ДОБУТАМІН
Група/призначення:
Симпатоміметик. Адренергічні та допамінергічні засоби. Це ізотропний агент, структурно пов’язаний з дофаміном.
Альтернативні назви / синоніми: добутрекс, інотрекс.
Діюча речовина: добутамін.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини; дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Хоча дані від експериментальних тварин припускають низький ризик, обмежений досвід застосування у людини при вагітності не дозволяє оцінити ембріо/фетальний ризик.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження у щурів (дози на рівні нормальної дози для людини – 10 мкг/кг/хвилину протягом 24 годин, від загальної добової дози 14,4 мг/кг) та кролів (дози, двократні рекомендованій для людини) не виявили доказів шкоди для плода.
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутні повідомлення про плацентарний трансфер чи вплив на плід добутаміну. Відносно низька молекулярна вага припускає наявність впливу на ембріон/плід. Короткотривале використання в однієї пацієнтки з інфарктом міокарду на 18 тижні вагітності не асоціювалось з будь-яким відомим несприятливим наслідком для плоду.
Згідно з абстрактом 1996 року 8 жінок з важкою прееклампсією, які потребували моніторингу катетером легеневої артерії, отримали внутрішньовенну інфузію добутаміну. Препарат був ефективним у покращенні оксигенації у пацієнтів зі зниженою функцією лівого шлуночка.
Повідомлення 2009 року описало жінку з дилятаційною кардіоміопатією, яку лікували добутаміном з 22 тижня вагітності. За допомогою кесаревого розтину на 28 тижні народилась дитина вагою 830 грам.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація про використання добутаміну при лактації у людини. Відносно низька молекулярна вага припускає проникнення препарату до грудного молока. Вплив на немовля на грудному вигодовуванні невідомий.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Призначення самцям і самкам щурів доз до 50 мг/кг/день не порушував фертильності. Добутамін знижує швидкість та здатність проникнення у слиз сперматозоїдів людини in vitro. Проте невідомо, чи це має значення у чоловіків, лікованих цим препаратом.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).