МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

БОТУЛІНІЧНИЙ ТОКСИН

 

Група/призначення:

Міорелаксанти із периферичним механізмом дії. Ботулінічний токсин – основний фактор патогенності Clostridium botulinum, екзотоксин, який продукують вегетативні форми цієї бактерії, основний фактор патогенезу ботулізму.

В медицині використовується для лікування спастичної кривошиї, косоокості, блефароспазму. В косметології для спричинення тимчасового локального паралічу м’язів обличчя і розгладження зморшок. При внутрішньом’язовому введенні в рекомендованих дозах не очікується проникнення ботулотоксину до системного кровотоку.

Альтернативні назви / синоніми:

Ботокс, диспорт, ботулакс, ботулотоксин.

Діюча речовина:

Ботулінічний токсин типу А (від Clostridium botulinum).

Рекомендації при вагітності:

Обмежені дані про використання при вагітності у людини; дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.

Рекомендації при лактації:

Відсутня інформація; ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Використання комерційного ботулінічного токсину типу А при вагітності описано в однієї жінки, а 4 інші жінки зазнали впливу токсину А дикого типу (за даними одного джерела). Дані від експериментальних тварин припускають низький ризик, але обмежений досвід використання у вагітних жінок не дозволяє краще оцінити ембріо-фетальний ризик. Однак комерційний і дикого типу токсини є аналогічними. Більше того, нижче наведені випадки свідчать про те, що як комерційний, так і дикий тип ботулотоксину не проникають через плаценту у людини. Крім того, наявність в системній циркуляції ботулотоксину типу А не очікується після внутрішньом’язового введення. Хоча безпечність комерційного токсину при вагітності потребує більш детального вивчення, ризик для ембріону/плода видається дуже низьким, якщо взагалі існує.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у мишей, щурів, кролів. У мишей і щурів внутрішньом’язове введення в період органогенезу з’ясувало дозу, яка не викликала ефекту – 4 Од/кг. Дози 8 або 16 Од/кг асоціювались зі зниженням ваги тіла плодів та/або затримкою осифікації. Дози >8 Од/кг порушували фертильність у самок щурів, змінюючи естральний цикл. У кролів внутрішньом’язові дози 0,125 Од/кг/день на 6-18 дні вагітності або 2 Од/кг/день на 6-13 дні вагітності призводили до вираженої материнської токсичності, абортів, мальформацій у плодів. Вищі дози спричиняли смертність матерів. Дослідження 1965 року надало непрямі докази того, що ботулотоксин типу А проникає через плаценту у вагітних мишей, не зважаючи на дуже високу молекулярну вагу.

Інформація щодо впливу на плід:

Ботулотоксин типу А виготовляється шляхом ферментації анаеробної бактерії Clostridium botulinum типу А. Одна одиниця комерційного препарату відповідає розрахованій середній інтраперитонеальній летальній дозі (LD50) для миші. Ботулотоксин типу А спричиняє параліч, зв’язуючись з сайт-акцептором закінчень мотонейронів, проникаючи в них і пригнічуючи вивільнення ацетилхоліну. Після внутрішньом’язового введення токсин не проникає до системної циркуляції.

Невідомо, чи ботулотоксин типу А проникає через плаценту у людини. Це великий білок з дуже великою молекулярною вагою, тому не очікується проникнення до системної циркуляції. Більше того, нижче наведені повідомлення надають непрямі докази відсутності плацентарного трансферу в клінічно значимій кількості.
У 2014 році повідомили про перший випадок використання комерційного ботулотоксину типу А при вагітності у людини – для профілактики мігрені. 26-річна жінка завагітніла через 10 місяців після початку введення препарату і це продовжувалось до моменту діагностування вагітності. Незважаючи на прийом прометазину, метоклопраміду, мідрину (комбінований препарат: ацетамінофен, ізометеп), фіоріцету (комбінований препарат: ацетамінофен, бутальбітал, кофеїн), ацетамінофену (парацетамол)/кодеїну з приводу мігрені головний біль виникав кілька разів на тиждень. Ін’єкції ботулотоксину типу А відновили на 18 тижні вагітності (всього 71 одиниця) з майже повною ремісією мігрені. На 39 тижні проведено плановий кесаревий розтин, оцінка за шкалою Апгар немовляти становила 1 і 9 балів на 1-й та 5-й хвилинах, відповідно, м’язові рухи були енергійними. Згідно з записами педіатра в медичній картці у віці 6 років дитина мала нормальний нейром’язовий та когнітивний розвиток.

Інше джерело повідомляє про проспективне спостереження за 137 вагітностями з впливом ботулотоксину А, які закінчились з наступними результатами: 110 народжених живими дітей, 1 велика вроджена вада, 2 малі аномалії, 1 ускладнення в пологах.

У дослідженні in vitro ботулотоксин типу А продемонстрував пригнічення або повну зупинку активності міометрію. На думку дослідників токсин може використовуватись для попередження передчасних пологів після внутрішньоутробного оперативного втручання у плодів. Більше того, такі ефекти були потенційно зворотними.

Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.

Оскільки не очікується проникнення токсину до системної циркуляції, він не буде проникати до грудного молока. Тому ризик для немовляти на грудному вигодовуванні близький до нуля.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Ботокс інколи використовується в урології для лікування клемастеричних спазмів. Дослідження у щурів з впливом високих доз аналогічним шляхом припустило вплив на структуру і функцію яєчок, проте клінічне значення цих знахідок не відоме.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.

 

Адаптовано 02.05.2020 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 04.05.2020 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1448

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!