Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЦИТАРАБІН

Група/призначення:  

Антинеопластичний засіб. Покази: комбінована терапія гострих нелімфобластних лейкозів, гострих лімфобластних лейкозів.

Альтернативні назви / синоніми: цитозар.
Діюча речовина: цитарабін.
Рекомендації при вагітності:

Дані про використання у людини припускають ризик.

Рекомендації при лактації: протипоказаний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Обмежений досвід застосування у людини та використання у складі комплексної терапії не дозволяють в повній мірі оцінити ембріо-фетальний ризик препарату. На додаток до структурних аномалій цитарабін може призводити до пригнічення кісткового мозку плода.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Тератогенні дослідження у курчат, щурів, мишей, хом’яків виявили асоціацію препарату зі скелетними дефектами, розщілинами піднебіння, гіпоплазією мозочка, мікрозмінами нирок, дисплазією сітківки.

Інформація щодо впливу на плід:

Обмежена інформація про використання у людини.

Повідомляється про народження нормальних дітей після пренатального впливу цитарабіну на всіх термінах вагітності. Спостереження за 7 дітьми з впливом препарату в ІІ триместрі повідомляє про нормальний розвиток у віці 4-60 місяців. Також повідомляється про 2 випадки внутрішньоутробної загибелі плодів. В одному з цих випадків жінку лікували з 15 тижня протягом 5 тижнів, внутрішньоутробна загибель плода без вроджених вад та лейкемічної інфільтрації наступила у 20 тижнів. В другому випадку лікування також розпочали з 15 тижня, а на 29 тижні розвинулась важка гіпертензія вагітних. Через тиждень плід без видимих аномалій загинув, ймовірно, внаслідок прееклампсії.

Застосування препарату в І та ІІ триместрах асоціюється з вродженими вадами та хромосомними аномаліями. Одна жінка з лейкозом, лікована в ІІ триместрі, вирішила перервати вагітність на 24 тижні вагітності. У плода діагностовано трисомію групи С (без мозаїцизму). Друга вагітність цієї ж пацієнтки з аналогічним лікуванням закінчилась нормально. В іншому випадку 34-річна жінка з гострим лімфобластним лейкозом отримувала комбіновану терапію з 22 тижня вагітності до народження здорової дівчинки через 18 тижнів. Цитарабін призначили тільки на 27 тижні. Цитогенетичне обстеження виявило каріотип 46,ХХ, правда, з ділянками прорідження та кільцевою хромосомою. Клінічне значення цих знахідок невідоме, існує потенційний ризик як онкології, так і генетичних пошкоджень в наступних поколіннях.

Дві жінки, ліковані в І триместрі та протягом вагітності, відповідно, народили дітей з наступними множинними вродженими вадами розвитку:

  • Двобічна мікротія та атрезія зовнішніх слухових проходів, кігтеподібна права кисть з трьома пальцями, двобічні дефекти обох нижніх кінцівок;
  • Відсутність середніх пальців на стопах, відсутність дистальних фаланг обох великих пальців, гіпопластичні залишки правого великого пальця;

Повідомляється про вроджені вади розвитку після лікування батька/чоловіка цитарабіном разом з іншими протипухлинними препаратами  перед заплідненням. Дослідники припустили, що в двох чоловіків таке лікування могло вплинути на якість спермограми, але не на фертильність. Зв’язок між такою терапією та вродженими вадами у дітей є сумнівний і потребує підтвердження. Результати цих вагітностей були наступними: тетрада Фалло, синдактилія І-ІІ пальців правої стопи; мертвонароджена дитина з аненцефалією.

У новонародженого хлопчика вагою 1000 грам з впливом в ІІІ триместрі цитарабіну та 5 інших препаратів виникла панцитопенія.

Дані одного рев’ю свідчать, що 40% немовлят з впливом антинеопластичних препаратів мали низьку вагу. Цей наслідок не був пов’язаним з терміном впливу препарату. Крім того, за винятком кількох випадків, довготривалі дослідження щодо фізичного та розумового розвитку немовлят, які зазнали впливу цитарабіну в ІІ триместрі (період нейробластної мультиплікації) не проводились.

Щодо наслідків професійного впливу антинеопластичних препаратів на результати вагітностей див. статтю циклофосфамід.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутня інформація. Через потенційний несприятливий вплив на немовля, яке знаходиться на грудному вигодовуванні, препарат протипоказаний при вагітності.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Хоча в деяких чоловіків, лікованих цитарабіном, може виникати азооспермія, підтримуюча терапія цим препаратом не завжди призводить до неплідності. При оцінці функції яєчок після пубертатного віку у чоловіків, лікованих в дитинстві препаратом, менше ніж в 10% були залишкові явища через більш ніж 10 років по закінченню лікування.

Про 2 випадки народження дітей з вродженими вадами після лікування батька до запліднення повідомлялось вище.

Жінки віком до 36 років, яких лікували від ходжкінської лімфоми комбінацією препаратів, яка включала цитарабін (BEAM: біс-хлоретилнітросечовина, етопозид, цитарабін, мелфалан) мали в 20 разів підвищений ризик передчасної менопаузи. Кумулятивний ризик виникнення менопаузи до віку 40 років становив 75,3% після лікування за схемою BEAM.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 03.04.2017 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 04.04.2017 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати