Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

БЕТА-КАРОТИН

Група/призначення:  

Вітамін, має антиоксидантну, імуномоделюючу та протизапальну дію. Призначається при нестачі вітаміну А, для зміцнення імунітету, особливо в період респіраторних інфекцій та епідемій грипу, для нейтралізації шкідливих факторів зовнішнього середовища.

Альтернативні назви / синоніми: каротин.
Діюча речовина: бета-каротин.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Бета-каротин не викликає вроджених вад розвитку в експериментальних тварин і вважається малоймовірним спричинення розвитку вроджених вад у людини.

Бета-каротин знаходиться в рослинах, особливо в фруктах з червоним та оранжевим забарвленням, а також в овочах з темно-зеленим листям. Пальмова олія має високий вміст бета-каротину. Він використовується для підфарбовування продуктів, наприклад, маргарину. Це один з багатьох каротинів, які перетворюються в організмі на вітамін  А (в тонкому кишечнику). При вживанні великої кількості продуктів, багатих бета-каротином, він потрапляє в різні тканини і спричиняє оранжевий колір сироватки (гіперкаротинемія) та шкіри (гіперкератиноз). Однак, на відміну від вітаміну А, бета-каротин не накопичується в тканинах і навіть його високий рівень не призводить до токсичного впливу вітаміну А.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Бета-каротин вводили трьом поколінням щурів в дозі 1000 мг/кг/день. Не виявлено ні ембріотоксичного, ні тератогенного впливу, ані змін фертильності. У кролів бета-каротин в дозі до 400 мг/кг/день вводився через шлунковий зонд на 7-19 дні вагітності, при цьому не виявлено ні тератогенного, ні ембріотоксичного впливу. Також не виявлено функціональних порушень у потомства щурів та кролів.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Кілька повідомлень описують успішні вагітності у жінок з гіперкаротинемією.

Повідомляється про жінку, яка з’їдала 10 морквин в день до 6 тижнів після останньої менструації, при цьому не мала гіперкаротинемії і народила здорову дитину.

Повідомляється про 35-річну жінку, яка лікувала шкірні зміни при порфірії протягом року до 4,5 тижнів вагітності в дозі 180 мг (300000 IU).  Шкіра залишилась забарвленою в жовто-оранжевий колір. Після останнього прийому бета-каротину вимірювали в крові рівень його та ретинолу (вітаміну А). Рівень бета-каротину був підвищеним (0,403 мг/дл, норма 0,05-0,2).  У терміні 18 тижнів рівень бета каротину знизився до 0,22 мг/дл. Жінка народила здорового хлопчика вагою 3910 грам без жовто-оранжевого забарвлення шкіри і також з нормальним розвитком у віці 6 місяців.

Після аналізу наявних даних про вживання бета-каротину громадський комітет тератологічної спілки (Teratology Society Public Affairs Committee) у 1987 році дійшов висновку про відсутність підвищеного ризику вроджених вад у людини від бета-каротину.

Застосування препарату під час вигодовування: 

Бета-каротин присутній в грудному молоці та сироватці новонародженого. Надмірне вживання бета-каротину при лактації може призвести до гіперкаротинемії новонародженого та до транзиторного пожовтіння його шкіри.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

У кроликів, які поїдають велику кількість моркви, відмітили зменшення секреції прогестерону яєчниками. Гіперкаротинемія може бути ознакою вегетаріанської дієти, яка асоціюється із збільшеням екскреції естрадіолу і, відповідно, зниженням його рівня в сироватці. Не відзначали порушень менструального циклу при вживанні добавок з бета-каротином навіть у жінок з гіперкаротинемією.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 01.05.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 10.07.2015 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати