МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

КЛОРАЗЕПАТ

Група/призначення:

Транквілізатор групи бензодіазепінів, седативний, протисудомний засіб. Структурно подібний до діазепаму (транквілізатор).

Покази: неврози, які супроводжуються відчуттям тривоги, страху, збудженістю, в т.ч. у пацієнтів з функціональними соматичними скаргами; гостра алкогольна інтоксикація (у складі комбінованої терапії).

Альтернативні назви / синоніми:  транксен.
Діюча речовина:  клоразепат.
Рекомендації при вагітності:

Дані про застосування у людини припускають ризик.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про застосування у людини; потенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Питання впливу клоразепату на ембріон та плід стосовно розвитку вроджених вад є спірним за даними різних досліджень. В багатьох випадках препарат вживається тривалий час, а також в поєднанні з іншими токсичними ліками, а також з алкоголем та з палінням.  Якщо стан матері потребує прийому клоразепату, слід призначати найнижчу можливу дозу. Клоразепат в значній мірі метаболізується до N-десметилдіазепаму (нордіазепаму), який може бути активним метаболітом клоразепату. Нордіазепам також є активним метаболітом діазепаму. Перетворення препарату на нордіазепам легко відбувається при вагітності, а нордіазепам довше персистує у вагітних, ніж у невагітних з контрольної групи. Проходження через плаценту клоразепату обмежене, але нордіазепам проникає до плаценти.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Клоразепат не виявився тератогенним при тестуванні у мишей, кролів, щурів. Дані від одного поведінкового дослідження припустили, що пренатальне введення клоразепату порушує подальший лабіринт навчання у щурів.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Повідомляється про дитину з множинними вродженими вадами після впливу  клоразепату в І триместрі. Лікування розпочато на 3 тижні вагітності (на 5 тижні після останньої менструації). Жінка повідомила, що прийняла 23 дози препарату в І триместрі. У дитини при народженні діагностували наступні зміни: роздутий живіт, овальну масу в надлобковій області, шкірні складки навколо пеніса без отвору уретри, відсутні калитка та анус, значне вкорочення правого стегна, розщілина дистальної частини лівої ноги, аномалія великого пальця лівої стопи, 4 пальці лівої стопи та аномальний великий палець, зрощення пальців лівої руки, деформація крижової кістки та 4-5 поперекових хребців, звужений таз, недорозвиток правого стегна, відсутня права малогомілкова кістка, гіпоплазія лівих метакарпальних кісток, відкрита артеріальна протока, відсутність долі лівої легені, сліпої кишки, прямої кишки, правої нирки, додаткові селезінки. Немовля померло у віці 24 годин.

Повідомляється про передозування клоразепату у терміні 38-39 тижнів вагітності (доза невідома). Дитина народилась через 3 дні і потребувала інтубації, активованого вугілля, ентеродіалізу для виведення препарату. Покращення наступило на 5 день, вентиляцію зняли на 12 день.

Реєстр вагітностей з вживанням ламотриджину (протисудомний препарат), заснований виробником у 1997 році, закритий у 2010 році (Lamotrigine Pregnancy Registry) проспективно спостерігав за 2  вагітностями з впливом в І триместрі ламотриджину та клоразепату з або без інших антиконвульсантів і оприлюднив наступні результати цих вагітностей: 1 загибель плоду, 1 самовільний викидень.

Застосування препарату під час вигодовування:

Клоразепат та його активний метаболіт нордіазепам проникають в грудне молоко. У дітей, матері яких приймали інші бензодіазепіни, спостерігали летаргію, седацію, втрату ваги. Робоча група ВООЗ щодо лактації вважає, що випадкові невеликі дози клоразепату при лактації є, ймовірно, безпечними, але рекомендує спостереження за немовлятами на предмет  ознак седації, особливо при передчасних пологах.

Американська академія педіатрії відносить бензодіазепіни до препаратів, вплив яких на немовля невідомий, але викликає занепокоєння.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Відсутня інформація. Хімічна подібність до діазепаму припускає, що інформація про більш вивчений препарат може бути співставною.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 15.02.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 07.03.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1434

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!