МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ВПЛИВ НА БАТЬКА ТА ВАГІТНІСТЬ

«Батьківський вплив» – це вплив на батька до або під час вагітності жінки/партнерки. Включає наступні фактори: алкоголь, тютюнопаління, призначені лікарем медикаменти, хіміотерапію, променеву терапію (наприклад, при онкологічних захворюваннях), шкідливі умови праці, прийом препаратів  без рецепту.

Деякі з вищенаведених факторів можуть порушувати фертильність, як саму сексуальну функцію, так і показники сперми (кількість, рухливість).

Постає питання, чи вплив певного фактору на батька в період запліднення може призводити до виникнення вроджених вад у дитини. Єдиним доведеним наслідком впливу на батька є вищенаведене порушення фертильності. На сьогодні не існує доказів того, що вплив будь-якого фактору на батька в період запліднення підвищує ризик виникнення вроджених вад розвитку в плода.

Чи може вплив будь-якого фактору на батька при вагітності, яка наступила, порушувати розвиток плода і підвищувати ризик вроджених вад?  Батько не має зв’язку з плодом, тому ні медикаменти, ні якісь хімічні агенти з батьківського організму не потрапляють до дитини, що розвивається. Речовини, які впливають на батька можуть в невеликій кількості проникати до сперми. Не очікується, що статевий зв’язок при вагітності може призвести до проникнення певних факторів/препаратів до жінки в достатній кількості для виникнення вроджених вад у плода.

Вплив вживання батьком алкоголю, тютюну чи інших заборонених препаратів на вагітність.

Ці речовини/агенти можуть вплинути на сперму, а впливу на виникнення вроджених вад не доведено.

Вплив хіміотерапії та променевої терапії, призначених для лікування онкологічних захворювань, на вагітність.

При такому лікуванні часто порушується продукція сперми. Після лікування в більшості випадків показники нормалізуються. Деякі чоловіки перед таким лікуванням вирішують зберегти зразок сперми для використання при наступному заплідненні. Чоловікам після хіміотерапії рекомендується планувати запліднення не раніше, як через 3 місяці після закінчення лікування. На сьогодні відсутні дослідження, які б продемонстрували зростання частоти вроджених вад у дітей, чиї батьки лікували онкологічні захворювання.

Вплив шкідливих умов праці батька.

Проводився ряд досліджень щодо визначення репродуктивного здоров’я чоловіків, які зазнають впливу різних факторів, включаючи свинець, органічні розчинники, пестициди, радіацію. Деякі з досліджень припускають асоціацію такого впливу зі зменшенням продукції сперми, збільшенням кількості аномальних сперматозоїдів, зниженням фертильності та недоведеним підвищенням ризику самовільного переривання вагітності у їхніх жінок/партнерок. Однак, жоден з виробничих факторів не асоціювався з підвищенням частоти вроджених вад розвитку. Чоловіки, які на робочому місці контактують з важкими металами, пестицидами, іншими хімічними речовинами, можуть на  одязі приносити ці агенти додому, що, в свою чергу, може призвести до прямого впливу речовин на жінку/партнерку до або під час вагітності. На сьогоднішній день невідомі факти зростання частоти вроджених вад у плодів внаслідок такого впливу.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)”.
  2. Paternal Exposures and Effects on Pregnancy Outcome. Інформація з сайту “UK Teratology Information Service (UKTIS)”. Дата публікаціїї: квітень 2018 року, версія 2.

 

Адаптовано 16.07.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 18.07.2016 р


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!