ВИДИМЕ СВІТЛО ТА ВАГІТНІСТЬ
Видиме світло – це область спектру електромагнітних хвиль, що безпосередньо сприймається людським оком. Характеризується довжинами хвиль від 380 (фіолетовий колір) до 750 (червоний колір) нм. Спектр видимого світла не слід плутати з основними кольорами. Видимий діапазон відповідає енергії фотонів від 1,7 еВ (червоне світло) до 3 еВ (фіолетове світло). Хвилі з довжиною меншою за 380 нм називають ультрафіолетовими, більшою за 750 нм – інфрачервоними (див. статтю Ультрафіолетове опромінення та вагітність). Чутливість людського ока до хвиль різної частоти у видимому діапазоні різна. Вона має максимум всередині діапазону (зелений колір) і зменшується в напрямках границь. Це значить, що серед джерел світла однакової інтенсивності, зелене джерело здаватиметься яскравішим, ніж червоне, або блакитне.
Фототерапія, дослівно – світлолікування, була відомою ще з прадавніх часів. Цей метод використовувався емпірично древніми греками та єгиптянами. Але спектральна характеристика сонячного світла дуже непостійна і залежить від пори року, часу дня, географічної локалізації, кліматичного статусу та ряду інших факторів.
Альтернативні назви / синоніми:
Фототерапія видимим світлом.
Діюча речовина: видиме випромінювання.
Рекомендації при вагітності: сумісне.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Вплив під час вагітності (короткий висновок):
Фототерапія не оцінювалась щодо впливу на вагітних, але не очікується несприятливих ефектів при поверхневому проникненні світла через шкіру. Щодо можливого впливу фототерапії ультрафіолетовим випромінюванням на рівень фолієвої кислоти див. статтю Ультрафіолетове опромінення та вагітність.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Одна група дослідників повідомила про можливі довгострокові наслідки 72-годинної безперервної фототерапії для репродуктивної системи у новонароджених щурів. Єдиною виявленою істотною зміною був зменшений діаметр сім’яних канальців у самців щурів у віці 24 місяців в порівнянні з контрольними тваринами. Ці зміни не призводили до зниження фертильності у самців з впливом фототерапії. Подібне дослідження у щурів також відзначило побічні ефекти впливу на яєчка при такому лікуванні. Невідомо, чи ці ефекти співставні для людини.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Фототерапія – це лікування видимим світлом. Недостатній вплив на шкіру сонячних променів може призвести до дефіциту вітаміну D, якщо харчові джерела недостатні. Засмагання є індукцією меланоцитів шкіри ультрафіолетовим випромінюванням.
Взаємодія між фотоперіодом та репродуктивною функцією в деяких тварин (наприклад, копитних) спонукала проводити дослідження ролі світла в функціонуванні менструального циклу людини. Вплив приліжкового світла/світильників під час сну вкорочував та врегульовував менструальний цикл у жінок з довгими та нерегулярними циклами. До передменструального синдрому залучені залежні від світла нейроендокринні шляхи. У жінок з таким розладом спостерігається порушення секреції мелатоніну, що може відповісти на фототерапію.
Фототерапія в якості альтернативного лікування материнської депресії під час вагітності продемонструвала деякий успіх без побічних ефектів. Також повідомляється про успішне лікування фототерапією почесухи пігментної (prurigo pigmentosa) та звичайних вугрів (acne vulgaris) під час вагітності.
Дослідження в США та Новій Зеландії припустило, що вплив короткого дня, особливо на середині вагітності, асоціюється з підвищеним ризиком сором’язливої поведінки у дітей в наступному. Автори припустили, що це може бути опосередковано змінами концентрацій мелатоніну, серотоніну або інших нейротрансмітерів чи кортикоїдів, що пов’язано з сезонними змінами тривалості дня. Інший автор припустив, що світло може відігравати певну роль в розвитку шизофренії.
Фототерапія при гіпербілірубінемії у новонароджених включає видиме синє світло, трохи вище за УФ-діапазон, і уникає або суворо обмежує вплив УФ опромінення. Шведські дослідники повідомили про асоціацію між неонатальною фототерапією або неонатальною жовтяницею та ризиком бронхіальної астми дитячого віку. Автори зазначили, що тісний зв’язок між жовтяницею та фототерапією ускладнює вивчення їхнього впливу по-окремо. Вони також зазначають, що передчасні пологи, низька вага при народженні, малість для гестаційного віку, респіраторний дистрес, низька оцінка за шкалою Апгар, важкі інфекції, включно з сепсисом або пневмонією асоціювались з підвищеним ризиком астми. Неможливо дійти висновку щодо незалежного зв’язку цих відкриттів з фототерапією.
Оскільки світло проникає через шкіру на 2-3 мм, висловлена рекомендація щодо захисту мошонки при фототерапії для лікування гіпербілірубінемії у новонароджених. Однак, інший коментатор підкреслив, що ризик впливу на гонади ссавців не оцінювався.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).