ТРІАЗОЛАМ
Група/призначення:
Похідне бензодіазепіну короткої дії, снодійний засіб.
Покази: короткочасні і минущі порушення сну; тривалі порушення сну (коротким курсом у складі комбінованої терапії).
Альтернативні назви / синоніми: хальціон.
Діюча речовина: тріазолам.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про застосування у людини; дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація про застосування у людини; потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
На основі даних від експериментальних тварин не очікується зростання частоти вроджених вад розвитку. При вагітності та лактації перевагу слід надавати більш вивченим бензодазепінам, як, наприклад, клоназепаму та лоразепаму.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Тріазолам не підвищує частоти вроджених вад у щурів та кролів, однак, при застосуванні високих доз у кролів, спостерігали зниження виживання та ваги плодів. Інструкція до препарату попереджає про необхідність його відміни у випадку вагітності. Це застереження базується радше на стурбованості щодо впливу групи бензодазепнів в цілому, ніж самого тріазоламу.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Невідомо, чи тріазолам проникає через плаценту, однак, інші бензодіазепіни, такі як діазепам вільно проникають і акумулюються у плода. Тому плацентарний трансфер очікується і для тріазоламу.
В середині 1988 року виробник отримав понад 100 повідомлень про пренатальний вплив тріазоламу. 1/7 частина жінок були втрачені з подальшого спостереження. У випадках, де результати вагітностей були відомі більш, ніж половина дітей народились здоровими, доношеними. Про частину цих випадків повідомлено у 1987 році разом з випадками впливу алпразоламу (бензодіазепін короткої дії). Ці два джерела разом повідомляють про 5 наступних випадків вроджених вад розвитку при прийомі тріазоламу пренатально: 1) додатковий палець лівої стопи та розщілина язичка; 2) неповне закриття овального отвору (закрився спонтанно); 3) мала для гестаційного віку дитина з тазовою ектопією нирки; 4) дефект міжшлуночкової перетинки та ймовірна коарктація аорти (вплив багатьох препаратів з тріазоламом включно); 5) недоношена дитина з малою вагою, дефектом міжшлуночкової перетинки, стенозом легеневої артерії, внутрішньо мозковими крововиливами, гідроцефалією, апное, брадикардією, анемією, жовтяницею та судомами (прийом однієї таблетки в дозі 0,125 мг на 1-2-му тижнях гестації).
Виробник отримав поодинокі повідомлення про наступні вади, пов’язані як з впливом тріазоламу, так і алпразоламу при вагітності: стеноз пілоруса, дефект мовлення, пупкова кила, інверсія щиколотки, клишоногість.
Повідомляється про 3 випадки токсичності без вроджених вад у немовлят: 1) тахікардія, брадикардія, респіраторні паузи, гіпотонія, гіпотермія, сонливість, в’ялість; симптоми зникли після кількаденної терапії (мати приймала багато медикаментів при вагітності); 2) дистрес плода, який потребував термінового кесарського розтину та реанімації новонародженого; також обвиття пуповини навколо шиї плода, судомна активність, генералізована атрофія кори (тріазолам та інший не уточнений бензодіазепін на ранніх термінах вагітності та на останньому тижні, дитина одужала і при обстеженні у 6 місяців була здоровою); 3) брадикардія, нездужання, ціаноз, лейкопенія, жувальні рухи у віці 4 днів життя (вплив у ІІІ триместрі, симптоми зникли у віці 1-го тижня).
В моніторинговому дослідженні Michigan Medicaid recipients, яке охопило 229101 завершену вагітність в період між 1985 та 1992 роками виявлено 138 новонароджених, які зазнали впливу ністатину в І триместрі вагітності. Зареєстровано 7 (5,1%) великих вроджених вад при очікуваних 6. Специфічні дані доступні для 6 категорій вроджених вад (виявлені/очікувані): 1/1 вроджені вади серцево-судинної системи, 1/0,5 полідактилія, 0/0 розщілина хребта, 0/0,5 розщілина обличчя, 0/0 редукційна вада кінцівки, 0/0 гіпоспадія. Ці дані не підтримують асоціації між препаратом та вродженими вадами розвитку.
Повідомлення про жінку, яка покінчила життя самогубством передозуванням тріазоламу за 7 годин до народження дитини, опубліковано під заголовком «Тріазоламова інтоксикація у новонародженого – перше повідомлення». Немовля народилось на 33 тижні вагітності вагою 1872 грам. Немовля отримало інтенсивну терапію для лікування респіраторного дистресу та слабкого спонтанного дихання. Дитину виписали з відділення інтенсивної терапії у віці 2 місяців. При обстеженні у віці 4 місяців відмітили нормальний рівень розвитку дитини. Неонатальні ускладнення не можна пов’язати тільки з тріазоламом.
Застосування препарату під час вигодовування:
В інструкції до препарату вказано, що у щурів тріазолам та його метаболіти проникають в грудне молоко. При телефонному опитуванні 124 жінок, які приймали бензодіазепіни при лактації, в одному випадку це був тріазолам, ускладнення не спостерігались. Хоча вплив тіазоламу при грудному вигодовуванні невідомий, американська академія педіатрії відносить подібні препарати до таких, що викликають стурбованість.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Повідомляється про 26-річного чоловіка з шизофренією, лікованого тріазоламом, левомепромазином (антипсихотичний засіб), трифлуоперазином (нейролептик), біпериденом (протипаркінсонічний засіб), в якого виявлено аспермію при нормальній концентрації гормонів в крові. Через 6 місяців після припинення прийому тріазоламу кількість сперматозоїдів досягла 151 млн/мл. Припускається, що тріазолам є першопричиною аспермії, але причинно-наслідковий зв’язок не доведено.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.