МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЕЛІГЛУСТАТ

Назва англійською мовою:  Eliglustat.
Група/призначення:

Ендокринно-метаболічні препарати. Це інгібітор глюкозилцерамід синтетази.

Еліглустат – це субстрат редукційна терапія хвороби Гоше І типу у дорослих, які мають сумісні фенотипи метаболізатора цитохрому P450 ферменту 2D6 (CYP2D6), а це 90% пацієнтів.

Еліглустат є  препаратом першої лінії, потужнішим та більш специфічним за міглустат.

Інший засіб цього класу – міглустат, який є препаратом другої лінії для дорослих з хворобою Гоше І типу з непереносимістю ферментозамісної терапії.

ЖІНКАМ В ПЕРІОД ПЛАНУВАННЯ ВАГІТНОСТІ РЕКОМЕНДОВАНО ІЗ СУБСТРАТ РЕДУКЦІЙНОЇ ТЕРАПІЇ (СРТ) – ЕЛІГЛУСТАТУ –  ПЕРЕЙТИ НА ФЕРМЕНТОЗАМІСНУ ТЕРАПІЮ (ФЗТ), ОСКІЛЬКИ БЕЗПЕЧНІСТЬ ФЗТ У ВАГІТНИХ ДОВЕДЕНА І ЦЕ ПОПЕРЕДЖАЄ УСКЛАДНЕННЯ ХВОРОБИ ГОШЕ В ПЕРІОД ВАГІТНОСТІ

Альтернативні назви / синоніми: цердегла.
Діюча речовина: еліглустат.
Рекомендації при вагітності: не рекомендований.
Рекомендації при лактації:  не рекомендований.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):  

Доступна інформація про 20 жінок з пренатальним впливом еліглустату. Цих даних не достатньо для оцінки ризику великих вроджених вад, спонтанних абортів, несприятливих наслідків для плоду і матері. Дані від експериментальних тварин припускають помірний ризик.

РИЗИК, ПОВЯЗАНИЙ З ХВОРОБОЮ ГОШЕ І ТИПУ
 • Підвищений ризик спонтанних абортів, особливо при відсутності належного лікування перед та під час вагітності;
 • Загострення хвороби у вагітних: гепатоспленомегалія (порушує нормальний перебіг вагітності) та тромбоцитопенія (підвищує ризик кровотеч та крововиливів).
Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у щурів і кролів. У щурів доза, 6-кратна рекомендованій для людини, виходячи з площі поверхні тіла, призводила до пізніх резорбцій, загибелі плодів, постімплантаційних втрат, зменшення ваги тіла плодів, мозкових варіацій (розширення шлуночків мозку), скелетних варіацій (слабка оссифікація кісток), скелетних мальформацій (аномальна кількість ребер і поперекових хребців). У кролів не виявляли негативних наслідків на фоні дози, яка у 10 разів перевищувала максимальну рекомендовану для людини.

У щурів і мишей, які отримували еліглустат протягом 2- років, не зареєстровано карциногенних наслідків. Дослідження мутагенності були негативними.

У самок щурів відзначено зворотній некроз статевих клітин, у самців – злущені клітини придатків яєчок. У мавп змін фертильності не спостерігали.

Інформація щодо впливу на плід:

Характеристики препарату: рівень зв‘язування з білками плазми 76-83%, період напіввиведення 6,5 годин до обіду і 9,5 годин після обіду, немає активних метаболітів.

Невідомо, чи препарат проникає через плаценту у людини, його характеристики такий трансфер припускають (молекулярна вага, довгий період напіввиведення), але високий рівень зв’язування з білками плазми обмежуватиме вплив на ембріон/плід.

Застосування препарату під час грудного вигодовування:

Відсутні повідомлення про використання еліглустату в період лактації у людини. Молекулярна вага та довгі періоди напіввиведення припускають екскрецію до грудного молока, але кількість обмежуватиметься високим рівнем зв’язування з білками плазми.

Найчастіше у дорослих відзначали наступні побічні реакції: втома, головний біль, нудота, діарея, біль в спині, біль в кінцівках, біль у верхній частині живота.

Якщо жінка отримує таке лікування в період грудного вигодовування, то немовля слід моніторувати на предмет таких реакцій.

Відомо, шо еліглустат та його метаболіти присутні в молоці щурів.

ЖІНКАМ В ПЕРІОД ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ РЕКОМЕНДОВАНО ІЗ СУБСТРАТ РЕДУКЦІЙНОЇ ТЕРАПІЇ (СРТ) – ЕЛІГЛУСТАТУ –  ПЕРЕЙТИ НА ФЕРМЕНТОЗАМІСНУ ТЕРАПІЮ (ФЗТ), ОСКІЛЬКИ БЕЗПЕЧНІСТЬ ФЗТ ДОВЕДЕНА І ЦЕ ПОПЕРЕДЖУЄ УСКЛАДНЕННЯ ХВОРОБИ ГОШЕ

ТОБТО, ПЕРЕЙТИ НА ФЗТ ЩЕ В ПРЕКОНЦЕПЦІЙНОМУ ПЕРІОДІ, ЛІКУВАТИСЬ ПРОТЯГОМ ВАГІТНОСТІ ТА ПЕРІОДУ ЛАКТАЦІЇ

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
 1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
 2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
 3. Eliglustat (Cerdelga) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
 4. Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
 5. Eliglustat: Generic, Uses, Side Effects, Dosages, Interactions, Warnings. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
 6. Eliglustat – NCBI Bookshelf (nih.gov). Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.
 7. Cerdelga: Summary of Product Characteristics. Інформація з сайту Європейського агентства з лікарських засобів “European Medicines Agency”.
 8. Cerdelga – eliglustat capsule (nih.gov). Інформація з сайту “DAILYMED – US National Library of Medicine”.
 9. Nabizadeh A, Amani B, Kadivar M, Toroski M, Asl AA, Bayazidi Y, Mojahedian M, Davari M. The Clinical Efficacy of Imiglucerase versus Eliglustat in Patients with Gaucher’s Disease Type 1: A Systematic Review. J Res Pharm Pract. 2018 Oct-Dec;7(4):171-177. doi: 10.4103/jrpp.JRPP_18_24. PMID: 30622983; PMCID: PMC6298139.
 10. Giannubilo SR, Pasculli A, Tidu E, Ciavattini A. Replacement Therapy for Gaucher Disease during Pregnancy: A Case Report. J Reprod Infertil. 2015 Jan-Mar;16(1):53-7. PMID: 25717437; PMCID: PMC4322183.
 11. Mistry PK, Kishnani PS, Balwani M, Charrow JM, Hull J, Weinreb NJ, Cox TM. The Two Substrate Reduction Therapies for Type 1 Gaucher Disease Are Not Equivalent. Comment on Hughes et al. Switching between Enzyme Replacement Therapies and Substrate Reduction Therapies in Patients with Gaucher Disease: Data from the Gaucher Outcome Survey (GOS).  Clin. Med.2022, 11, 5158. J Clin Med. 2023 May 4;12(9):3269. doi: 10.3390/jcm12093269. PMID: 37176709; PMCID: PMC10179580.

 

Адаптовано 02.10.2023 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 02.10.2023 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!