МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ПЕДИКУЛЬОЗ, КОРОСТА ТА ВАГІТНІСТЬ

Педикульоз (лат. pediculosis, завошивленість) — ектопаразитне захворювання шкіри, викликане вошами.

Воші (Phthiraptera) — ряд, що включає близько 3 тис. нелітаючих видів комах, три з яких класифікують як збудників паразитарних хвороб людини. Це справжні паразити, живляться кров’ю людини. Згідно місця паразитування вошей виділяють наступні види педикульозу: платтяний, головний, лобковий.  Прояви педикульозу: шкірний свербіж в місці укусу воші, дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі, наявність гнид у волоссі. Платтяні і головні воші передаються від людини до людини при безпосередньому контакті або через одяг, головний убір, предмети побуту, гребінці тощо. Лобкова воша, як правило, передається з лобкового волосся під час статевого акту, але можлива також передача через речі (постільна та спідня білизна, тощо).

Короста/чесотка – інфекційне паразитарне захворювання шкіри, яке супроводжується свербежем, розчухуванням на шкірі, папульозними висипаннями. Збудник корости — кліщ (Sarcoptes scabiei), який паразитує у верхніх шарах шкіри, носієм є тільки людина. Джерелом зараження є хвора на коросту людина. Основний механізм передачі — контактний. Шлях поширення хвороби — побутовий. Прояви корости: свербіж, який посилюється увечері та вночі; характерні коростяні ходи на шкірі; поява папул, окремих везикул, розчухувань, кров’янистих кірок, які часто розміщені попарно або ланцюжком; характерне розташування висипань.

Синоніми:

Педикульоз та вагітність, короста та вагітність, педикульоз, короста, чесотка.

Педикульоз при вагітності/інформація щодо впливу на плід:

Педикульоз лікують місцево наступними препаратами-інсектицидами, які не проникають через шкіру до системного кровотоку у великій кількості:  перметрин (системна абсорбція при місцевому застосуванні становить не більше 2%), піретрин, піпероніл бутоксид. Ці препарати відпускаються без рецепту. Більшість досліджень у тварин не продемонстрували зростання ризику вроджених вад при використанні цих препаратів в період вагітності. Одне дослідження в групі жінок, що використовували перметрин при вагітності, не виявило зростання частоти вроджених вад. CDC рекомендує для лікування використовувати перметрин чи піретрин/піпероніл бутоксид у вигляді кремів з ополіскувачем в період вагітності. Лікування включає 1 процедуру одразу після виявлення педикульозу і повторну через 7 днів, якщо ознаки присутні (чітко згідно зиінструкціями до препаратів). У випадку неефективності такого лікування безрецептурними засобами лікар призначає інші препарати, найчастіше це малатіон (карбофос) та івермектин. Відсутні дослідження у людини щодо лікування малатіоном при вагітності, але більшість досліджень у тварин не продемонстрували зростання частоти вроджених вад розвитку. Застосування івермектину при вагітності не вивчене і згідно CDC його не слід використовувати в цей період.

Короста при вагітності/інформація щодо впливу на плід:

При корості дерматолог призначає піретрин сильнішої дії, ніж доступний без рецепту і таке лікування рекомендоване CDC. Одне дослідження не виявило зростання частоти несприятливих результатів при використанні перметрину або мазі бензилбензоату. Інше лікування – сірка у вазеліні – також не підвищує ризику при вагітності, хоча не всі лікарі вважають його ефективним для лікування корости. Інколи призначається ліндан (протипаразитарний засіб) для лікування корости у випадку неефективності інших методів. Ліндан призводить до токсичних побічних наслідків у дітей та дорослих і тому в цілому він протипоказаний при вагітності. Дослідження в експериментальних тварин не продемонстрували виникнення вроджених вад при використанні ліндану.

Лікування педикульозу та корости під час вигодовування:

Оскільки при місцевому застосуванні всмоктування піретрину та перметрину обмежене, CDC рекомендує таке лікування педикульозу та корости при грудному вигодовуванні. Івермектин проникає до грудного молока в невеликій кількості і вважається сумісним з грудним вигодовуванням американською академією педіатрії. Ліндан, як правило, уникають застосовувати при лактації, тому що він не рекомендований для лікування дітей. Малатіон не достатньо вивчений щодо впливу в період лактації.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).

 

Адаптовано 19.07.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 20.07.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!