МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

КРИТИЧНІ ПЕРІОДИ РОЗВИТКУ ПЛОДУ ТА ЧУТЛИВІСТЬ ДО РІЗНИХ ФАКТОРІВ

Альтернативні назви:

Вплив різних факторів в критичні періоди розвитку плоду. Вплив медикаментів в критичні періоди розвитку плоду. Чутливі періоди розвитку плоду та вплив різних факторів.

Виділяють певні періоди при вагітності (критичні), коли формування органів і систем плоду відбувається особливо інтенсивно і він особливо чутливий до дії зовнішніх чинників, таких як хімічні агенти, в тому числі лікарські препарати, радіація, тощо.

Розрізняють наступні періоди:

Перший критичний періодце перші три місяці вагітності, тобто час, коли відбувається закладання і формування тканин і органів плода. Особливо вразливим зародок є на 5-6-й день після зачаття, коли відбувається прикріплення заплідненого яйця в порожнині матки. У цей період розвитку зародок або переносить вплив шкідливих факторів без негативних наслідків, або гине (закон «все або нічого»). На 3-8 тижнях вагітності відбувається процес формування плаценти, який збігається з етапом поділу клітин майбутніх органів і систем плода (органогенез). Ураження зародка саме в цей період веде до виникнення вроджених вад розвитку. При цьому анатомічні порушення виникають в тих органах, які в момент дії шкідливих факторів активно розвивалися.

Другий критичний період: 15-20-й тиждень вагітності. У цей період відбувається посилений ріст головного мозку. На 20-24 тижнях поряд із подальшим зростанням органів плода відбувається становлення і розвиток найважливіших функціональних систем організму (кровообігу, згортання крові, центральної нервової системи та інших). Пошкодження плода в цей час не призводить до формування вади розвитку, але може зумовити виникнення внутрішньоутробного захворювання.

Третій критичний період: 28-34 тижні вагітності. Шкідливі впливи, зокрема, гострі інфекційні захворювання матері, в цей період можуть призвести до передчасних пологів, народження дітей з малою вагою, слабких і навіть до мертвонародження.

Відомі критичні періоди для кожного органу і системи, що демонструє класична діаграма, створена Moore. Темні смуги на діаграмі демонструють період найбільшої чутливості певного органу до дії шкідливих факторів та ризику основних вроджених вад. Мова йде про великі вроджені вади розвитку. Так, для центральної нервової системи критичним (чутливим) періодом розвитку вроджених вад є 3-5 тижнів, серця – 3,5-6 тижнів, вуха – 4,5-9,5 тижнів, кінцівок – 4,5-7 тижнів, ока – 4,5-8,5 тижнів, зубів – 6-8 тижнів, піднебіння – 6-8 тижнів, зовнішніх геніталій – 7,5-10 тижнів – як видно з діаграми. В основному вади формуються у терміні 3-12 тижнів вагітності. Невеликі і функціональні дефекти нервової системи формуються і на пізніших термінах вагітності.

Критичні періоди розвитку плода

Питання, які часто можуть виникати при вагітності:

Чи змінюється ризик виникнення певних вроджених вад під час вагітності ?

Так, ризик залежить від того, який орган чи система дитини розвивались в момент впливу медикаменту чи іншого фактору. Якщо орган на цей час вже був сформований, то вада розвитку вже не може виникнути, але можливий вплив на ріст та функцію певного органу.

Який найбільший ризик при впливі чинників на дуже ранніх термінах вагітності?

При впливі на дуже ранньому терміні вагітності існує найвищий ризик самовільного переривання вагітності. Можливий викидень навіть до того, як жінка розуміє, що вона вагітна. На цій ранній стадії клітини ембріону мають велику здатність до відновлення. Якщо викидень не відбувся, то вважається, що формування вроджених вад є малоймовірним.

Перші 4 тижні вагітності називають «все або нічого». «Все» – це важке пошкодження, що призводить до викидня. «Нічого» – вплив, який не дає наслідків.

Який найвищий ризик при впливі протягом І триместру вагітності?

При впливі в І триместрі є високий ризик вроджених вад розвитку.

Який найвищий ризик при впливі у ІІ та ІІІ триместрах?

При впливі в ІІ та ІІІ триместрах виникають проблеми росту і можуть формуватися незначні вроджені вади. При цьому також виникають функціональні порушення в майбутньому, такі як проблеми з навчанням. І, нарешті, застосування певних медичних препаратів в кінці вагітності може призвести до синдрому відміни в деяких новонароджених.

Чи означає це, що вплив може бути шкідливим в певний час під час вагітності, але не в інший час?

Так. Наприклад, якщо жінці призначено препарати, які підвищують ймовірність вад серця, то при прийомі в ІІІ триместрі вади не виникатимуть. Відомо, що критичним періодом формування вад серця є 3 – 6 тижні вагітності. Тому призначення в цей період і може призвести до вроджених вад серця у плода.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).

 

Адаптовано 21.03.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 21.04.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!