МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

АМОДІАХІН

Група/призначення:

Антималярійний препарат, протиамебний препарат.

Маляріяінфекційне захворювання, викликане малярійним плазмодієм, передається людині через укуси комарів роду Anopheles. Перебіг хвороби супроводжується гарячкою, ознобом, спленомегалією, гепатомегалією, анемією, характеризується хронічним перебігом з можливістю рецидивів.

Амебіаз – протозойна інвазія, що супроводжується ураженням товстого кишківника з можливою генералізацією. Збудник – патогенні штами Entamoeba histolytica, які широко розповсюджені в країнах з тропічним та субтропічним кліматом.

Альтернативні назви / синоніми: камохін.
Діюча речовина: амодіахін.
Рекомендації при вагітності:

Cумісний; користь для матері перевищує ризик для плода.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про застосування у людини; ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Повідомляється про відсутність несприятливих результатів вагітності при прийомі амодіахіну.  

Відсутній на фармацевтичному ринку США.

Інформація щодо досліджень на тваринах: відсутня інформація.
Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Антималярійні препарати рутинно призначаються в період вагітності, оскільки ризик для плода від самої хвороби набагато перевищує ризик від лікування. Ризик ускладнення малярії у матері зростає при вагітності, особливо в першовагітних та в жінок, які не проживають в ендемічних регіонах (тобто, неімунних жінок). У першовагітних інфекція перебігає важче, особливо в ІІ триместрі. Рівень паразитемії обернено пропорційний порядковому номеру вагітності, тобто, при першій вагітності ризик виникнення захворювання вищий, ніж при наступних. Це свідчить в тому числі і про те, що анти-адгезивні антитіла, сформовані при попередніх вагітностях, захищають жінку від малярійної інфекції при наступних вагітностях.

Малярія асоціюється з рядом важких ускладнень у матері та в плода: материнською смертю, анемією, абортом, мертвонародженнями, передчасними пологами, низькою вагою при народженні, затримкою внутрішньоутробного розвитку, тахікардією плода, дистресом плода, вродженою малярією. Одне з цих ускладнень – мала вага при народженні,  внаслідок чого зростає ризик малюкової смертності і не завжди попереджається призначенням хіміопрофілактики малярії, бо може викликатися іншими причинами, крім малярії.  Причини зростання частоти материнської захворюваності та смертності включають: респіраторний дистрес-синдром дорослих, набряк легень, масивний гемоліз, дисеміновану внутрішньосудинну коагуляцію, гостру ниркову недостатність, гіпоглікемію. Важка малярія, викликана плазмодієм falciparum у неімунних жінок, перебігає з поганим прогнозом і асоціюється, крім зазначених вище ускладнень, з безсимптомними скороченнями матки, плацентарною недостатністю через виражену інвазію паразитами та гіпоглікемією. Тому жінкам репродуктивного віку рекомендовано призначати хіміопрофілактику при подорожі в ендемічні регіони.

Плацентарна малярія (асоційована з вагітністю малярія) – ураження плаценти – є однією з основних ознак малярії під час вагітності і широко використовується в якості стандартного показника для характеристики малярійної інфекції в епідеміологічних дослідженнях. Викликається малярійним плазмодієм falciparum (тропічна малярія).

Фармакокінетичне дослідження в Таїланді не виявило потреби в коригуванні дози амодіахіну при вагітності. При дослідженні щодо малярії в Бірмі 19 жінок отримували 25 мг/кг протягом 3 днів. Проте біля половини вагітних було втрачено з-під нагляду, тому неможливо оцінити вплив препарату на немовлят.

Серед 22 вагітностей зареєстровано 1 мертвонароджену дитину та 3 передчасні народження, з них в 1-му випадку неонатальна загибель.  Автори наголошують, що малярія в період вагітності сама по собі може призвести до несприятливих наслідків, незалежно від лікування.

Інше дослідження з Малаві повідомляє про 73 вагітних, які отримували щотижневу профілактику проти малярії, починаючи з ІІ триместру.  Деякі з цих жінок отримували амодіахіну 5 мг/кг/день.  Результати вагітностей не повідомляються.

В 2006 році було проведене дослідження з охопленням 353 жінок з малярією з Африки, яких лікували амодіахіном або амодіахіном з піріметаміном (антималярійний препарат) – сульфадоксином  (сульфаніламід) для визначення ефективності такої терапії. При порівнянні амодіахіну з хлорохіном або піріметамінсульфадоксином він виявився високо ефективним проти паразитів, при цьому не відзначали несприятливих наслідків.  Амодіахін асоціювався з вищим ризиком малих побічних ефектів, в першу чергу з втомою та свербежем, що також відмічали і поза періодом вагітністю.

Дослідження 2015 року в Нігерії порівнювало 2 групи по 75 жінок, лікованих артеметер-люмефантрином та артесунатом-амодіахіном (препарат для лікування малярії та амебіазу) від неускладненої малярії. Ефективність лікування в обох групах була подібною, тільки в групі артесунату-амодіахіну частіше зустрічались побічні наслідки (слабкість та свербіж) – 30/75; 40% проти 2/75; 2,7%.

Застосування препарату під час вигодовування:  відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Дослідження на щурах, результати якого наводяться в одному з африканських медичних журналів свідчать, що тривале вживання амодіахіну мало протизаплідний ефект.

Інформація про вплив на фертильність у людини відсутня.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 27.05.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 30.05.2016 р.