КЛОФАЗИМІН
Назва англійською мовою: clofazimine.
Група/призначення:
Засоби, що діють на мікобактерії, протилепрозні засоби.
Лепра (проказа, хвороба Ганзена) – хронічна хвороба, яка зазвичай вражає шкіру, слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і периферичну нервову систему.
Альтернативні назви / синоніми: лампрен, гансепран.
Діюча речовина: клофазимін.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини – дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.
Рекомендації при лактації:
Обмежені дані про використання у людини – потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Досвід застосування у людини в період вагітності обмежений, дані від експериментальних тварин припускають низький ризик токсичного впливу на розвиток, якщо такий взагалі існує. Потенційним ускладненням лікування є пігментація шкіри новонароджених.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Дослідження проводились у мишей і щурів з дозами до 50 мг/кг/день, у кролів – 15 мг/кг/день без ознак тератогенності у цих видів тварин. У мишей на фоні доз, які у 12-25 разів перевищували рекомендовану для людини, спостерігали фетотоксиність у вигляді затримки осифікації щелепи, підвищення частоти абортів та мертвонароджених, зниження рівня виживання плодів.
Інформація щодо впливу на плід:
Це похідне імінофеназину, яскраво-червоний барвник з антибактеріальними властивостями проти Mycobacterium leprae, використовується для лікування лепри.
Ряд досліджень повідомили про використання клофазиміну в період вагітності у людини. Результати 13 вагітностей були наступними: 3 новонароджені померли невдовзі після пологів, проте, жодний з випадків не пояснюється саме впливом клофазиміну. Причини смертей були наступними: не уточнена (через 3 години після народження); недоношеність і передсмертна кровотеча; гастроентерит. Мати дитини, яка померла через 3 години після пологів, тривало приймала стероїди, проте за 4 тижні до пологів припинила прийом преднізолону. В жодного з 13 новонароджених не спостерігали вроджених вад, але деякі новонароджені мали пігментацію. Відомо, що в 3 немовлят пігментація поступово зникла протягом року, інформація про інших 10 дітей відсутня.
Повідомлення 1982 року описало двох новонароджених з пренатальним впливом клофазиміну. Одна з жінок протягом всієї вагітності лікувалась клофазиміном в дозі 300 мг/день та преднізолоном протягом вагітності з приводу вузлуватої еритеми лепрозної. На ранніх термінах також вводився рифампін. Перед пологами діагностували маловіддя.Плацента продемонструвала ознаки гострого вираженого амніоніту, навколоплідні води густі, з неприємним запахом, забарвлені меконієм. Шляхом вагінальних пологів народився хлопчик вагою 2575 грам, нормальний, але з «надмірно пігментованою шкірою». У віці 14 днів діагностували двобічне гідроцеле та залізодефіцитну анемію на фоні лихоманки невідомого походження, яка повторилась у віці 5 місяців. Дитина нормально розвивалась у віці 12 місяців. Другу жінку лікували протягом вагітності клофазиміном в дозі 300 мг/день з приводу туберкулоїдної лепри. Природнім шляхом народилась здорова дівчинка вагою 3070 грам з нормальним розвитком при огляді у віці 3 років, відсутня інформація про пігментацію шкіри.
В статті 1984 року проаналізовано результати 79 вагітностей 76 жінок з лепроматозним типом прокази, 4 з яких (5 вагітностей) лікували клофазиміном (300 мг/тиждень). Інформація про результати вагітностей відсутня, але, незважаючи на це автори вважають, що клофазимін був найкращим доступним препаратом у випадку призначення після І триместру вагітності для попередження рецидивів та вузлуватої еритеми і лікування останньої.
В німецькому коментарі 1992 року висловлено занепокоєння щодо безпеки та ефективності цього препарату, враховуючи його швидку передачу потомству та антагонізм до дії інших препаратів, включно з дапсоном.
Застосування препарату під час вигодовування:
Клофазимін проникає до грудного молока у відносно великій кількості. Молоко набуває забарвлення від рожевого до червоного, що може призвести до пігментації шкіри новонародженого, як це відбувається у лікованих дорослих. Повідомляється про жінку, яка отримувала клофазимін в дозі 100-300 мг/день, 6 днів на тиждень, протягом 6 місяців. Немовля на грудному вигодовуванні стало спочатку «рум’яним, а потім злегка гіпермеланозним”. Нормальний колір шкіри відновився через 5 місяців після припинення лікування матері.
У 2001 році Американська академія педіатрії класифікувала клофазимін як препарат з невідомим впливом на немовля (крім пігментації шкіри), що може викликати занепокоєння.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501304/.