МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей
УКРАЇНСЬКІ ДІТИ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ ПОТРЕБУЮТЬ ДОПОМОГИ!

ДРОКСІДОПА

Назва англійською мовою:  Droxidopa.
Група/призначення: симпатоміметик.

Це попередник норадреналіну, неселективний агоніст адренергічних рецепторів. Дроксідопа (L-трео-3,4-дигідроксифенілсерин) є синтетичним амінокислотним попередником норадреналіну. Механізм дії пов’язаний саме з активним метаболітом – норепінефрином (норадреналіном).

Покази: нейрогенна ортостатична гіпотонія.

Альтернативні назви / синоніми: нортера.
Діюча речовина: дроксідопа.
Рекомендації при вагітності:

Дані від експериментальних тварин припускають помірний ризик.

Рекомендації при лактації:  

Не рекомендований – потенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):  

Відсутні повідомлення про використання дроксідропи в період вагітності у людини. Дані від експериментальних тварин припускають поміриний ризик. Відомо, що активний метаболіт дроксідропи – норепінефрин (норадреналін) асоціюється з пренатальним ризиком.

РЕКОМЕНДОВАНО:

1. ПЕРЕД ПОЧАТКОМ ЛІКУВАННЯ ОТРИМАТИ НЕГАТИВНИЙ ТЕСТ НА ВАГІТНІСТЬ;

2. ВИКОРИСТОВУВАТИ НАДІЙНІ МЕТОДИ КОНТРАЦЕПЦІЇ ПІД ЧАС ЛІКУВАННЯ

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у щурів та кролів. Вагітним щурам вводили дози на рівні 0,3-3 від максимальної рекомендованої для людини добової дози і це призводило до зниження ваги тіла плодів, хвилеподібних ребер, що спонтанно виправлялось після пологів. На фоні найвищої із тестованих доз (трикратної) спостерігали вкорочення гестації. Такий вплив у період органогенезу спричиняв незначне підвищення частоти ураження нирок (кісти, пієлоектазії) у вагітних самок щурів. Не було виявлено мальформацій у кролів на фоні дози до 300 мг/кг/день.

Не знайдено карциногенних наслідків у мишей і щурів. Численні дослідження генотоксичності продемонстрували як негативні, так і позитивні результати. Не виявлено несприятливого впливу на фертильність.

Ембріони мутантних мишей з дефіцитом норадреналіну гинуть внутрішньоутробно, але призначення вагітним тваринам дроксідопи навіть попереджало загибель плодів.

Мишам необхідний норадреналін для дбайливої поведінки, так, тварини з мутацією, внаслідок якої не синтезується норадреналін, не плекають потомство. Покращення поведінки в цих тварин наступало при лікуванні дроксідопою перед пологами.

Інформація щодо впливу на плід:

Характеристики препарату: рівень зв’язування з білками плазми 75% у випадку концентрації 100 нг/мл та 26% при концентрації 10000 нг/мл; період напіввиведення становить 2,5 години.

Невідомо, чи препарат проникає через плаценту у людини, але знаємо, що активний метаболіт норадреналін швидко долає цей бар’єр. Молекулярна вага дроксідопи також припускає такий трансфер. Пік концентрації норадреналіну наступає через 3-4 години, але рівень в цілому є дуже низьким – менше 1нг/мл.

Застосування препарату під час грудного вигодовування:

Відсутні повідомлення про використання дроксідопи та її активного метаболіту в період лактації у людини. Молекулярна вага основної сполуки і метаболіту припускає екскрецію до грудного молока.

Найчастішими несприятливими реакціями у дорослих на фоні лікування є наступні: головний біль, запаморочення, нудота, гіпертензія, втома.

Більшість експертів вважають, що слід робити вибір між лікуванням матері та грудним вигодовуванням, керуючись станом матері.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
  3. Droxidopa (Northera) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
  4. Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
  5. Droxidopa: Generic, Uses, Side Effects, Dosages, Interactions, Warnings. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
  6. Droxidopa capsule. Інформація з сайту “DAILYMED – US National Library of Medicine”.

 

Адаптовано 12.09.2023 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 12.09.2023 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...