МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ВПЛИВ НА БАТЬКА ТА ВАГІТНІСТЬ

«Батьківський вплив» – це вплив на батька до або під час вагітності жінки/партнерки. Включає наступні фактори: алкоголь, тютюнопаління, призначені лікарем медикаменти, хіміотерапію, променеву терапію (наприклад, при онкологічних захворюваннях), шкідливі умови праці, прийом препаратів  без рецепту.

Деякі з вищенаведених факторів можуть порушувати фертильність, як саму сексуальну функцію, так і показники сперми (кількість, рухливість).

Постає питання, чи вплив певного фактору на батька в період запліднення може призводити до виникнення вроджених вад у дитини. Єдиним доведеним наслідком впливу на батька є вищенаведене порушення фертильності. На сьогодні не існує доказів того, що вплив будь-якого фактору на батька в період запліднення підвищує ризик виникнення вроджених вад розвитку в плода.

Чи може вплив будь-якого фактору на батька при вагітності, яка наступила, порушувати розвиток плода і підвищувати ризик вроджених вад?  Батько не має зв’язку з плодом, тому ні медикаменти, ні якісь хімічні агенти з батьківського організму не потрапляють до дитини, що розвивається. Речовини, які впливають на батька можуть в невеликій кількості проникати до сперми. Не очікується, що статевий зв’язок при вагітності може призвести до проникнення певних факторів/препаратів до жінки в достатній кількості для виникнення вроджених вад у плода.

Вплив вживання батьком алкоголю, тютюну чи інших заборонених препаратів на вагітність.

Ці речовини/агенти можуть вплинути на сперму, а впливу на виникнення вроджених вад не доведено.

Вплив хіміотерапії та променевої терапії, призначених для лікування онкологічних захворювань, на вагітність.

При такому лікуванні часто порушується продукція сперми. Після лікування в більшості випадків показники нормалізуються. Деякі чоловіки перед таким лікуванням вирішують зберегти зразок сперми для використання при наступному заплідненні. Чоловікам після хіміотерапії рекомендується планувати запліднення не раніше, як через 3 місяці після закінчення лікування. На сьогодні відсутні дослідження, які б продемонстрували зростання частоти вроджених вад у дітей, чиї батьки лікували онкологічні захворювання.

Вплив шкідливих умов праці батька.

Проводився ряд досліджень щодо визначення репродуктивного здоров’я чоловіків, які зазнають впливу різних факторів, включаючи свинець, органічні розчинники, пестициди, радіацію. Деякі з досліджень припускають асоціацію такого впливу зі зменшенням продукції сперми, збільшенням кількості аномальних сперматозоїдів, зниженням фертильності та недоведеним підвищенням ризику самовільного переривання вагітності у їхніх жінок/партнерок. Однак, жоден з виробничих факторів не асоціювався з підвищенням частоти вроджених вад розвитку. Чоловіки, які на робочому місці контактують з важкими металами, пестицидами, іншими хімічними речовинами, можуть на  одязі приносити ці агенти додому, що, в свою чергу, може призвести до прямого впливу речовин на жінку/партнерку до або під час вагітності. На сьогоднішній день невідомі факти зростання частоти вроджених вад у плодів внаслідок такого впливу.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).

 

Адаптовано 16.07.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 18.07.2016 рБудь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати


Всього статей

1233

Наша подяка
 
Представляємо


Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information