Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЦЕФОПЕРАЗОН

Група / призначення:

Бета-лактамні напівсинтетичні антибіотики цефалоспоринової групи для парентерального застосування. Цефалоспорини ІІІ покоління.

Альтернативні назви / синоніми:

Гепацеф, медоцеф, цефобід, цефобоцид, дардум, лоризон, операз, цефапізон, цефоперабол.

Діюча речовина: цефоперазон.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Немає повідомлень, що пов’язують використання цефоперазону з вродженими вадами. В цілому цефалоспорини вважаються безпечними при вагітності.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Підшкірне введення щурам дози до 1000 мг/кг/день не впливало несприятливо на парування та репродукцію. Внутрішньовенне введення дози 500 мг/кг вагітним макакам-резус на 23-47 дні вагітності також не призводило до тератогенних наслідків.

Інформація щодо впливу на плід:

Цефоперазон проникає через плаценту людини і при досягненні фетального кровотоку зв’язується з білками плазми на рівні 85-95%. Турецьке дослідження 2010 року охопило 10 пар мати-плід  в пологах і визначило середнє співвідношення пуповина : кров матері 12,7%, що є найнижчим показником в порівнянні з 3 іншими антибіотиками. На думку авторів дослідження цефоперазон підходить у випадках потреби призначення препарату з мінімальним трансплацентарним впливом.

Велике дослідження 2001 року не виявило тератогенного ризику при пренатальному впливі цефалоспоринів, використавши базу даних Угорського наглядового дослідження випадок-контроль за період 1980-1996 років (Hungarian Case–Control Surveillance of Congenital Abnormalities) для вивчення асоціації між цефалоспоринами (цефалексин, цефаклор, цефамандол, цефоперазон, цефотаксим, цефтибутен, цефуроксим) та вродженими вадами. Основну групу становили 22865 вагітних, у плодів або новонароджених яких діагностували вроджену патологію. Відповідні контролі  – вагітні без вроджених аномалій у потомства.

Як і інші цефалоспорини, які щільно зв’язуються з білками плазми, цефоперазон теоретично може підвищувати ризик ядерної жовтяниці у немовлят при низьких рівнях білірубіну.

Застосування препарату під час вигодовування:

Цефоперазон надходить в грудне молоко у низьких концентраціях.

Існують три потенційні проблеми для немовляти на грудному вигодовуванні: модифікація флори кишківника, прямий вплив на немовля (алергічна відповідь або сенсибілізація), ускладнення інтерпретації результатів культури у випадку необхідності обстеження з приводу гіпертермії.

Згідно з інформацією LactMed після внутрішньовенного введення 1 граму цефоперазону 5 жінкам препарат не визначався в грудному молоці у 2 жінок в будь- який період до 6 годин після введення дози. Середній пік концентрації в інших досягався через 2 годин і становив  0,33 мг/д, а в окремих – через 2, 3 чи 4 години після дози. Тобто, через 6 годин після дози цефоперазон не визначається в грудному молоці.

Американська академія педіатрії вважає цефалоспорини сумісними з грудним вигодовуванням.

Вплив на фертильність (жінок та чоловіків): немає даних.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  3. Сайт «Is it compatible with breastfeeding?» Асоціації сприяння культурним та науковим дослідженням грудного вигодовування (http://e-lactancia.org/breastfeeding/cefoperazone-sodium/product/).
  4. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501355/).

 

Адаптовано 10.02.2015 р.:
Ю.С. Коржинський, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри педіатрії та неонатології факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 22.06.2020 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати