МОКСИФЛОКСАЦИН офтальмологічний
Група/призначення:
Антибактеріальні засоби групи хінолонів. Засоби, що застосовуються в офтальмології.
Моксифлоксацин для системного застосування розглянуто окремо.
Альтернативні назви / синоніми: вігамокс.
Діюча речовина: моксифлоксацин.
Рекомендації при вагітності:
Відсутні дані про використання у людини; ймовірно сумісний.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про застосування у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про використання моксифлоксацину очних крапель при вагітності у людини. Дослідження в двох видів тварин припускають низький ризик. Кількість препарату, яка при місцевому застосуванні потрапляє до системного кровотоку, видається клінічно не значимою.
Для зменшення кількості препарату, яка б досягла системної циркуляції (при вагітності та лактації), рекомендовано після закапування натиснути на слізний канал в кутику ока, принаймні, на 1 хвилину, а потім видалити зайву кількість, яка не всмокталась.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів та мавп. У щурів пероральні дози, які у 21700 разів перевищували найвищу рекомендовану для людини офтальмологічну дозу не демонстрували тератогенності, але знижували вагу тіла плодів і незначно затримували розвиток скелету плода. У макак сynomolgus пероральні дози, у 4300 разів вищі від максимально рекомендованої для людини, призводили до збільшення частоти менших розмірів плодів на фоні найвищої з доз.
Моксифлоксацин не був карциногенним у щурів. Препарат не демонстрував тератогенності в численних дослідженнях, але був кластогенний в одому. Моксифлоксацин не впливає на фертильність самців та самок щурів. Відзначено слабкий вплив на морфологію сперматозоїдів та естральний цикл у самок.
Інформація щодо впливу на плід:
Призначається для лікування бактеріального кон’юнктивіту, викликаного чутливими штамами бактерій.
Після закапування в обидва ока тричі на день здоровим дорослим чоловікам та жінкам визначили добовий рівень препарату в плазмі, він виявився в 1600 та 1000 раз нижчий від середньої концентрації та AUC*, повідомлені після терапевтичної дози моксифлоксацину 400 мг.
Невідомо, чи моксифлоксацин проникає через плаценту у людини. Молекулярна вага припускає такий трансфер, але очікувана низька системна концентрація обмежуватиме кількість препарату, яка досягне ембріону/плодау.
*AUC – фармакокінетичний параметр, який характеризує сумарну концентрацію лікарського препарату в плазмі крові протягом всього часу спостереження; це абревіатура від англ. Area Under the Curve (площа під кривою). |
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація про використання моксифлоксацину офтальмологічного при лактації у людини. Молекулярна вага припускає проникнення до грудного молока, але очікувана низька системна концентрація обмежуватиме кількість препарату в грудному молоці.
Для зменшення кількості препарату, яка б досягла системної циркуляції (при вагітності та лактації), рекомендовано після закапування натиснути на слізний канал в кутику ока, принаймні, на 1 хвилину, а потім видалити зайву кількість, яка не всмокталась.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.