СТРЕПТОКІНАЗА
Група/призначення:
Антитромботичні засоби. Ферменти. Це активатор плазміногену, ізольований з гемолітичного стрептококу.
Альтернативні назви / синоніми:
Кабікіназа, стрептаза, авелізин.
Діюча речовина: стрептокіназа.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини; користь для матері перевищує ризик для плода.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Стрептокіназа слабо проникає через плаценту (тільки невелика кількість). Також у невеликій кількості описаних випадків не спостерігали несприятливих наслідків.
Інформація щодо досліджень на тваринах: відсутня інформація.
Інформація щодо впливу на плід:
При лікуванні вагітних стрептокіназою у плодів не відзначали фібринолітичних ефектів. Материнські антитіла до стрептокінази проникають через плаценту і можуть спричинити пасивну сенсибілізацію новонароджених. Одна серія випадків повідомила про відсутність ускладнень при лікуванні стрептокіназою 24 пацієнток в ІІ і ІІІ триместрах.
Рев’ю 1995 року включило ще 142 вагітних, які отримували стрептокіназу за різними показами. Не виявлено прямого чи непрямого ризику для плода, хоча не рекомендовано призначати безпосередньо в пологах, щоб не збільшити ризик кровотечі у матері.
Стрептокіназа не асоціювалась з передчасним розривом мембран, передчасними пологами, крововиливами у плаценту. Оскільки період напіввиведення становить тільки 20 хвилин, використання в пологах відносно легко контролювати. Існує теоретичне занепокоєння відносно того, що цей або інший тромболітичний препарат можуть порушувати розвиток плаценти, але доступні дані не свідчать про такий ефект.
Щодо 5 випадків впливу стрептокінази в І триместрі: 1 спонтанний аборт, жодний з плодів не мав вроджених вад розвитку. Новіші повідомлення описали успішне використання стрептокінази у вагітних з тромбозом в І і ІІІ триместрах.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Стрептокіназа іn vitro викликає невелике, але істотне підвищення рухливості сперматозоїдів у людини.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).