МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

НІМЕСУЛІД

Група /призначення:

Нестероїдний протизапальний препарат, який пригнічує активність циклооксигенази (в основному ЦОГ-2). Застосовується при лікуванні ревматоїдного артриту, остеоартриту, остеоартрозу, псоріатичного артриту, подагри, бурситу, тендиніту, тендовагініту, больовому синдромі різної етіології, у тому числі при гінекологічних захворюваннях, больовому синдромі при первинній дисменореї, болю у післяопераційному періоді, при травмах, гарячці, при інфекційно-запальних захворюваннях.

Альтернативні назви / синоніми:

Месулід, німесил, найз, німід.

Діюча речовина: німесулід.
Рекомендації при вагітності: несумісний.
Рекомендації при лактації: несумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Пригнічення синтезу простагландинів може несприятливо впливати на вагітність та/або розвиток плода. Дані, отримані при епідеміологічних дослідженнях, дозволяють зробити висновок про те, що на ранніх термінах вагітності застосування препаратів, що пригнічують синтез простагландинів, може збільшити ризик мимовільного аборту, виникнення у плода вад серця і гастрошизису. Абсолютний ризик розвитку аномалії серцево-судинної системи підвищився з менш ніж 1% приблизно до 1,5%. Вважається, що ризик зростає із збільшенням дози і тривалості застосування.

Не слід приймати німесулід під час першого і другого триместру вагітності без крайньої необхідності. У разі застосування препарату жінками, що намагаються завагітніти, або в перший і другий триместр вагітності, слід вибирати найменшу можливу дозу і найменшу можливу тривалість лікування.

У третьому триместрі вагітності всі інгібітори синтезу простагландину можуть привести до розвитку у плода:

  • токсичного ураження серця та легень (з передчасним закриттям артеріальних проток і гіпертензією в системі легеневої артерії);
  • дисфункції нирок, яка може прогресувати до ниркової недостатності з розвитком маловоддя.

У матері наприкінці вагітності на фоні застосування німесуліду можливе:

  • збільшення часу кровотечі (антиагрегаційний ефект), який може виникнути навіть при застосуванні дуже низьких доз препарату;
  • пригнічення скорочувальної діяльності матки, що може призвести до затримки або подовженню періоду пологів.

Тому німесулід протипоказаний у третьому триместрі вагітності.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Інфузія препарату вагітним вівцям на останніх тижнях доношеної вагітності призводить до зниження у плода рівнів простагландину Е2, АКТГ, та кортизолу. У щурів відмічали зниження скоротливості біометрію після введення німесуліду [1].

Інформація щодо впливу на плід:

За результатами одного із досліджень використання німесуліду із токолітичною метою в дозі 200 мг/добу не пов`язують із виникненням маловоддя, аномалій Боталової протоки чи ниркових проблем у новонароджених. Однак описані два казуїстичних випадки виникнення гострої ниркової недостатності після застосування німесуліду у жінок на пізніх термінах вагітності. В одному випадку препарат застосовували в дозі 200 мг/д з 26 до 32 тижня вагітності з токолітичною метою. У дитини, яка народилась на 33 тижні гестації, діагностували гостру ниркову недостатність, на 30 тижні вагітності було діагностовано олігогідрамніон; вагітна уже в І триместрі, тобто до настання фази чутливості, отримувала німесулід, диклофенак і парацетамол. В другому випадку у дитини діагностували хронічне захворювання нирок після 4-тижневого лікування матері німесулідом (починаючи із 30 тижня вагітності); уже на 2 тижні після початку лікування було діагностовано олігогідрамніон. Holmes і співавтори також повідомили про випадок маловоддя, який виник через 3 тижні після початку прийому німесуліду на 24 тижні вагітності з метою попередження пологової діяльності; після припинення лікування стан плода нормалізувався. Дитина народилась своєчасно і здоровою. Подібні дані наведені у повідомленні про 5 вагітностей, під час яких застосовували німесулід через передчасну пологову діяльність. У всіх жінок приблизно через 3 доби після початку лікування діагностовано маловоддя, після припинення терапії стан нормалізувався. У жодної дитини не виявили ураження нирок. Результати проспективного дослідження, в ході якого 44 вагітних отримували німесулід для профілактики передчасних пологів, продемонстрували, що приблизно у 50% після 4-тижневого лікування розвинулось маловоддя; після припинення лікування об’єм навколоплідних вод відновився. В жодному з випадків не довелось припиняти лікування через ризик закриття артеріальної протоки. З 2002 року німесулід не рекомендується застосовувати у зв’язку із вираженим токсичним впливом на печінку. FDA (Управління з контролю якості харчових продуктів та лікарських засобів) не затвердило його для застосування в США. У Європі його використання обмежено: не рекомендується дітям до 12років, вагітним та жінкам, що годують груддю.

Застосування препарату під час вигодовування (короткий висновок):

Не рекомендовано застосовувати жінкам під час грудного вигодовування; досвід застосування недостатній для точної оцінки ризику його застосування. Через високу молекулярну масу і здатність зв’язуватись з білками плазми потрапляння німесуліду в грудне молоко малоймовірне. Проте слід віддати перевагу протизапальним препаратам, які є більш безпечними для матері і дитини. Альтернативними препаратами є ібупрофен чи ацетамінофен.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Німесулід може погіршити фертильну функцію у жінок, тому його не рекомендується застосовувати жінкам, які намагаються завагітніти.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 21.01.2015 р.:
О.М. Кисільчук, лікар-інтерн-неонатолог ПЦ РОР.
Переглянуто редакційною колегією 13.08.2015 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!