МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей
УКРАЇНСЬКІ ДІТИ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ ПОТРЕБУЮТЬ ДОПОМОГИ!

ДОНЕПЕЗИЛ

Назва англійською мовою:  Donepezil.
Група/призначення:

Інгібітори холінестерази. Засоби, які застосовують при деменції.

Це синтетичний препарат, похідне піперидину. Механізм дії препарату полягає в інгібуванні ферменту ацетилхолінестерази в тканинах головного мозку, наслідком чого є блокування розпаду ацетилхоліну та покращення передачі нервових імпульсів у центральній нервовій системі, що сприяє зменшенню вираженості симптомів деменції.

Покази: деменція у пацієнтів з легким або середнім ступенем тяжкості хвороби Альцгеймера, судинна деменція.

Альтернативні назви / синоніми:

Алзепіл, альмер, аріпезил, арисепт, донерум, паликсид, яснал.

Діюча речовина: донепезил.
Рекомендації при вагітності:

Відсутня інформація про використання у людини – дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.

Рекомендації при лактації:  

Відсутні дані про використання у людини – потенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):  

Відсутні повідомлення про використання донепезилу в період вагітності у людини. Виходячи з показів до призначення це є малоочікуваним. Відомо, що ризик для ембріону/плода в експериментальних тварин є низьким. Тому випадковий вплив цього препарату не може бути приводом для переривання вагітності.

В лікарні загального профілю в Массачусетсі створено реєстр вагітних, які приймають препарати, що застосовуються в психіатрії

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у щурів і кролів. У щурів дози, 13-кратні максимальній рекомендованій для людини, виходячи з площі поверхні тіла, не продемонстрували тератогенності. 8-кратна доза, введена в період з 17 дня вагітності і до 20 постнатального дня спричиняла незначне підвищення частоти мертвонароджень та незначне зниження рівня виживання новонароджених до 4 дня після пологів.

Препарат не впливав на фертильність у щурів на фоні 8-кратної до максимальної рекомендованої для людини дози. У кролів при використанні дози, яка у 16 разів перевищувала максимальну рекомендовану для людини, не спостерігали тератогенних наслідків. Дослідження карциногенності та мутагенності продемонстрували негативні результати. В одному з двох досліджень кластогенності отримано позитивний результат.

Інформація щодо впливу на плід:

Характеристики: відомо про два активні метаболіти донепезилу. Рівень зв’язування з білками плазми становить 96% (переважно з альбуміном – 75%). Період напіввиведення з плазми складає 70 годин.

Невідомо, чи донепезил або його активні метаболіти проникають через плаценту у людини. Молекулярна вага, довгий період напіввиведення такий трансфер припускають, але вплив на ембріон/плід обмежуватиме високий рівень зв’язування з білками плазми.

Застосування препарату під час грудного вигодовування:

Відсутні повідомлення про використання донепезилу в період лактації у людини. Виходячи з показів до призначення це є малоімовірним. Молекулярна вага, довгий період напіввиведення припускають екскрецію препарату до грудного молока, але високий рівень зв’язування з білками плазми буде обмежувати кількість, яка може впливати на немовля на грудному вигодовуванні. Наслідки такого гіпотетичного впливу на новонародженого не відомі.

У дорослих найчастішими несприятливими ефектами є нудота, блювота, м’язові крампі, слабкість, анорексія, які зустрічаються у понад 5% пацієнтів.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.

 

Адаптовано 23.08.2023 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 23.08.2023 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...