МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ДРОНАБІНОЛ

Група/призначення:

Антиеметик. Дронабінол (дельта-9-тетрагідроканабінол; ТГК, delta-9-tetrahydrocannabinol; ∆-9-THC, THC) є синтетичною формулою природнього компоненту марихуани.

Призначається для лікування анорексії, асоційованої з втратою ваги у пацієнтів зі СНІДом (проте з впровадженням сучасної терапії такі стани стали зустрічатися рідко) та нудотою і блювотою, асоційованих з хіміотерапією при ракових захворюваннях у пацієнтів, в яких не було адекватної відповіді на звичайні антиеметики. Дронабінол активно метаболізуєтся в печінці до активного та не активного метаболітів. Дронабінол та основний активний метаболіт 11-ОН дельта-9-ТГК присутні в однаковій концентрації в плазмі. Обидві сполуки зв’язуються з білками на рівні 97%, кінцевий період напіввиведення становить 25-36 годин.

В кінці статті Марихуана є додатковий розділ: “Медичне використання канабісу та канабіноїдів (сполук канабісу)”.

Альтернативні назви / синоніми: маринол.
Діюча речовина: дронабінол.
Рекомендації при вагітності:

Обмежені дані про використання у людини; дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.

Рекомендації при лактації: протипоказаний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Тільки одне повідомлення описало використання дронабінолу при вагітності у людини. Дослідження в експериментальних тварин не продемонстрували тератогенності, але спостерігали залежну від дози материнську токсичність, яка призводила до ембріофетальної загибелі. Дані про використання при вагітності у людини дуже обмежені для визначення ризику для ембріону/плода. Марихуана протипоказана при вагітності, її найчастіше вживають для паління, в той час як дронабінол приймається перорально. Незважаючи на це, використання дронабінолу вагітними класифікується як опція «останнього варіанту».

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у мишей і щурів. Вагітні миші отримували дози на рівні 0,2-5 разів від максимальної рекомендованої для пацієнтів з раком та 1-30 для пацієнтів зі СНІД. Щури отримували дози на рівні 0,8-3 рази від максимальної рекомендованої для пацієнтів з раком та 5-20 разів для пацієнтів зі СНІД. Ці дослідження не продемонстрували тератогенності. Однак, залежну від дози материнську токсичність, яка проявлялась в зниженні набирання ваги та кількості плодів, що вижили, підвищенні смертності плодів та ранньої резорбції.

Дворічне дослідження карциногенності у щурів було негативним. У мишей аналогічні дослідження призводили до виникнення аденоми фолікулярних клітин щитоподібної залози у самців і самок, але при вищих дозах пухлини не спостерігали. Три дослідження щодо мутагенності були негативними, а одне продемонструвало слабку позитивну відповідь. Дослідження фертильності проводились у щурів з дозами на рівні 0,3-1,5 разів у пацієнтів з раком та 2-10 разів у пацієнтів зі СНІД. При цих дозах спостерігали зменшення ваги простати, сім’яних міхурців, придатків, також зниження сперматогенезу, числа зародкових клітин, клітин Лейдига в яєчках. Однак, число сперматозоїдів, успішність парування, концентрація сперматозоїдів не були зміненими.

Інформація щодо впливу на плід:

Досвід застосування обмежений.

∆-9-TГК та метаболіт 9-карбокси-ТГК проникають через плаценту до плода наприкінці вагітності. Даних щодо інших термінів вагітності та інших метаболітів не має.

Повідомлення 2009-го року описало 26-річну жінку, яка приймала дронабінол (5 мг тричі на день) протягом 2 років для допомоги в контролі гіперкінетичного рухового розладу. Лікування було успішним, жінка завагітніла і продовжувала лікування протягом вагітності. Вона набрала 21 кг при вагітності і народила здорову дитину. Наступний розвиток дитини невідомий.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутня інформація про дронабінол. ТГК проникає і концентрується в грудному молоці.

У 2001 році американська академія педіатрії класифікує марихуану як несумісну з грудним вигодовуванням.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  3. Medical use of cannabis and cannabinoids: Questions and answers for policymaking, December 2018. Сайт “European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction” (http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/10171/20185584_TD0618186ENN_PDF.pdf).

 

Адаптовано 15.07.2019 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 16.07.2019 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!