МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

РОМАШКА

Назва англійською мовою:  chamomile.
Група/призначення: рослинний препарат.

Розрізняють два види ромашки: німецька ромашка (German chamomile (Matricaria recutita) та римська ромашка (Roman chamomile (Chamaemelum nobile).

Альтернативні назви / синоніми:

Ромашка лікарська, камілосан (спрей для горла).

Діюча речовина: ромашки квітки.
Рекомендації при вагітності:

Обмежені дані про використання у людини – відсутні релевантні дані від експериментальних тварин.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Єдине повідомлення про використання ромашки в період вагітності у людини пов’язане із застосуванням з приводу ранкової нудоти вагітних. Контрольованих досліджень не проводилось. Римська ромашка вважається абортивним агентом. Німецька ромашка використовується в медицині при кольках, інших проблемах шлунково-кишкового тракту та в якості седативного засобу.  Деякі джерела рекомендують уникати надмірного перорального вживання ромашки вагітними через такі властивості цієї рослини, як стимулювання матки, стимулювання менструації, абортивні ефекти. Ймовірно, мова йде про римську ромашку. Відсутня інформація про такі наслідки після зовнішнього використання ромашки. Взагалі, досвід застосування цього рослинного препарату в період вагітності у людини дуже обмежений, також відсутні релевантні дані від експериментальних тварин, тому, найкращою рекомендацією буде уникнення перорального використання вагітними. В той же час, люди використовують ромашку тисячі років, можливо, при випадковому використанні ризик є низьким.  Загалом FDA вважає ромашку безпечною в якості спеції, натуральної приправи або ароматизатора.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження в тварин не проводились. Дослідження у щурів і кролів з бісабололом (альфа-бісаболол – основний компонент ефірної олії ромашки, лікувальний засіб для шкіри) не виявило ознак тератогенності та токсичного впливу на розвиток у випадку тривалого призначення 1 мл/кг. А у мишей високі дози бісабололу на рівні 3 мг/кг асоціювались з резорбцією плодів та зменшенням ваги новонароджених.

Інформація щодо впливу на плід:

Квіти ромашки висушують і використовують як чай або екстракт. В обох видів ромашки однакові хімічні складові квіткової частини: хамазулен, апігенін, бісаболол, ангелова кислота. Ромашку використовують тисячі років завдяки її властивостям – в’яжучим, антиспазматичним, седативним, анксіолітичним, антибактеріальним. Досліджень для спростування або підтвердження таких ефектів не проводилось.

Акушерки часто призначають ромашковий час з приводу ранкової нудоти, проте багато з них вважають це небезпечним для вагітних.

Обидва види ромашки містять сполуки кумарину, такі як умбеліферон (німецька ромашка) і скополетин-7-глікозид (римська ромашка). Існує думка, що через вміст кумаринів використання ромашки у вагітних з порушенням коагуляції викликає стурбованість.

Обидва види ромашки можуть спричиняти алергію, німецька – більше. Клізма з німецькою ромашкою в період пологів у 35-річної жінки без атопії в анамнезі викликала анафілактичну реакцію з фатальною асфіксією новонародженого. Призначення таких клізм не є поширеним.

109 жінок повідомили про використання рослинних продуктів в період вагітності, найчастіше – саме ромашку. Цю групу жінок порівняли з 283, які не застосовували рослинних[ препаратів і повідомили про асоціацію з самовільними перериваннями та передчасними пологами серед постійних споживачів ромашки.

У жінок на 40 тижні вагітності раніше починались пологи після використання ромашки в кількості 500 мг кожні 8 годин в порівнянні з контрольною групою.

Дослідження випадок-контроль не виявило асоціації між вживанням вагітними ромашкового чаю та низькою вагою новонароджених.

Повідомляється про передчасне закриття протоки у плода на 36 тижні, мама якого споживала ромашковий чай щодня протягом 2 тижнів. Новонароджена дитина почувалась добре.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутні повідомлення про використання ромашки в період лактації у людини. Ромашковий чай використовують при кольках в новонароджених.  І німецька, і римська ромашка застосовуються вже тисячі років. В такому випадку відсутність повідомлень про результати впливу може свідчити про низький або нульовий ризик для немовляти на грудному вигодовуванні.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  3. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501808/.

 

Адаптовано 30.05.2022 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету
Переглянуто редакційною колегією 30.05.2022 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!