МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ ТА ВАГІТНІСТЬ

Цукровий діабет (ЦД) – це порушення обміну речовин, при якому не відбувається нормального засвоєння клітинами організму цукру (глюкози) з крові. Абсолютна відсутність інсуліну буває при І типі ЦД. При ІІ типі ЦД інсулін є, його може бути більше, ніж потрібно, але він не працює.

Цукровий діабет під час вагітності (короткий висновок):

Дослідження продемонстрували, що жінки з добре контрольованим діабетом перед вагітністю та низьким рівнем глюкози під час вагітності не мають підвищеного ризику народження дитини з вродженими дефектами.

Високі рівні глюкози під час вагітності збільшують ймовірність народження дитини з вродженими вадами, особливо якщо такий вплив відбувається на плід на ранніх стадіях вагітності, можливо,  навіть, поки жінка ще не знає про вагітність.

За деякими оцінками діти матерів з цукровим діабетом в 2-10 разів частіше мають вроджені вади розвитку, найчастіші з яких  залучають скелетну, кардіоваскулярну та центральну нервову системи, а  рідше сечостатеву та шлунково-кишкову системи.

При плануванні вагітності слід підібрати лікування для утримання рівня глюкози в нормальних межах.

Згідно рекомендації британської національної служби охорони здоров’я (NHS) жінкам з цукровим діабетом, І або ІІ типів, діагностованим до вагітності, в період планування вагітності рекомендована вища за звичайну доза фолієвої кислоти  – 5 мг щоденно.

Інформація щодо впливу на плід:

При погано контрольованому діабеті ризик народження дитини з вродженими вадами становить 6-10%, якщо діабет не контролюється в І триместрі, то ризик може підвищуватися до 20%.

Вроджені вади розвитку, характерні для дітей матерів з цукровим діабетом:

  • Синдром каудальної регресії (відсутність крижової кістки; відсутність поперекових хребців на різних рівнях; поєднані аномалії інших органів та систем – кінцівок, шлунково-кишкового тракту та сечостатевої системи)
  • Гіпоплазія стегна та незвичайного обличчя синдром
  • Розщілина хребта (спинномозкова кила; spina bifida) з гідроцефалією та інші вади ЦНС
  • Аненцефалія
  • Кардіоваскулярні вади: транспозиція магістральних судин, дефекти міжшлункової та міжпередсердної перетинок
  • Атрезія анусу та прямої кишки
  • Вади нирок: агенезія, мультикистоз, подвоєння сечоводу
  • Вади шлунково-кишкового тракту: зворотнє розміщення, трахеостравохідна нориця, атрезія кишечника

При погано контрольованому діабеті також зростає ризик самовільного переривання вагітності, мертвонароджень, прееклампсії, багатовіддя, передчасних пологів. Новонароджені мають підвищений ризик дихальних розладів, гіпоглікемії та жовтяниці.

За деякими даними, навіть, якщо при вагітності діабет ретельно контролюється, у 65% дітей таких матерів виникають наступні ускладнення: гіпоглікемія, гіпербілірубінемія, гіпокальціемія, поліцитемія.

У матерів з діабетом більша ймовірність народження дитини з великою вагою (понад 4 кг). В таких випадках рекомендується кесаревий розтин.

Результати одного з клінічних досліджень свідчать, що частота вроджених вад у дітей матерів з діабетом не цілком залежить від контролю глікемії в період органогенезу. Незважаючи на такі висновки, існує загальноприйнята згода, що правильний метаболічний контроль діабету до моменту зачаття та протягом вагітності є найкращим шляхом для отримання сприятливих результатів вагітностей серед жінок з цим захворюванням.

Ускладнення вагітності частіше зустрічаються та є більш загрозливими, якщо у жінки крім діабету присутні гіпертензія та ожиріння.

Вплив лікування на плід.

Для лікування діабету застосовується інсулін тваринний, людський або синтетичний. Дослідження продемонстрували, що лікування інсуліном при вагітності не асоціювалось із зростанням частоти вроджених вад розвитку. Більш того, інсулін є препаратом вибору при вагітності.

Оральні протидіабетичні препарати також не асоціюються з підвищенням частоти вроджених вад розвитку.

Гестаційний діабет.

Це діабет, який діагностується при вагітності, як правило у терміні 24-28 тижнів. Більшість жінок з гестаційним діабетом не мають симптомів, він виявляється при обов’язковому тестуванні вагітних, але деякі вагітні скаржаться на спрагу, часте сечовипускання, втому.

Більшість жінок з гестаційним діабетом можуть контролювати рівень глюкози за допомогою дієти та фізичних вправ, а частина потребує пероральних препаратів чи ін’єкцій інсуліну. В деяких жінок після пологів рівень глюкози в крові повертається до норми, але близько 50% жінок будуть страждати діабетом в майбутньому.

Оскільки гестаційний діабет виникає, як правило, в ІІ триместрі, він не призводить до зростання частоти вроджених вад розвитку. Однак, цей стан пов’язують з народженням дітей з великою вагою. При поганому контролі гестаційного діабету існує підвищена ймовірність гіпоглікемії та дихальних розладів у новонародженого.

Рідше гестаційний діабет виникає в І триместрі і тоді може підвищуватися ризик вроджених вад розвитку  у плода, як і при діабеті в цілому.

Цукровий діабет під час вигодовування:

Жінки з цукровим діабетом можуть вигодовувати немовлят, але діабет повинен добре контролюватися.  При деяких дослідженнях виявлено, що надмірний рівень глюкози у матері проникає до грудного молока у вигляді цукру і призводить до гіпоглкемії та підвищення апетиту новонароджених.

Діабет може пригнічувати продукцію грудного молока. Інсулін необхідний для виробітку грудного молока, тому цим пояснюється пригнічення продукції молока при цьому захворюванні.

Деякі дослідники припускають, що грудне вигодовування може знижувати ймовірність розвитку діабету та ожиріння в дитини в майбутньому.

При лікуванні діабету в період  вигодовування інсулін не проникає до грудного молока у великих кількостях. Він є сумісним з грудним вигодовуванням.

При прийомі жінкою пероральних протидіабетичних препаратів в період лактації слід контролювати немовлят на наявність ознак гіпоглікемії.

У деяких матерів при грудному вигодовуванні знижується потреба в інсуліні. Матері з діабетом І типу часто відчувають зниження рівня цукру після годування дитини.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Однією з найчастіших причин неплідності у жінок вважаються синдром полікистозних яєчників (Polycystic Ovarian Syndrome (PCOS) та дисметаболічний синдром Х (Dysmetabolic Syndrome X), які асоціюються з ожирінням та діабетом.

У чоловіків ураження нервів при діабеті може призводити до ретроградної еякуляції. Іншим ускладненням діабету є еректильна дисфункція.

У 2007 році наведено попередні дані про можливе пошкодження ДНК сперматозоїдів при цукровому діабеті І типу, що, ймовірно, порушує фертильність.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  3. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.
  4. Diabetic care services and pharmacy (US MED site). Available at: http://www.diabeticcareservices.com/diabetes-education/diabetes-and-infertility [Accessed 21 Mar 2016].
  5. Diabetes and pregnancy. National Health Service of UK (NHS) website [Accessed 24 Mar 2021].

 

Адаптовано 21.03.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 26.04.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!