МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей
УКРАЇНСЬКІ ДІТИ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ ПОТРЕБУЮТЬ ДОПОМОГИ!

АЦЕТАЗОЛАМІД

Група/призначення:

Протиглаукомний препарат та міотичний засіб. Інгібітор карбоангідрази. Покази: лікування набряків при серцевій недостатності; лікування глаукоми; лікування деяких форм епілепсії.

Альтернативні назви / синоніми:

Діакарб, діуремід, діамокс.

Діюча речовина: ацетазоламід.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Хоча у гризунів препарат призводив до дефектів кінцівок, більшість досліджень у людини не продемонструвала несприятливих наслідків для плода. Не дивлячись на те, що препарат широко застосовується в медицині, досвід застосування при вагітності обмежений.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Аналіз 6 репродуктивних досліджень з ацетазоламідом у мишей, щурів, хом’яків та мавп продемонстрував виникнення дефектів передніх кінцівок у гризунів. У вагітних кролів виявлено, що дози, які призводили до ацидозу у матері та зміни електролітів, також призводили до залежного від дози зростання частоти деформацій скелету. Комбінація ацетазоламіду з амілоридом (діуретик) викликала порушення розвитку сечоводу та нирок у плодів мишей при впливі в критичні періоди розвитку сечоводу.

У щурів лікування на 9-11 гестаційні дні викликало дефекти кінцівок, переважно на правій стороні. Аналогічний феномен спостерігали при лікуванні вагітних мишей на 9 день.

Хоча індукція скелетних аномалій під впливом ацетазоламіду добре задокументовані у щурів та кролів, але подібного не спостерігали у приматів.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Транзиторний неонатальний ацидоз спостерігали у 2 недоношених новонароджених, чиї матері приймали ацетазоламід незадовго до пологів. Метаболічний ацидоз є відомим ускладненням ацетазоламідної терапії у дорослих.

Спільний перинатальний проект (Collaborative Perinatal Project) моніторував 50282 вагітності і виявив 12 випадків впливу препарату в І триместрі без вроджених вад та 1024 випадки впливу в будь-якому терміні вагітності, зареєстровано 18 вроджених вроджених вад. Отримані дані не припускають асоціації між ацетазоламідом та будь-якими категоріями  вроджених вад.

Повідомляється про випадок сакрокопчикової тератоми у новонародженого. Мати отримувала ацетазоламід в дозі 750 мг на день від глаукоми в І та ІІ триместрах. Мама також отримувала інші препарати. Даний випадок не може демонструвати причинно-наслідкового зв’язку.

Повідомляється про жінку з глаукомою, яка при вагітності отримувала ацетазоламід в дозі 250 мг двічі на день та місцево пілокарпін (парасимпатоміметик) і тимолол (неселективний бета-адреноблокатор; офтальмологічний засіб). На 48-й годині життя стан народженої на 36 тижні вагітності дитини ускладнився гіпербілірубінемією та асимптоматичною гіпокальціемією, гіпомагніемією, метаболічним ацидозом. Дефіцит магнію та кальцію швидко зник після лікування, як і ацидоз, хоча мати продовжила лікування в період грудного вигодовування. При обстеженні у віці 1, 3 та 8 місяців виявлено м’язовий гіпертонус, який потребував фізіотерапії.

Мати з епілепсією, яка отримувала протягом вагітності ацетазоламід 250 мг/день та карбамазепін (протисудомний засіб) народила 2 дітей без несприятливих наслідків.

Застосування препарату під час вигодовування:

Ацетазоламід проникає до грудного молока в невеликій кількості, що з малою ймовірністю може зашкодити немовляті на грудному вигодовуванні.

Вище наводилась інформація про маму, яка приймала 250 мг препарату на день протягом 5 місяців грудного вигодовування. Недоношене немовля, народжене на 36 тижні, мало помірні зміни електролітів на 2 день життя, що на фоні лікування зникло до 4 дня. При обстеженні у віці 1, 3 та 8 місяців виявлено м’язовий гіпертонус, який потребував фізіотерапії.

Повідомляється також про жінку, яка на 6 день після пологів отримувала 500 ацетазоламіду двічі на день від глаукоми. На 4 та 5 дні лікування концентрація препарату в грудному молоці через 1-9 годин після дози становила  1,3-2,1 мкг/мл, а співвідношення молоко:плазма через годину після дози – 0,25. Тричі виміряна концентрація  препарату в сироватці новонародженого склала 0,2, 0,2 та 0,6 мкг/мл. Підраховано дозу, яку отримує немовля на грудному вигодовуванні – 0,6 мг/день – 0,06% материнської.

Американська академія педіатрії класифікує ацетазоламід як препарат, сумісний з грудним вигодовуванням.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Лікування глаукоми ацетазоламідом асоціюється зі зниженням лібідо та імпотенцією у чоловіків.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 23.10.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 24.10.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...