ВУГЛЕКИСЛИЙ ГАЗ ТА ВАГІТНІСТЬ
Вуглекислий газ є природною складовою атмосфери, продуктом спалювання викопного палива. Він має парникові властивості, тобто сприяє утриманню тепла на поверхні Землі і вносить основний вклад у глобальне потепління. CO2 є побічним продуктом дихання, також утворюється при спалюванні сигаретного диму. Затверділий діоксид вуглецю (сухий лід) переходить у газоподібний стан, минаючи рідку фазу.
Токсична дія вуглекислого газу виявляється при його вмісті в повітрі 3-4% і полягає в подразненні дихальних шляхів, запамороченні, головному болі, шумі у вухах, психічному збудженні, непритомному стані.
Гіперкапнія – це патологічний стан, який спричинює надмірна кількість CO2 в крові; отруєння вуглекислим газом. Іноді може супроводжувати гіпоксію*.
*Гіпоксія, або кисневе голодування – це патологічний стан, під час якого тканини і органи недостатньо насичуються киснем або кисню достатньо, але він не засвоюється тканинами. |
Альтернативні назви / синоніми:
Діоксид вуглецю, оксид карбону, СО₂, сухий лід,
Діюча речовина: вуглекислий газ.
Рекомендації при вагітності:
Уникнення високих концентрацій вуглекислого газу.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Вплив під час вагітності (короткий висновок):
В експериментальних тварин вуглекислий газ у вигляді інгаляцій вагітним може порушувати розвиток ембріона. Інформація про вплив на людину в період вагітності відсутня.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Дослідження можливих репродуктивних наслідків надмірного впливу вуглекислого газу в деяких випадках ускладнюються наявністю дефіциту кисню (гіпоксії), що незалежно впливає на розвиток ембріону. Коли вагітні щури інгаляційно отримували вуглекислий газ (концентрація 3%) у потомства виявляли вади серця. В іншому дослідженні потомство вагітних щурів з пренатальним впливом до 30% вуглекислого газу мали порушення розвитку зубів. У вагітних щурів вплив концентрації 10% асоціювався з підвищенням частоти дефектів хребців у потомства, а концентрації 8% протягом кількох днів на пізніх термінах вагітності – до прискорення дозрівання легень у плодів, що узгоджується із збільшенням дихальних зусиль плодів, індукованих гіперкапнією у матері.
Концентрації вуглекислого газу, які використовувались в експериментах на тваринах, зазначених вище, набагато більші за ті, які зазвичай зустрічаються в навколишньому середовищі.
Інформація щодо впливу на плід:
Як і монооксид вуглецю (чадний газ), діоксид вуглецю (вуглекислий газ) може загрожувати ненародженій дитині, якщо вагітна зазнала впливу в концентрації, достатній для спричинення непритомності. Дослідники вивчали індукцію дихальних рухів плода шляхом інгаляції 3% вуглекислого газу як допоміжний засіб для прогнозування передчасних пологів. Дослідження за допомогою доплера припускає, що вплив 3% вуглекислого газу призводить до селективного зменшення циркуляторного опору в головному мозку плода.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Діоксид вуглецю та бікарбонат натрію, його іонна форма у водних розчинах є компонентами виділення жіночих статевих шляхів, особливо фаллопієвих труб. При фізіологічних концентраціях (25 mM NaHCO3:5% CO2), вони, як вважається, відіграють певну роль в гіперактивації сперми та капацитації**. При дуже високих концентраціях діоксид вуглецю зворотно іммобілізує сперматозоїди, що використовується при процедурі штучного запліднення ІКСІ (ін’єкція сперматозоїда в яйцеклітину (ICSI) (див. статтю Допоміжні репродуктивні технології та вагітність).
**Капацитація – набування сперматозоїдами ссавців здатності до проникнення через оболонку в яйцеклітину. Здійснюється в статевих шляхах самки під впливом секретів, які виробляються стінками яйцепроводів та матки. |
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).