МЕНТОЛ
Група/призначення:
Компонент комплексних препаратів. Отримується з м’яти перцевої, яка містить 0,1-1,5% ефірної олії, з якої виділено понад 100 сполук, але первинним фармакологічно активним агентом є ментол (29-48%). Ментол є частим компонентом безрецептурних продуктів для ротової порожнини і горла та лініментів, як дезінфікуючий і протизапальний засіб. 25-30% розчин ментолу в ізовалеріаново-ментоловому ефірі (валідол) застосовують при стенокардії.
Альтернативні назви / синоніми: немає.
Діюча речовина: ментол.
Рекомендації при вагітності:
Відсутня інформація; ймовірно сумісний.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Нашкірне нанесення ментолу призводить до системної абсорбції, але в дорослих вона повільна. У немовлят з дефіцитом глюкозо-6-фосфатази може виникати гемоліз та ядерна жовтяниця.
М’ята та її олія використовуються вже протягом сотні років. Ряд джерел стверджує, що вживання високих доз м’яти/м’ятної олії є небезпечним при вагітності у зв’язку з можливим абортивним та менструальним ефектом. Хоча наукових доказів підвищення частоти маткових кровотеч та абортів, асоційованих з вживанням м’яти/м’ятних олій не має, високі пероральні дози ментолу (наприклад, 2-9 грам) вважаються летальними. Однак, це не стосується місцевих препаратів та споживання рекомендованих доз пероральних продуктів. Відсутність в медичній літературі повідомлень про несприятливий вплив часто вживаних препаратів припускає наявність не високого ризику при типовому використанні цієї рослини при вагітності.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Призначення ментолу дорослим щурам в дозі 200 мг/кг/день призводило до гепатотоксичності. Дослідження, описане у досьє європейського агентства з хімічних речовин (ECHA, European Chemicals Agency) зазначає, що у кролів пероральні дози ментолу до 425 мг/кг/день на 6-18 дні вагітності не продемонстрували несприятливого впливу на виживання плодів, стан матері, також не виявляли вроджених вад розвитку.
В одного виду гусені відзначали зменшення росту личинок при живленні ментоном (кетон, подібний до ментолу, який є спиртом) і порушення линьки у личинок при живленні ментолом. Утворення лялечки було повністю пригніченим на фоні дози, аналогічній тій, що є в листках м’яти.
Інформація щодо впливу на плід: відсутня інформація.
Застосування препарату під час вигодовування:
Лікування 18 жінок в період лактації 100 мг ментолу продемонструвало наявність його в грудному молоці з піком концентрації через 6 годин після споживання капсули, середня концентрація в молоці становила 8 мкг/л. Ментолова есенція, нанесена на соски та ареолу після годування покращує стан тріщин сосків у першовагітних жінок.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Дослідження, описане в досьє європейського агентства з хімічних речовин (ECHA, European Chemicals Agency) зазначає, що годування дорослих самців та самок щурів дозою 667 мг/кг/день ментолу протягом 103 тижнів не призводило до несприятливих ефектів для репродуктивних органів.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.