МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ХЛОРГЕКСИДИН

Назва англійською мовою:  chlorhexidine.
Група/призначення: антисептичні препарати.
Альтернативні назви / синоніми:

Гібікленс, гібітан, перідекс.

Діюча речовина: хлоргексидин.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Хлоргексидин часто використовується в пологах і в новонароджених, проте повідомлення про несприятливі наслідки для немовлят відсутні. Тільки дуже невелика кількість досягає циркуляції матері і, відповідно, плода. Препарат є ефективним антисептиком, проте одноразове вагінальне введення не має переваг перед водою для ін’єкцій чи фізрозчином для попередження інфікування в пологах або після.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

При введенні вагітним щурам хлоргексидину шляхом інкубації шлунково-кишкового тракту від 6 до 15 днів вагітності не спостерігали несприятливого впливу на плід.

У щурів хлоргексидин не призводив до підвищення частоти вроджених вад. При введенні препарату з питною водою в дозах до 44,4 мг/кг/день на 4 постнатальний день знижувалась вага новонароджених. У кролів, які протягом вагітності з харчуванням отримували хлоргексидин, спостерігали аборти у випадку концентрації у дієті 0,45% та зменшення розміру посліду при 0,25%. При цьому не спостерігали вроджених вад.

Інформація щодо впливу на плід:

Хлоргексидин є бісбігуанідним антисептиком та дезінфікуючим засобом, ефективний проти більшості бактерій, деяких грибків та вірусів, включно з ВІЛ. Застосовується місцево на будь-яку ділянку шкіри та вагінально, а також при гінгівіті та для профілактики зубного нальоту. Препарат також використовувався в якості сперміциду.

Ряд досліджень свідчать про безпечність та ймовірну ефективність вагінальної дезінфекції хлоргексидином перед пологами, перш за все, для попередження колонізації стрептококів групи В у новонароджених. Нанесення на пах, промежину, живіт перед кесаревим розтином і промивання всього тіла також було ефективним для запобігання інфекції плода і матері.

Повідомляється про два подвійно сліпі плацебо контрольовані дослідження, результати яких були опубліковані у 1997 році. В одному використали одноразове внутрішньовагінальне промивання  20 мл 0,4% розчину хлоргексидину, в іншому – вагінальна іригація 0,2% розчином у кількості 200 мл. В обох групах жінки були в активних пологах. Не виявлено істотного зниження рівня інфікування матерів в порівнянні з випадками використання води для ін’єкцій чи фізрозчину. У новонароджених не відзначали несприятливих наслідків.

Одноразова процедура вагінального промивання 0,4% розчином хлоргексидину не була ефективною у зниженні частоти внутрішньоамніотичного інфікування або ендометриту.

Одне дослідження з охопленням не вагітних жінок повідомляє, що протирання всієї піхви протягом 1 хвилини марлевими губками, змоченими 4% розчином хлоргексидину глюконату не призвело до концентрації в крові, вищої від межі виявлення (чутливість 0,1 мкг/мл). Інше дослідження використало в 10 разів чутливіший метод визначення (чутливість 0,01 мкг/мл) і визначило хлоргексидин в крові 34 з 96 жінок після вагінального промивання 0,2% розчином. Середні концентрації хлоргексидину в крові, отримані за допомогою двох різних методів промивання, становили 0,0146 і 0,0104 мкг/мл відповідно (межі 0,01 – 0,083 мкг/мл). Після другого вагінального промивання через 6 годин у 14 пацієнток або у 3 жінок після 3 промивання через 6 годин не спостерігали акумуляції препарату.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутні повідомлення про екскрецію хлоргексидину до грудного молока. Після вагінального використання дуже невелика кількість препарату проникає до материнського кровотоку, тому наявність його в грудному молоці не матиме клінічного значення. У випадку протирань сосків хлоргексидином необхідно ретельно промити їх після цього водою, незважаючи на те, що абсорбція з шлунково-кишкового тракту незначна.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Контакт з хлоргексидином є токсичним для сперми, тому його запропонували в якості вагінального контрацептиву. При включенні у плівку з полівінілалкоголем для тестування на короткохвостих макаках хлоргексидин був менш ефективним, ніж ноноксинол. Введення хлоргексидину в хвіст придатка яєчка кішки призводило до олігоспермії та азооспермії. Проте такий шлях введення не є характерним для людини.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  3. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501370/.

 

Адаптовано 03.06.2022 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету
Переглянуто редакційною колегією 03.06.2022 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!