Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ДІАЗОКСИД

Група/призначення:

Гіпотензивний препарат, вазодилятатор. Покази: лікування артеріальної гіпертензії.

Альтернативні назви / синоніми: гіперстат, проглікем.
Діюча речовина: діазоксид.
Рекомендації при вагітності:

Припускається ризик в ІІІ триместрі.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про застосування у людини; потенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Оскільки багато гіпотензивних препаратів дозволені до прийому при вагітності для лікування важкої гіпертензії, діазоксид слід призначати з обережністю або взагалі уникати такого лікування при вагітності. Якщо інші препарати неефективні, допустимий прийом невеликих доз діазоксиду.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

В експериментальних тварин діазоксид не підвищував частоти вроджених вад (щури та собаки), але у кролів призводив до скелетних аномалій. Добові дози у 30, 21 та 10 мг/кг у щурів, кролів та собак, відповідно, асоціювались із зменшенням ваги та виживання плодів і дитинчат. При введенні вівцям на пізніх термінах вагітності діазоксид асоціювався з деструкцією клітин острівців підшлункової залози у плодів.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Діазоксид швидко проникає до плаценти з досягненням концентрації в плазмі плода на рівні материнської. Деякі дослідники застерігають від призначення діазоксиду при вагітності. При одному з досліджень спостерігали небезпечне зниження тиску матері (шоковий стан) та порушення плацентарної перфузії. Інші дослідження повідомляють про  транзиторну брадикардію у плода внаслідок різкого зниження артеріального тиску матері. Також відомо про випадок фатальної для матері гіпотензії. Рекомендується надавати перевагу інфузійному введенню, а не внутрішньовенному болюсному* для попередження ускладнень у матері та плода. Однак, невеликі внутрішньовенні болюси з частими інтервалами (30 мг кожні 1-2 хвилини) успішно контролюють тиск у матері без виникнення токсичних явищ у плоду.

*Болюс – відносно великий об’єм рідини або дози препарату, що вводиться внутрішньовенно і швидко викликає відповідну реакцію.

Діазоксид є потужним релаксантом гладкої мускулатури матки і при введенні в пологах пригнічує скорочення матки (цей ефект є залежним від дози препарату). Жінка, яка отримує діазоксид в період пологів може потребувати додаткового введення окситоцину.

Повідомляється про гіперглікемію у новонародженого (глюкоза 500-700 мг/дл) протягом 3 днів, вторинну до внутрішньовенного лікування матері діазоксидом безпосередньо перед пологами. При деяких дослідженнях гіпоглікемія без кетоацидозу виникала у всіх матерів та новонароджених. За 24 години рівень глюкози нормалізувався.

Прийом діазоксиду в останні 19-69 днів вагітності асоціювався з алопецією, гіпертрихозом ланугіноза, затримкою оссифікації зап’ястка. Однак, довготривала пероральна терапія в інших немовлят не призводила до подібних ефектів.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутня інформація. Молекулярна вага препарату припускає його проникнення до грудного молока.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 15.10.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 17.10.2016 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати