Тератогенні чинники
Кожна вагітність асоціюється з ризиком вроджених вад на рівні 3-5% – це так званий популяційний рівень.
Наука, яка вивчає причини виникнення, механізми формування та прояви вроджених дефектів, називається тератологією. Тератогенні фактори (тератогени) — це будь-які чинники, які порушують розвиток ембріону чи плоду, а саме, призводять до формування вроджених вад, затримки фізичного та розумового розвитку, впливаючи на вагітну жінку.
До тератогенів відносяться певні лікарські препарати, наркотичні речовини, хімічні речовини, алкоголь, фізичні фактори, включно з іонізуючим опроміненням, інфекційні агенти та деякі медичні проблеми матері, такі як неконтрольований цукровий діабет, системний червоний вовчак, гіпертермія (гарячі ванни) тощо. Під час ембріонального розвитку розрізняють певні періоди найвищої чутливості окремих органів та систем, що розвиваються, до впливу тератогенів. Детальний опис в статті “Критичні періоди розвитку плоду та чутливість до різних факторів“.
Щодо вживання медикаментів, то воно є дуже поширеним серед вагітних. Так, за результатами дослідження CDC (2020) 9 жінок з 10 приймали медикаменти в період вагітності. Тобто, 5,4 млн. вагітних щороку! Але на сьогодні інформація про потенційний ризик доступна для менш ніж 10% ліків. Жінки з хронічними захворюваннями потребують продовження лікування в період вагітності та особливого підходу в преконцепційному періоді.
Тобто, жінка, яка не приймає непотрібних медикаментів, може покращити свої шанси на народження здорової дитини.
До інших наслідків впливу медикаментів/інших факторів відносяться втрата ембріону/плоду, передчасні пологи, мертвонародження та малюкова смертність, а також функціональні розлади.
В той же час багато медичних препаратів та немедичних чинників не є тератогенми і тому сумісні з вагітністю та грудним вигодовуванням.
Щодо грудного вигодовування, яке пропагується і підтримується, то тут слід розглядати конкретні медичні препарати / інші чинники з позиції екскреції до грудного молока. В частині випадків слід обирати між вигодовуванням та відмовою від нього на користь лікування жінки, якщо цього вимагає її стан. Можливими є варіанти призупинення вигодовування на період виведення препарату з організму матері – все індивідуально.
Алкоголь – відомий тератоген для людини – також негативно впливає на немовля на грудному вигодовуванні. В статті про алкоголь в розділі «Застосування препарату під час вигодовування» детально описано наслідки вживання алкогольних продуктів матір’ю для немовляти.
Звертаємо увагу відвідувачів сайту на такі специфічні статті, як «Протисудомні препарати при вагітності та геморагічна хвороба новонароджених», «Шкірний свербіж та вагітність», «Повітряні подорожі та вагітність», про вакцини до різних інфекцій та інші, пов’язані з впливом різноманітних факторів та захворювань матері (вірусний гепатит С, коронавірусна хвороба, розсіяний склероз тощо).