МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей
УКРАЇНСЬКІ ДІТИ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ ПОТРЕБУЮТЬ ДОПОМОГИ!

ПЕДИКУЛЬОЗ, КОРОСТА ТА ВАГІТНІСТЬ

Педикульоз (лат. pediculosis, завошивленість) — ектопаразитне захворювання шкіри, викликане вошами.

Воші (Phthiraptera) — ряд, що включає близько 3 тис. нелітаючих видів комах, три з яких класифікують як збудників паразитарних хвороб людини. Це справжні паразити, живляться кров’ю людини. Згідно місця паразитування вошей виділяють наступні види педикульозу: платтяний, головний, лобковий.  Прояви педикульозу: шкірний свербіж в місці укусу воші, дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі, наявність гнид у волоссі. Платтяні і головні воші передаються від людини до людини при безпосередньому контакті або через одяг, головний убір, предмети побуту, гребінці тощо. Лобкова воша, як правило, передається з лобкового волосся під час статевого акту, але можлива також передача через речі (постільна та спідня білизна, тощо).

Короста/чесотка – інфекційне паразитарне захворювання шкіри, яке супроводжується свербежем, розчухуванням на шкірі, папульозними висипаннями. Збудник корости — кліщ (Sarcoptes scabiei), який паразитує у верхніх шарах шкіри, носієм є тільки людина. Джерелом зараження є хвора на коросту людина. Основний механізм передачі — контактний. Шлях поширення хвороби — побутовий. Прояви корости: свербіж, який посилюється увечері та вночі; характерні коростяні ходи на шкірі; поява папул, окремих везикул, розчухувань, кров’янистих кірок, які часто розміщені попарно або ланцюжком; характерне розташування висипань.

Синоніми:

Педикульоз та вагітність, короста та вагітність, педикульоз, короста, чесотка.

Педикульоз при вагітності/інформація щодо впливу на плід:

Педикульоз лікують місцево наступними препаратами-інсектицидами, які не проникають через шкіру до системного кровотоку у великій кількості:  перметрин (системна абсорбція при місцевому застосуванні становить не більше 2%), піретрин, піпероніл бутоксид. Ці препарати відпускаються без рецепту. Більшість досліджень у тварин не продемонстрували зростання ризику вроджених вад при використанні цих препаратів в період вагітності. Одне дослідження в групі жінок, що використовували перметрин при вагітності, не виявило зростання частоти вроджених вад. CDC рекомендує для лікування використовувати перметрин чи піретрин/піпероніл бутоксид у вигляді кремів з ополіскувачем в період вагітності. Лікування включає 1 процедуру одразу після виявлення педикульозу і повторну через 7 днів, якщо ознаки присутні (чітко згідно зиінструкціями до препаратів). У випадку неефективності такого лікування безрецептурними засобами лікар призначає інші препарати, найчастіше це малатіон (карбофос) та івермектин. Відсутні дослідження у людини щодо лікування малатіоном при вагітності, але більшість досліджень у тварин не продемонстрували зростання частоти вроджених вад розвитку. Застосування івермектину при вагітності не вивчене і згідно CDC його не слід використовувати в цей період.

Короста при вагітності/інформація щодо впливу на плід:

При корості дерматолог призначає піретрин сильнішої дії, ніж доступний без рецепту і таке лікування рекомендоване CDC. Одне дослідження не виявило зростання частоти несприятливих результатів при використанні перметрину або мазі бензилбензоату. Інше лікування – сірка у вазеліні – також не підвищує ризику при вагітності, хоча не всі лікарі вважають його ефективним для лікування корости. Інколи призначається ліндан (протипаразитарний засіб) для лікування корости у випадку неефективності інших методів. Ліндан призводить до токсичних побічних наслідків у дітей та дорослих і тому в цілому він протипоказаний при вагітності. Дослідження в експериментальних тварин не продемонстрували виникнення вроджених вад при використанні ліндану.

Лікування педикульозу та корости під час вигодовування:

Оскільки при місцевому застосуванні всмоктування піретрину та перметрину обмежене, CDC рекомендує таке лікування педикульозу та корости при грудному вигодовуванні. Івермектин проникає до грудного молока в невеликій кількості і вважається сумісним з грудним вигодовуванням американською академією педіатрії. Ліндан, як правило, уникають застосовувати при лактації, тому що він не рекомендований для лікування дітей. Малатіон не достатньо вивчений щодо впливу в період лактації.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).

 

Адаптовано 19.07.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 20.07.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...