МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ДОНЕПЕЗИЛ

Назва англійською мовою:  Donepezil.
Група/призначення:

Інгібітори холінестерази. Засоби, які застосовують при деменції.

Це синтетичний препарат, похідне піперидину. Механізм дії препарату полягає в інгібуванні ферменту ацетилхолінестерази в тканинах головного мозку, наслідком чого є блокування розпаду ацетилхоліну та покращення передачі нервових імпульсів у центральній нервовій системі, що сприяє зменшенню вираженості симптомів деменції.

Покази: деменція у пацієнтів з легким або середнім ступенем тяжкості хвороби Альцгеймера, судинна деменція.

Альтернативні назви / синоніми:

Алзепіл, альмер, аріпезил, арисепт, донерум, паликсид, яснал.

Діюча речовина: донепезил.
Рекомендації при вагітності:

Відсутня інформація про використання у людини – дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.

Рекомендації при лактації:  

Відсутні дані про використання у людини – потенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):  

Відсутні повідомлення про використання донепезилу в період вагітності у людини. Виходячи з показів до призначення це є малоочікуваним. Відомо, що ризик для ембріону/плода в експериментальних тварин є низьким. Тому випадковий вплив цього препарату не може бути приводом для переривання вагітності.

В лікарні загального профілю в Массачусетсі створено реєстр вагітних, які приймають препарати, що застосовуються в психіатрії

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у щурів і кролів. У щурів дози, 13-кратні максимальній рекомендованій для людини, виходячи з площі поверхні тіла, не продемонстрували тератогенності. 8-кратна доза, введена в період з 17 дня вагітності і до 20 постнатального дня спричиняла незначне підвищення частоти мертвонароджень та незначне зниження рівня виживання новонароджених до 4 дня після пологів.

Препарат не впливав на фертильність у щурів на фоні 8-кратної до максимальної рекомендованої для людини дози. У кролів при використанні дози, яка у 16 разів перевищувала максимальну рекомендовану для людини, не спостерігали тератогенних наслідків. Дослідження карциногенності та мутагенності продемонстрували негативні результати. В одному з двох досліджень кластогенності отримано позитивний результат.

Інформація щодо впливу на плід:

Характеристики: відомо про два активні метаболіти донепезилу. Рівень зв’язування з білками плазми становить 96% (переважно з альбуміном – 75%). Період напіввиведення з плазми складає 70 годин.

Невідомо, чи донепезил або його активні метаболіти проникають через плаценту у людини. Молекулярна вага, довгий період напіввиведення такий трансфер припускають, але вплив на ембріон/плід обмежуватиме високий рівень зв’язування з білками плазми.

Застосування препарату під час грудного вигодовування:

Відсутні повідомлення про використання донепезилу в період лактації у людини. Виходячи з показів до призначення це є малоімовірним. Молекулярна вага, довгий період напіввиведення припускають екскрецію препарату до грудного молока, але високий рівень зв’язування з білками плазми буде обмежувати кількість, яка може впливати на немовля на грудному вигодовуванні. Наслідки такого гіпотетичного впливу на новонародженого не відомі.

У дорослих найчастішими несприятливими ефектами є нудота, блювота, м’язові крампі, слабкість, анорексія, які зустрічаються у понад 5% пацієнтів.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.

 

Адаптовано 23.08.2023 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 23.08.2023 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1448

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!