НЕВАНАК
Група/призначення:
Нестероїдний протизапальний препарат. Офтальмологічний засіб.
Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) – група різних за хімічною структурою препаратів, які мають протизапальну, анальгетичну, жарознижувальну та антиагрегатну дії.
Значною мірою їхня ефективність пов’язана зі здатністю пригнічувати синтез простагландинів* через вплив на фермент циклооксигеназу.
*Простагландини — високоактивні тканинні регулятори, одна з груп простаноїдів (похідних простанової кислоти) – окремої групи оксиліпінів, яка містить просьагландини, ізопростагландини, тромбоксани і простацикліни — продукти циклооксигеназного шляху перетворення поліненасичених жирних кислот. |
Офтальмологічний препарат, покази: післяопераційний біль (видалення катаракти).
Відсутній на фармацевтичному ринку США.
Альтернативні назви / синоніми: амфенак, непафенак.
Діюча речовина: непафенак.
Рекомендації при вагітності:
Дані про застосування у людини припускають ризик в І та ІІІ триместрах.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Пригнічення синтезу простагландинів при вагітності призводить до внутрішньоутробного звуження [закриття] артеріальної протоки. При лікуванні в ІІІ триместрі, ближче до пологів, може виникати персистуюча легенева гіпертензія у новонароджених. Препарати цієї групи пригнічують настання пологів пролонгують вагітність, як в людини, так і у тварин.
Жінкам, які намагаються завагітніти, не слід приймати будь-які інгібітори простагландинів, оскільки в різних видів тварин продемонстровано блокування імплантації бластоцисти цими препаратами.
Крім того, НПЗП асоціюються з самовільним перериванням вагітності та вродженими вадами: серця, орофаціальними розщілинами, гастрошизисом. Правда, ризик виникнення таких вад здається невисоким.
Після місцевого застосування в око непафенак проникає у рогівку та за допомогою гідролази тканини ока перетворюється на амфенак, нестероїдний протизапальний препарат.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Призначення амфенаку щурам або в перші 7 днів вагітності, або в останні 14 днів викликало фетотоксичні ефекти, але не підвищувало частоти вроджених вад розвитку. Дози, нижчі від 8 мг/кг не порушували фертильності. Підраховано максимальну безпечну дозу для вагітних – 1 мг/кг.
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутній досвід застосування. Невідомо, чи неванак проникає до плаценти.
Оскільки системна дія препарату неванак на організм невагітних жінок є незначною, ризик застосування цього препарату під час вагітності можна вважати низьким.
Застосування препарату під час вигодовування:
Невідомо, чи непафенак проникає до грудного молока. Дослідження на тваринах показали, що він проникає у грудне молоко щурів. Однак, несприятливого впливу препарату на немовля не очікується, оскільки системна дія непафенаку на організм жінки, яка годує груддю, є дуже незначною. Таким чином, неванак можна застосовувати під час грудного вигодовування, згідно з інструкцією до нього.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Див. статтю Ібупрофен.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).