Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ВПЛИВ НА БАТЬКА ТА ВАГІТНІСТЬ

«Батьківський вплив» – це вплив на батька до або під час вагітності жінки/партнерки. Включає наступні фактори: алкоголь, тютюнопаління, призначені лікарем медикаменти, хіміотерапію, променеву терапію (наприклад, при онкологічних захворюваннях), шкідливі умови праці, прийом препаратів  без рецепту.

Деякі з вищенаведених факторів можуть порушувати фертильність, як саму сексуальну функцію, так і показники сперми (кількість, рухливість).

Постає питання, чи вплив певного фактору на батька в період запліднення може призводити до виникнення вроджених вад у дитини. Єдиним доведеним наслідком впливу на батька є вищенаведене порушення фертильності. На сьогодні не існує доказів того, що вплив будь-якого фактору на батька в період запліднення підвищує ризик виникнення вроджених вад розвитку в плода.

Чи може вплив будь-якого фактору на батька при вагітності, яка наступила, порушувати розвиток плода і підвищувати ризик вроджених вад?  Батько не має зв’язку з плодом, тому ні медикаменти, ні якісь хімічні агенти з батьківського організму не потрапляють до дитини, що розвивається. Речовини, які впливають на батька можуть в невеликій кількості проникати до сперми. Не очікується, що статевий зв’язок при вагітності може призвести до проникнення певних факторів/препаратів до жінки в достатній кількості для виникнення вроджених вад у плода.

Вплив вживання батьком алкоголю, тютюну чи інших заборонених препаратів на вагітність.

Ці речовини/агенти можуть вплинути на сперму, а впливу на виникнення вроджених вад не доведено.

Вплив хіміотерапії та променевої терапії, призначених для лікування онкологічних захворювань, на вагітність.

При такому лікуванні часто порушується продукція сперми. Після лікування в більшості випадків показники нормалізуються. Деякі чоловіки перед таким лікуванням вирішують зберегти зразок сперми для використання при наступному заплідненні. Чоловікам після хіміотерапії рекомендується планувати запліднення не раніше, як через 3 місяці після закінчення лікування. На сьогодні відсутні дослідження, які б продемонстрували зростання частоти вроджених вад у дітей, чиї батьки лікували онкологічні захворювання.

Вплив шкідливих умов праці батька.

Проводився ряд досліджень щодо визначення репродуктивного здоров’я чоловіків, які зазнають впливу різних факторів, включаючи свинець, органічні розчинники, пестициди, радіацію. Деякі з досліджень припускають асоціацію такого впливу зі зменшенням продукції сперми, збільшенням кількості аномальних сперматозоїдів, зниженням фертильності та недоведеним підвищенням ризику самовільного переривання вагітності у їхніх жінок/партнерок. Однак, жоден з виробничих факторів не асоціювався з підвищенням частоти вроджених вад розвитку. Чоловіки, які на робочому місці контактують з важкими металами, пестицидами, іншими хімічними речовинами, можуть на  одязі приносити ці агенти додому, що, в свою чергу, може призвести до прямого впливу речовин на жінку/партнерку до або під час вагітності. На сьогоднішній день невідомі факти зростання частоти вроджених вад у плодів внаслідок такого впливу.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).

 

Адаптовано 16.07.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 18.07.2016 рБудь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати