МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

АЦЕТАЗОЛАМІД

Група/призначення:

Протиглаукомний препарат та міотичний засіб. Інгібітор карбоангідрази. Покази: лікування набряків при серцевій недостатності; лікування глаукоми; лікування деяких форм епілепсії.

Альтернативні назви / синоніми:

Діакарб, діуремід, діамокс.

Діюча речовина: ацетазоламід.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Хоча у гризунів препарат призводив до дефектів кінцівок, більшість досліджень у людини не продемонструвала несприятливих наслідків для плода. Не дивлячись на те, що препарат широко застосовується в медицині, досвід застосування при вагітності обмежений.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Аналіз 6 репродуктивних досліджень з ацетазоламідом у мишей, щурів, хом’яків та мавп продемонстрував виникнення дефектів передніх кінцівок у гризунів. У вагітних кролів виявлено, що дози, які призводили до ацидозу у матері та зміни електролітів, також призводили до залежного від дози зростання частоти деформацій скелету. Комбінація ацетазоламіду з амілоридом (діуретик) викликала порушення розвитку сечоводу та нирок у плодів мишей при впливі в критичні періоди розвитку сечоводу.

У щурів лікування на 9-11 гестаційні дні викликало дефекти кінцівок, переважно на правій стороні. Аналогічний феномен спостерігали при лікуванні вагітних мишей на 9 день.

Хоча індукція скелетних аномалій під впливом ацетазоламіду добре задокументовані у щурів та кролів, але подібного не спостерігали у приматів.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Транзиторний неонатальний ацидоз спостерігали у 2 недоношених новонароджених, чиї матері приймали ацетазоламід незадовго до пологів. Метаболічний ацидоз є відомим ускладненням ацетазоламідної терапії у дорослих.

Спільний перинатальний проект (Collaborative Perinatal Project) моніторував 50282 вагітності і виявив 12 випадків впливу препарату в І триместрі без вроджених вад та 1024 випадки впливу в будь-якому терміні вагітності, зареєстровано 18 вроджених вроджених вад. Отримані дані не припускають асоціації між ацетазоламідом та будь-якими категоріями  вроджених вад.

Повідомляється про випадок сакрокопчикової тератоми у новонародженого. Мати отримувала ацетазоламід в дозі 750 мг на день від глаукоми в І та ІІ триместрах. Мама також отримувала інші препарати. Даний випадок не може демонструвати причинно-наслідкового зв’язку.

Повідомляється про жінку з глаукомою, яка при вагітності отримувала ацетазоламід в дозі 250 мг двічі на день та місцево пілокарпін (парасимпатоміметик) і тимолол (неселективний бета-адреноблокатор; офтальмологічний засіб). На 48-й годині життя стан народженої на 36 тижні вагітності дитини ускладнився гіпербілірубінемією та асимптоматичною гіпокальціемією, гіпомагніемією, метаболічним ацидозом. Дефіцит магнію та кальцію швидко зник після лікування, як і ацидоз, хоча мати продовжила лікування в період грудного вигодовування. При обстеженні у віці 1, 3 та 8 місяців виявлено м’язовий гіпертонус, який потребував фізіотерапії.

Мати з епілепсією, яка отримувала протягом вагітності ацетазоламід 250 мг/день та карбамазепін (протисудомний засіб) народила 2 дітей без несприятливих наслідків.

Застосування препарату під час вигодовування:

Ацетазоламід проникає до грудного молока в невеликій кількості, що з малою ймовірністю може зашкодити немовляті на грудному вигодовуванні.

Вище наводилась інформація про маму, яка приймала 250 мг препарату на день протягом 5 місяців грудного вигодовування. Недоношене немовля, народжене на 36 тижні, мало помірні зміни електролітів на 2 день життя, що на фоні лікування зникло до 4 дня. При обстеженні у віці 1, 3 та 8 місяців виявлено м’язовий гіпертонус, який потребував фізіотерапії.

Повідомляється також про жінку, яка на 6 день після пологів отримувала 500 ацетазоламіду двічі на день від глаукоми. На 4 та 5 дні лікування концентрація препарату в грудному молоці через 1-9 годин після дози становила  1,3-2,1 мкг/мл, а співвідношення молоко:плазма через годину після дози – 0,25. Тричі виміряна концентрація  препарату в сироватці новонародженого склала 0,2, 0,2 та 0,6 мкг/мл. Підраховано дозу, яку отримує немовля на грудному вигодовуванні – 0,6 мг/день – 0,06% материнської.

Американська академія педіатрії класифікує ацетазоламід як препарат, сумісний з грудним вигодовуванням.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Лікування глаукоми ацетазоламідом асоціюється зі зниженням лібідо та імпотенцією у чоловіків.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 23.10.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 24.10.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1448

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!