ДІАЗОКСИД
Група/призначення:
Гіпотензивний препарат, вазодилятатор. Покази: лікування артеріальної гіпертензії.
Альтернативні назви / синоніми: гіперстат, проглікем.
Діюча речовина: діазоксид.
Рекомендації при вагітності:
Припускається ризик в ІІІ триместрі.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про застосування у людини; потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Оскільки багато гіпотензивних препаратів дозволені до прийому при вагітності для лікування важкої гіпертензії, діазоксид слід призначати з обережністю або взагалі уникати такого лікування при вагітності. Якщо інші препарати неефективні, допустимий прийом невеликих доз діазоксиду.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
В експериментальних тварин діазоксид не підвищував частоти вроджених вад (щури та собаки), але у кролів призводив до скелетних аномалій. Добові дози у 30, 21 та 10 мг/кг у щурів, кролів та собак, відповідно, асоціювались із зменшенням ваги та виживання плодів і дитинчат. При введенні вівцям на пізніх термінах вагітності діазоксид асоціювався з деструкцією клітин острівців підшлункової залози у плодів.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Діазоксид швидко проникає до плаценти з досягненням концентрації в плазмі плода на рівні материнської. Деякі дослідники застерігають від призначення діазоксиду при вагітності. При одному з досліджень спостерігали небезпечне зниження тиску матері (шоковий стан) та порушення плацентарної перфузії. Інші дослідження повідомляють про транзиторну брадикардію у плода внаслідок різкого зниження артеріального тиску матері. Також відомо про випадок фатальної для матері гіпотензії. Рекомендується надавати перевагу інфузійному введенню, а не внутрішньовенному болюсному* для попередження ускладнень у матері та плода. Однак, невеликі внутрішньовенні болюси з частими інтервалами (30 мг кожні 1-2 хвилини) успішно контролюють тиск у матері без виникнення токсичних явищ у плоду.
*Болюс – відносно великий об’єм рідини або дози препарату, що вводиться внутрішньовенно і швидко викликає відповідну реакцію. |
Діазоксид є потужним релаксантом гладкої мускулатури матки і при введенні в пологах пригнічує скорочення матки (цей ефект є залежним від дози препарату). Жінка, яка отримує діазоксид в період пологів може потребувати додаткового введення окситоцину.
Повідомляється про гіперглікемію у новонародженого (глюкоза 500-700 мг/дл) протягом 3 днів, вторинну до внутрішньовенного лікування матері діазоксидом безпосередньо перед пологами. При деяких дослідженнях гіпоглікемія без кетоацидозу виникала у всіх матерів та новонароджених. За 24 години рівень глюкози нормалізувався.
Прийом діазоксиду в останні 19-69 днів вагітності асоціювався з алопецією, гіпертрихозом ланугіноза, затримкою оссифікації зап’ястка. Однак, довготривала пероральна терапія в інших немовлят не призводила до подібних ефектів.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація. Молекулярна вага препарату припускає його проникнення до грудного молока.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.