Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

АНДРОКУР

Група/призначення:

Гормони статевих залоз та препарати, які застосовують при патології статевої сфери. Антиандрогени.

Ципротерон – це синтетичний стероїд, краще відомий своїми антиандрогенними властивостями. Ципротерону ацетат (андрокур, ципростат) є більш потужним антиандрогеном і також має глюкокортикоїдну і прогестаційну активність. Ципротерону ацетат та етинілестрадіол доступні в Європі як комбіновані оральні контрацептиви під назвою діане або діанет з вмістом 2 мг ципротерону ацетату. Ця комбінація і ципротерону ацетат самостійно використовуються в терапії акне, себореї, гірсутизму у жінок. Використання цієї комбінації у жінок з синдромом полікістозних яєчників знижує частоту гестаційного діабету, індукованої вагітністю гіпертензії, передчасних пологів без істотної зміни ваги новонароджених. Ципротерон в добовій дозі 1 мг використовується з естрогеном в гормональній терапії менопаузи. Ципротерону ацетат також застосовується для лікування передчасного статевого дозрівання у дівчат. У чоловіків ципротерону ацетат використовується для паліативного лікування раку простати і при сексуальних порушеннях.

Альтернативні назви / синоніми: ципротерон, ципростат.
Діюча речовина: ципротерону ацетат .
Рекомендації при вагітності:

Протипоказаний перш за все тому, що немає ніякої користі від використання при вагітності.

Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Ципротерон має антиандрогенні властивості. Вплив на ембріони і плоди експериментальних тварин призводив до аномалій розвитку. Доступно 15 повідомлень про народження нормальних хлопчиків після пренатального впливу цього препарату.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

У самок гризунів ципротерону ацетат зменшував розмір яєчників, що узгоджується з його ефектом пригнічення гонадотропінів, збільшував вагу матки і вагінальне пом’якшення, що припускає естрогенну активність.

Призначення ципротерону ацетату в період вагітності асоціювалось з фемінізацією генітального тракту плодів чоловічої статі у щурів і кролів. Лікування мишей на стадії преімплантмації і ембріогенезу асоціювалось з підвищенням частоти розщілини піднебіння, аномалій сечового тракту, кістозної дилатації респіраторного тракту. Експерименти перед пологами і у новонароджених щурів та мишей продемонстрували, що лікування ципротерону ацетатом може перманентно змінити функцію нейроендокринних і додаткових статевих органів в подальшому житті.

Лікування самців мишей зменшувало агресію шляхом зниження опосередкованої андрогеном продукції запахів, що передувало нападу. Призначення ципротерону зменшує розміри насіннєвих канальців та порушення сперматогенезу. Однак, низькі дози зменшують фертильність у мишей без ураження сперматогенезу. Механізм цього ефекту полягає, ймовірно, у втручанні в нормальний процес у придатках яєчок, цей ефект був зворотнім при припиненні лікування ципротерону ацетатом.

У щурів ципротерону ацетат був більш потужним антиандрогеном, аніж флутамід. Дорослі самці щурів отримували дозу 20 мг/кг/день методом насильного годування (гаваж) протягом 15 днів, що знижувало фертильність, вагу додаткових статевих залоз, число сперматозоїдів. Механізм антиандрогенної дії досліджували у щурів. Ципротерону ацетат пригнічував ферменти яєчка в синтетичному стероїдному шляху.

Ципротерону ацетат запобігав транслокації рецептору тестостерону до ядра в простаті щурів. Ця особливість може пояснювати антиандрогенну активність препарату в присутності нормальної концентрації тестостерону, але при лікуванні високими дозами (50 і 100 мг/кг/день) ципротерону ацетат викликав зниження рівня лютеїнізуючого гормону та тестостерону у щурів.

Ципротерону ацетат продемонстрував виразні антиандрогенні ефекти у морських свинок, тхорів, кіз. Утворення сперми в придатках яєчок порушувалось ципротерону ацетатом у макак резус. Препарат пригнічував зв’язування тестостерону і дигідротестостерону в придатках яєчок мавп. Дози 1 мг/кг/день протягом 70 днів у макак резус призводили до дегенеративних змін в епітелії репродуктивного тракту, зниження рівня тестостерону, зміни функції придатку яєчок. Використання ципротерону ацетату в якості оборотного контрацептиву для чоловічої статі продемонструвало успішність в одному дослідженні у мавп, хоча додавання тестостерону було необхідним для збереження лібідо.

Інформація щодо впливу на плід:

Повідомляється про 15 новонароджених чоловічої статі з пренатальним впливом ципротерону ацетату без відхилень при народженні. Відсутня інформація про довготривале спостереження. Було припущено можливе підвищення ризику гепатоцелюлярної карциноми у осіб з тривалим впливом ципротерону, але активне спостереження за 2506 пацієнтами, які тривало приймали ципротерону ацетат не продемонструвало кореляції між тривалістю лікування і частотою підвищення рівня печінкових ферментів, також не виявлено випадків гепатоцелюлярної карциноми.

Застосування препарату під час вигодовування:

Ципротерону ацетат виявляється в грудному молоці людини, співвідношення молоко : плазма становить біля 0,4. Таким чином, до немовляти на грудному вигодовуванні проникає 0,2% материнської дози. Після вживанням матір’ю 2 мг ципротерону ацетату (як міститься в діане) немовля отримає 1 мкг/кг.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Давніші дослідження у жінок проводились з використанням 100 мг/день ципротерону ацетату для пригнічення викиду лютеїнізуючого гормону та попередження овуляції. Контрацептивний препарат діане попереджав овуляцію дозою, яка становила 2% від вищенаведеної.

В дослідженні з охопленням 153 жінок, лікованих з приводу передчасного статевого дозрівання (тільки 18 отримували ципротерону ацетат) проблеми з фертильністю переважали в контрольній групі з 61 жінки (не ліковані, що припускає, що пригнічення пубертатну може мати захисний вплив на фертильність.

У чоловіків цей препарат викликає інтерес в якості контрацептиву. Ранні дослідження продемонстрували, що великі дози (200 мг/день протягом 7 місяців) асоціювались зі зникненням клітин Сертолі і статевих в сперматогенному епітелії з інволюцією клітин Лейдига. Інші роботи продемонстрували зміни в придатках, відповідні до порушення сперматогенезу, виявленого в гризунів.

Повідомляється про дослідження з ципротероном, який використовували у чоловіків в якості контрацептиву в дозах 5-10 мг/день. Відзначено зменшення концентрації та здатності проникати до слизу сперматозоїдів та збільшення частоти аномальних форм. Несприятливі ефекти включали підвищення рівня пролактину, зниження лютеїнізуючого гормону і тестостерону, зниження лібідо, погіршення самопочуття. Крім того, в одному дослідженні 2 вагітності серед 8 пар, в яких чоловіки отримували, як припускається, контрацептивні дози ципротерону ацетату менше, ніж 6 місяців. В пізні 1990 роки контрацептивні дослідження однієї групи, в яких використовували комбінацію ципротерону (50 або 100 мг/день) і тестостерону (100 мг/тиждень) описали як сприятливі.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 12.03.2020 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету. 
Переглянуто редакційною колегією 13.03.2020 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати