МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей
УКРАЇНСЬКІ ДІТИ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ ПОТРЕБУЮТЬ ДОПОМОГИ!

АСКОРБІНОВА КИСЛОТА

Група/призначення:  

Вітаміни. Аскорбіновій кислоті притаманні властивості біоантиоксиданту, за рахунок чого забезпечується стабільність клітинних мембран. Вітамін С активує діяльність залоз внутрішньої секреції, регулює всі види обміну, згортання крові, регенерацію тканин, утворення стероїдних гормонів, синтез колагену, проколагену. Регулює колоїдний стан міжклітинної речовини, пригнічує дію гіалуронідази і підтримує нормальну проникність капілярів. Активує протеолітичні ферменти, бере участь в обміні ароматичних амінокислот та в пігментному обміні, регулює вміст холестерину в крові, сприяє накопиченню глікогену в печінці. За рахунок активації дихальних ферментів у печінці посилюються її детоксикаційна і білковоутворююча функції, підвищується синтез протромбіну. Препарат сприяє абсорбції заліза в кишечнику і бере участь у синтезі гемоглобіну. Аскорбінова кислота підвищує адаптаційні можливості організму та резистентність до інфекцій.

Альтернативні назви / синоніми: вітамін С.
Діюча речовина: аскорбінова кислота.
Рекомендації при вагітності:

Сумісна в рекомендованих дозах.

Рекомендації при лактації:

Сумісна в рекомендованих дозах.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Рекомендована добова доза при вагітності становить 80 мг/день для жінок віком 18 років та молодших і 85 мг/день жінкам понад 18 років. Рекомендована доза при грудному вигодовуванні становить 115 мг/день для молодшої групи (до 18-ти років) та 120 мг/день – для старшої. Верхня межа рекомендованої дози при вагітності та лактації в обох групах становить 1800 мг/день в групі жінок молодшого віку та 2000 мг/день у старших жінок.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

У морських свинок надлишкове споживання аскорбінової кислоти в період вагітності асоціювалось з підвищеним катаболізмом вітаміну С у новонароджених (а в двох випадках у людини – з цингою у немовлят). При тестуванні у свиней спроба демонстрації покращення результатів вагітностей шляхом вживанням добавок аскорбінової кислоти не була успішною.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Хоча деякі відомі вчені анонсували різноманітні корисні наслідки від вживання високих доз аскорбінової кислоти, наступні дослідження не підтримали багато з цих заяв. Також стверджується, що у більшості здорових вагітних жінок присутній дефіцит вітаміну С. В США рекомендована добова доза аскорбінової кислоти при вагітності становить 80 мг/день для жінок віком 18 років та молодших і 85 мг/день жінкам понад 18 років.

Мексиканські клініцисти повідомили, що призначення добавок в дозі 100 мг/день з 20 тижня вагітності істотно не підвищує концентрації вітаміну С в матері. Також не було переконливим повідомлене зменшення частоти передчасного розриву мембран у жінок, які отримували добавки, в цій невеликій групі частота цього показника становила 4 з 52 народжень. У жінок з передчасними пологами в анамнезі добавка вітаміну С в дозі 250 мг істотно не впливала на ризик передчасних пологів та вагу новонароджених.

Визначення концентрації вітаміну в деяких вагітних продемонструвало підвищення її у жінок з важкою прееклампсією. Ця знахідка може бути пов’язана зі звуженням судинного простору, що спостерігається в цих пацієнток, а не з рівнем допологового прийому вітаміну.

Рандомізоване клінічне дослідження виявило зменшення частоти прееклампсії у 142 жінок високого ризику, яких лікували добавками у складі 1000 мг/день аскорбінової кислоти та 400 МО/день вітаміну Е в другій половині вагітності. Два наступні великомасштабні рандомізовані дослідження, менше рандомізоване дослідження, частково завершене клінічне дослідження, системне рев’ю опублікованих повідомлень та мета-аналіз не знайшли доказів користі від таких добавок. Клінічні випродування охопили понад 3000 жінок з ризиком прееклампсії, які приймали вітаміни, починаючи з ІІ триместру.

Деякі епідеміологічні дослідження виявили асоціацію між низьким рівнем споживання вітаміну С та вродженими вадами розвитку, але наступний аналіз припустив ймовірність такого результату через харчовий дефіцит багатьох компонентів, а не тільки вітаміну С. Інші епідеміологічні дослідження повідомили про асоціацію з підвищенням ваги новонароджених, деякими типами краніосиностозів, зниженням ризику дитячих пухлин головного мозку та зниженням асоціації між використанням нітровмісних препаратів та дефектами кінцівок і дефектами міжпередсердної перетинки у потомства жінок, які вживали протягом вагітності вітаміно С-вмісні добавки.

У жінок, які палять, добавки вітаміну С при вагітності покращують функцію легенів та знижують частоту хрипів у немовлят протягом 1-го року життя.

Однак, існує стурбованість щодо можливого шкідливого впливу високих доз вітаміну С при вагітності. Аскорбінова кислота виявляється у плода у вищих, ніж у матері концентраціях.

Вітамін пасивно проникає до плаценти у вигляді дегідроаскорбінової кислоти і перетворюється на непроникну аскорбінову кислоту в дитячій частині. Як зазначалось вище, у морських свинок надлишкове споживання аскорбінової кислоти в період вагітності асоціювалось з підвищеним катаболізмом вітаміну С у новонароджених, а в двох випадках у людини – з цингою у немовлят. Обидві матері приймали понад 400 мг/день вітаміну. Після народження швидкий метаболізм вітаміну С у немовлят призвів до його клінічного дефіциту.

У 2007 році група мексиканських дослідників повідомила про істотне зниження частоти інфекцій сечової системи у жінок, які приймали добову дозу вітаміну С 100 мг протягом 3 місяців вагітності. Вони рекомендують додаткове призначення вітаміну С вагітним з бактеріурією та інфекціями сечових шляхів. У деяких пацієнток можуть виникати шлунково-кишкові розлади та виражений метеоризм на фоні будь-якої добової дози. В таких випадках слід приймати фракційні дози кілька разів на день. Верхня межа добової дози становить 1800 мг/день у жінок до 18 років та  2000 мг/день у старших.

Застосування препарату під час вигодовування:

Вітамін С проникає до грудного молока в кількості, залежній від вживання добавок  та різних інших факторів. Рекомендована доза при грудному вигодовуванні становить 115 мг/день для жінок до 18-ти років та 120 мг/день – для старших. Нормальна концентрація аскорбінової кислоти в грудному молоці вважається адекватною для новонародженого (30 мг/день), однак, недоношені немовлята з тирозинемією потребують більшої дози.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 05.06.2017 р.
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 06.05.2017 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...