МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ДУЛАГЛУТИД

Назва англійською мовою: dulaglutide.
Група/призначення: протидіабетичний препарат.
Альтернативні назви / синоніми: трулісіті.
Діюча речовина: дулаглутид.
Рекомендації при вагітності:

Відсутні дані про використання у людини; дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.

Рекомендації при лактації:  

Відсутні дані про використання у людини; ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Відсутня інформація про використання в період вагітності у людини. Дані від експериментальних тварин припускають низький ризик, але відсутність досвіду застосування у людини не дозволяє коректно оцінити ембріо-фетальний ризик. Препаратом вибору для лікування вагітних з цукровим діабетом є інсулін, тому що інші гіпоглікемічні препарати не так чітко контролюють рівень цукру. Крім того, інсулін не проникає крізь плаценту до плода, усуваючи таким чином несприятливий вплив самого препарату на плід.

Якщо гіперглікемія виникає на ранніх термінах вагітності, вона тісно асоціюється з рядом несприятливих наслідків для матері та плода, включно зі структурними аномаліями. Для попередження таких наслідків американська колегія акушерів-гінекологів рекомендує при діабеті 1 та 2 типів в період вагітності призначати інсулін, а також при гестаційному діабеті, якщо дієта не допомагає.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у щурів та кролів.  Вагітні щури отримували дози, 14-кратні максимальній рекомендованій для людини, виходячи з AUC*, що призводило до зниження ваги плодів, зменшення споживання їжі матерями та зниження набирання ними ваги. Дози, які перевищували максимальну рекомендовану для людини в 44 рази спричиняли неправильну осифікацію скелету, підвищення частоти постімплантаційних втрат. 16-кратні відносно максимальної рекомендованої для людини дози, призначені від моменту імплантації і далі протягом лактації, призводили до зменшення ваги тіла від народження до 63 дня життя у тварин чоловічої статі і до 83 – жіночої, також зниження показників запам’ятовування тощо, у матерів – зменшення споживання їжі та набирання ваги.  У кролів дози, 13-кратні максимальній рекомендованій для людини, введені в період органогенезу, спричиняли у плодів мальформації хребців та/або ребер, а в матерів – зменшення споживання їжі та набирання ваги.  Зменшення споживання їжі та набирання ваги матерями, що спостерігали в обох видів тварин, обумовлене фармакологією дулалглутиду. У щурів відзначили залежний від дози та тривалості лікування ризик С-клітинної карциноми щитоподібної залози.

Генотоксичних досліджень не проводилось. В дослідженнях фертильності препарат асоціювався з подовженим діеструсом, залежним від дози зниженням середнього числа corpora lutea, сайтів імплантації, життєздатних ембріонів, зниженням споживання їжі та ваги матерів.

*AUC – фармакокінетичний параметр, який характеризує сумарну концентрацію лікарського препарату в плазмі крові протягом всього часу спостереження; це абревіатура від англ. Area Under the Curve (площа під кривою).

Інформація щодо впливу на плід:

Дулаглутид вводиться підшкірно один раз на тиждень. Це агоніст рецептора глюкагоноподібного пептиду-1 (GLP-1), який призначається в якості додатку до дієти та фізичних вправ для покращення глікемічного контролю у дорослих з діабетом 2 типу. Період напіввиведення становить приблизно 5 днів, інформація про рівень зв’язування з білками плазми відсутня. Інші препарати цього класу: альбіглютид, ексенатид, ліраглутид.

Невідомо, чи дулаглутид проникає через плаценту у людини. Молекулярна вага припускає обмеження такого трансферу, якщо він взагалі відбувається. Однак, довгий період напіввиведення може посилювати вплив на плід, особливо  в ІІІ триместрі.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутня інформація про використання дулаглутиду в період лактації. Молекулярна вага припускає обмежену екскрецію препарату до грудного молока, якщо вона взагалі відбувається. Однак, навіть якщо препарат проникне до грудного молока, ймовірно, він перетравиться в шлунково-кишковому тракті немовляти.

Найчастішими несприятливими наслідками у дорослих при лікуванні цим препаратом були діарея, нудота, блювота, абдомінальний біль, зниження апетиту.  Тому, якщо жінка в період грудного вигодовування отримує цей препарат, немовля слід моніторувати на предмет таких ефектів.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  3. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500979/.

 

Адаптовано 09.06.2021 р.:
Еріка Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 10.06.2021 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1448

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!