МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЕТІОНАМІД

Назва англійською мовою: Ethionamide.
Група/призначення: протитуберкульозні препарати.

Покази: лікування туберкульозу у випадку резистентності до ізоніазиду або рифампіцину або при непереносимості інших препаратів. Також призначається для лікування лепри.

Альтернативні назви / синоніми: трекатор.
Діюча речовина: етіонамід.
Рекомендації при вагітності:

Дані про використання у людини свідчать про низький ризик, сумісний, якщо потреба лікування матері перевищує ризик для плода, уникати в І триместрі.

Рекомендації при лактації:  

Обмежені дані про використання у людини – ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):  

Дані від експериментальних тварин та обмежені дані про використання у людини припускають ризик, але якщо препарат призначено, то його не слід відміняти з настанням вагітності.

РЕКОМЕНДОВАНО:

  1. Жінкам репродуктивного віку перед початком лікування отримати негативний тест на вагітність;
  2. В період лікування використовувати контрацепцію;
  3. Якщо етіонамід є важливим компонентом схеми лікування матері, то його не відміняють з настанням вагітності.
Інформація щодо досліджень на тваринах:

Етіонамід продемонстрував тератогенність у щурів та кролів на фоні доз, вищих за використовувані у людини. Огляд 9 досліджень у вагітних мишей, щурів і кролів показав різні аномалії розвитку у всіх за винятком одного дослідження.

Інформація щодо впливу на плід:

Невідомо, чи етіонамід проникає через плаценту у людини, його молекулярна вага такий трансфер припускає.

Контрольованих досліджень у людини не проводилось. Вплив етіонаміду при понад 1100 вагітностях асоціювався з вадами центральної нервової системи в 4 з 5 випадків лікування в І триместрі. В 70 інших випадках спостерігали нормальні результати вагітностей.

Три джерела проаналізували дані 5 досліджень щодо результатів вагітностей з впливом етіонаміду. Тільки в одному дослідженні виявлено підвищення частоти вроджених вад: 7 випадків, з них два синдром Дауна, серед 23 з таким пренатальним впливом.

Дослідження 2003 року інформувало про результати 7 вагітностей, коли жінки отримували лікування з приводу мультирезистентного туберкульозу. 7 жінок приймали  багато протиінфекційних препаратів. Дві жінки лікувались етіонамідом – одна протягом вагітності та після пологів, інша тільки після пологів. У 2005 році ці ж вчені повідомили про тривале спостереження за 6 дітьми, а 7 дитину, яка отримувала не етіонамід втратили з-під нагляду. Середній вік дітей був 3,7 років, кожна дитина пройшла комплексну клінічну оцінку, яка не виявила втрати слуху, порушень зору, неврологічних відхилень. З двох дітей, які зазнали впливу етіонаміду в одного була помірна затримка мовлення (вік 4,6 років, вплив етіонаміду протягом вагітності та після пологів), а в іншого – гіперактивність (5,1 рік, вплив тільки після народження). Обидва немовлята знаходились на грудному вигодовуванні. Здається, що ці стани не пов’язані з етіонамідом.

Застосування препарату під час вигодовування:

Повідомляється про двох жінок, які приймали етіонамід та інші протитуберкульозні препарати в період лактації. Відсутні повідомлення про визначення кількості препарату в грудному молоці. Молекулярна вага припускає екскрецію до грудного молока. Наслідки такого впливу на немовля на грудному вигодовуванні невідомі. Якщо мама потребує лікування, то немовля слід моніторувати щодо несприятливих наслідків.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
  3. Ethionamide Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
  4. Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
  5. Ethionamide: Generic, Uses, Side Effects, Dosages, Interactions, Warnings. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
  6. Ethionamide – NCBI Bookshelf (nih.gov). Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.

 

Адаптовано 05.12.2023 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 05.12.2023 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1448

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!