МАПРОТИЛІН
Група/призначення:
Антидепресанти. Мапротилін належить до групи чотирициклічних антидепресантів. Це потужний інгібітор зворотного захоплення норадреналіну з антихолінергічними побічними ефектами.
Інший препарат цієї ж групи – міртазапін. Також див. статтю Депресія та вагітність.
Альтернативні назви / синоніми:
Людіоміл, мапротиліну мезолат.
Діюча речовина: мапротилін.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини; дані від експериментальних тварин припускають помірний ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини; потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Виходячи з даних про експериментальних тварин та обмеженого досвіду застосування у людини не очікується підвищення частоти вроджених вад розвитку.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
При тестуванні у мишей, щурів, кролів не підвищувалась частота вроджених аномалій. Згідно з одним повідомленням пренатальний вплив мапротиліну може порушувати поведінку у щурів.
Інформація щодо впливу на плід:
Досвід застосування обмежений.
Повідомляється про результати 107 вагітностей з впливом мапротиліну: 17 добровільних абортів, 11 самовільних переривань, 2 мертвонародження, 2 немовлята з вродженими вадами. Ці дані подібні до очікуваних в загальній популяції.
Нейроповедінкове тестування 80 дітей з антенатальним впливом трициклічних антидепресантів (тільки 1 випадок стосувався мапротиліну) не продемонструвало різниці в рівні IQ при порівнянні з 55 дітьми з впливом флуоксетину або 84 – без впливу антидепресантів при вагітності. На момент тестування вік дітей коливався в межах 16-86 місяців.
Головний госпіталь Массачусетсу організував і підтримує Американський національний реєстр застосування психіатричних медикаментів при вагітності.
Застосування препарату під час вигодовування:
Повідомляється про екскрецію мапротиліну до грудного молока, співвідношення молоко : плазма коливалось в межах 1,3 та 1,5. Максимальна концентрація мапротиліну в грудному молоці становила 0,2 мг/л. Активні метаболіти препарату (наприклад, деметилмапротилін) не визначались. Відсутня інформація про нейроповедінкові показники немовлят на грудному вигодовуванні.
Робоча група ВООЗ з грудного вигодовування не вважає наявні дані достатніми для оголошення рекомендацій щодо безпечності мапротиліну в період грудного вигодовування.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Призначення мапротиліну асоціюється з галактореєю.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).