МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЕФЕДРИН, ЕФЕДРИНУ ГІДРОХЛОРИД

Група/призначення:

Симпатоміметик, бронходилятатор, стимулює альфа- та бета-адренорецептори, широко використовується при лікуванні бронхіальної астми, алергічних порушень, гіпотензії, для полегшення перебігу інфекцій верхніх дихальних шляхів. Він є частим компонентом багатьох мікстур разом з антигістамінними препаратами та бронходилятаторами, тому важко відокремити ефекти впливу самого ефедрину на плід, оскільки інші медикаменти також мають свій вплив.

Альтернативні назви / синоніми:

Ефедрин хлорноводневий, Ефалон, Ефедрозан, Неофедрин, Санедрин, Ефетонін.

Ефедрин входить також до складу комбінованих препаратів аітастман, астапект, астапекткодеїн, астфілин, бронхолітин, гамбаран, диксафен, каплі вушні з преднізолоном, колдекс Тева, мазь “Сунореф”, пассума, солутан, спазмовералгін, теофедрин, теофедрин Н, франол, ефатин.

Діюча речовина: ефедрину гідрохлорид.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації:

Потенційно токсичний, недостатньо даних.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Контрольні дослідження не виявили збільшення частоти вроджених вад розвитку в зв’язку з вживанням ефедрину. Ефедрин також використовується для зниження ваги, а втрата ваги під час вагітності може давати незалежні побічні ефекти. Ефедрин є одним з основних інгредієнтів ефедри, а використання ефедри у складі дієтичних добавок було заборонено FDA США в квітні 2004 року.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

При одному з досліджень було виявлено кардіоваскулярні аномалії у курчат навіть при застосуванні малих доз ефедрину. Тератогенний ефект потенціювався кофеїном.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Повідомлялося про абортований плід з вродженою вадою серця, яка виникла від вживання ефедрину  на 30 день ембріонального розвитку. Крім ефедрину, цей плід зазнав впливу теофіліну та фенобарбіталу.

Також повідомлялось про дитину з редукційними вадами кінцівок, чия мати приймала ефедрин протягом всього першого триместру.

Спільний перинатальний проект (Collaborative Perinatal Project) охопив обстеженням 50282 матерів та дітей. 373 вагітні вживали ефедрин в першому триместрі, а 873 в будь який період вагітності. Дослідження не виявило асоціацію між вживанням ефедрину та зростанням частоти будь-яких вроджених вад розвитку. Проте була знайдена залежність між вживанням препаратів групи симпатоміметиків та виникненням у дітей малих аномалій розвитку, пахової кили та клишоногості.

При вивченні зв’язку між вживанням судинозвужуючих препаратів та виникненням гастрошизису ефедрин не був визнаний тим препаратом, що викликає цю вроджену ваду розвитку.

Ефедрин використовується для лікування або профілактики материнської гіпотензії, викликаної епідуральною анестезією або анафілактичними реакціями. Дослідники не виявили значного впливу на виникнення та важкість гіпотензії, викликаної епідуральною анестезією ефедрину в дозі 10 мг. Найнижча ефективна доза для запобігання гіпотензії має бути 30 мг, але навіть вона повністю не усуває гіпотензію, а в деяких пацієнток навіть викликає  реактивну гіпертензію без покращення неонатального результату.

Доза ефедрину 37,5 мг суттєво не запобігає появі гіпотензії, асоційованої з епідуральною анестезією. Але дослідники дійшли висновку, що таке призначення ефедрину більш ефективне, ніж внутрішньовенне.

Призначення ефедрину під час пологів прискорює серцебиття у плода та викликає аритмію, але це не спричиняє несприятливий вплив на плід в цілому.

Згідно останніх даних ефедрин проникає через плаценту до плоду і концентрація його у плода при пологах досягає 70% від концентрації в крові матері. Це і є основною причиною зміни частоти серцевих скорочень у плода.

Деякі дослідники вважають, що ефедрин не впливає на кровоплин  у ворсинках. Інші, при вивченні особливостей профілактичного використання ефедрину внутрішньом’язево перед проведенням спинномозкової анестезії, виявили неприйнятно високу частоту материнської гіпертензії та потенційно негативний вплив на циркуляцію у плода, якщо загальна анестезія також призначалася.

Профілактичне призначення ефедрину асоціюється з підвищеним ризиком ацидозу у плода при застосуванні з довгими інтервалами при кесарському розтині.

Також проводилось порівняння використання ефедрину та фенілефедрину при епідуральній анестезії при кесарському розтині. Було виявлено, що у пацієнток, які отримали ефедрин значно зросли серцебиття, серцевий викид та серцевий індекс, як і резистентний кровотік в судинах пуповини.  Такі ефекти не спостерігалися при призначенні фенілефедрину. Автори пропонують використовувати фенілефедрін, а не ефедрин при кесарському розтині.

Застосування препарату під час вигодовування:

Невідомо чи ефедрин впливає на грудне вигодовування. Відомо про єдиний випадок порушення поведінки у новонародженого у вигляді дратівливості, надмірного крику, порушення сну, мама якого приймала препарат тривалої дії з вмістом 120 мг d-ізоефедрину та 6 мг дексбромфеніраміну (антигістамінний препарат). Мати приймала препарат двічі на день і через 1-2 дні з’явилися симптоми у дитини, які самостійно пройшли через 12 годин після припинення годування.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Ефедрин використовується для лікування порушення рухливості в статевій системі чоловіків. Повідомляється про випадок лікування чоловіка з ідіопатичною відсутністю рухливості сім’явиносної протоки та мужчини з порушенням еякуляції після оперативного втручання на черевній порожнині. В обох випадках лікування було ефективним.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org)
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0

 

Адаптовано 13.01.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету
Переглянуто редакційною колегією 02.03.2015 р.
Оновлено 09.06.2015 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!