МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЦЕФОПЕРАЗОН

Група / призначення:

Бета-лактамні напівсинтетичні антибіотики цефалоспоринової групи для парентерального застосування. Цефалоспорини ІІІ покоління.

Альтернативні назви / синоніми:

Гепацеф, медоцеф, цефобід, цефобоцид, дардум, лоризон, операз, цефапізон, цефоперабол.

Діюча речовина: цефоперазон.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Немає повідомлень, що пов’язують використання цефоперазону з вродженими вадами. В цілому цефалоспорини вважаються безпечними при вагітності.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Підшкірне введення щурам дози до 1000 мг/кг/день не впливало несприятливо на парування та репродукцію. Внутрішньовенне введення дози 500 мг/кг вагітним макакам-резус на 23-47 дні вагітності також не призводило до тератогенних наслідків.

Інформація щодо впливу на плід:

Цефоперазон проникає через плаценту людини і при досягненні фетального кровотоку зв’язується з білками плазми на рівні 85-95%. Турецьке дослідження 2010 року охопило 10 пар мати-плід  в пологах і визначило середнє співвідношення пуповина : кров матері 12,7%, що є найнижчим показником в порівнянні з 3 іншими антибіотиками. На думку авторів дослідження цефоперазон підходить у випадках потреби призначення препарату з мінімальним трансплацентарним впливом.

Велике дослідження 2001 року не виявило тератогенного ризику при пренатальному впливі цефалоспоринів, використавши базу даних Угорського наглядового дослідження випадок-контроль за період 1980-1996 років (Hungarian Case–Control Surveillance of Congenital Abnormalities) для вивчення асоціації між цефалоспоринами (цефалексин, цефаклор, цефамандол, цефоперазон, цефотаксим, цефтибутен, цефуроксим) та вродженими вадами. Основну групу становили 22865 вагітних, у плодів або новонароджених яких діагностували вроджену патологію. Відповідні контролі  – вагітні без вроджених аномалій у потомства.

Як і інші цефалоспорини, які щільно зв’язуються з білками плазми, цефоперазон теоретично може підвищувати ризик ядерної жовтяниці у немовлят при низьких рівнях білірубіну.

Застосування препарату під час вигодовування:

Цефоперазон надходить в грудне молоко у низьких концентраціях.

Існують три потенційні проблеми для немовляти на грудному вигодовуванні: модифікація флори кишківника, прямий вплив на немовля (алергічна відповідь або сенсибілізація), ускладнення інтерпретації результатів культури у випадку необхідності обстеження з приводу гіпертермії.

Згідно з інформацією LactMed після внутрішньовенного введення 1 граму цефоперазону 5 жінкам препарат не визначався в грудному молоці у 2 жінок в будь- який період до 6 годин після введення дози. Середній пік концентрації в інших досягався через 2 годин і становив  0,33 мг/д, а в окремих – через 2, 3 чи 4 години після дози. Тобто, через 6 годин після дози цефоперазон не визначається в грудному молоці.

Американська академія педіатрії вважає цефалоспорини сумісними з грудним вигодовуванням.

Вплив на фертильність (жінок та чоловіків): немає даних.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  3. Сайт «Is it compatible with breastfeeding?» Асоціації сприяння культурним та науковим дослідженням грудного вигодовування (http://e-lactancia.org/breastfeeding/cefoperazone-sodium/product/).
  4. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501355/).

 

Адаптовано 10.02.2015 р.:
Ю.С. Коржинський, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри педіатрії та неонатології факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 22.06.2020 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!