МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ХОНДРОЇТИН

Назва англійською мовою:  chondroitin.
Група/призначення:

Дієтична добавка; засоби, що застосовуються при захворюваннях опорно-рухового апарату.

Альтернативні назви / синоніми:

Хондроїтин комплекс, хондроїтинсульфат.

Діюча речовина:

Глюкозаміну гідрохлорид, хондроїтину натрію сульфат.

Рекомендації при вагітності:

Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Відсутня інформація про використання хондроїтину в період вагітності у людини. Дані від експериментальних тварин припускають низький ризик, але відсутність досвіду застосування у людини не дозволяє належним чином оцінити ризик для ембріону/плода. Відсутність стандартизації не дає змоги встановити точну прийняту дозу у випадку застосування в якості дієтичної добавки. Пероральна біодоступність залежить від молекулярної ваги продукту з вмістом хондроїтинсульфату, а ця інформація не завжди наявна в інструкції до застосування. В той же час хондроїтин є ендогенним агентом, який міститься в тканинах людини, тому ембріон/плід повинні синтезувати його в процесі розвитку. Свідоме або випадкове використання хондроїтину вагітними не асоціюється з істотним клінічним ризиком для ембріону/плода.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у мишей і щурів з дозами, не порівняльними до добової рекомендованої для людини, виходячи з площі поверхні тіла та AUC*. Введення 1 мл (20 мг) 2% розчину хондроїтинсульфату мишам в період органогенезу спричиняло розщілину піднебіння або закручені хвости. Пероральні дози до 5000 мг/кг хондроїтин полісульфату при введенні мишам і щурам також в період органогенезу не призводили до несприятливих наслідків.

*AUC – фармакокінетичний параметр, який характеризує сумарну концентрацію лікарського препарату в плазмі крові протягом всього часу спостереження; це абревіатура від англ. Area Under the Curve (площа під кривою).

Інформація щодо впливу на плід:

Хондроїтин – це мукополісахарид, який належить до глікозаміногліканів, класу дуже великих молекул. Його виділяють з натуральних джерел, таких як хрящі акули і бика.

До прикладу, в США немає офіційних стандартів регулювання продуктів з хондроїтином, що не дозволяє чітко встановити отриману дозу.  Ендогенний хондроїтин діє як гнучка сполучна матриця (субстрат) між білковими нитками у хрящах більшості ссавців. Цей субстрат розміщений в людини в хрящах, кістках, рогівці, шкірі, стінці артерій. Перорально хондроїтин часто використовується в комбінації з глюкозаміном або марганцем для лікування остеоартриту, ішемічної хвороби серця, остеопорозу, гіперліпідемії тощо. В США не застосовують внутрішньом’язову форму препарату, яка також призначається для лікування остеоартриту. Місцеве застосування проводиться з приводу сухості очей та додатково при хірургічному лікуванні очей. Ефективність застосування хондроїтину потребує підтвердження, за винятком остеоартриту і сухості очей.

Пероральна біодоступність хондроїтину є мінімальною –  в межах 0 – 13%, але залежить від молекулярної ваги в конкретному продукті.

Невідомо, чи хондроїтин проникає через плаценту у тварин і людини. Молекулярна вага та дуже низька концентрація в крові припускають, що до ембріону/плода потраплятиме дуже мала кількість препарату, якщо такий трансфер взагалі відбуватиметься.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутні повідомлення про використання хондроїтину в період лактації у людини. Виходячи з високої молекулярної ваги і дуже низької концентрації в крові невелика кількість препарату проникатиме до грудного молока, якщо такий процес взагалі відбуватиметься. Препарат вважається сумісним з грудним вигодовуванням.

Хондроїтинсульфат визначається в грудному молоці людини, в більшій кількості у випадку передчасних пологів.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  3. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501855/.

 

Адаптовано 13.06.2022 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету
Переглянуто редакційною колегією 13.06.2022 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!