КІР ТА ВАГІТНІСТЬ
Кір – це інфекційне вірусне захворювання, яке характеризується вираженою інтоксикацією, катаральними явищами, кон’юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці щік (плями Копліка) і папульозно-плямистим висипом на шкірі.
На початку 1990 років в світі зареєстровано, принаймні, 1 млн. смертельних випадків від кору. Цю ситуацію виправила вакцинація (див. статтю Вакцина проти кору, краснухи, паротиту).
Кір під час вагітності (короткий висновок):
Асоціюється з підвищеним рівнем самовільного переривання вагітності, мертвонароджень, передчасних пологів, а інфекція в період перед пологами може спричинити неонатальний кір. При цьому вважається, що кір не викликає підвищення частоти вроджених вад розвитку. Щеплення в період вагітності протипоказане, оскільки вакцина проти кору містить живі віруси, проте не було виявлено зв’язку вакцинації з несприятливими результатами вагітностей.
Інформація щодо впливу на плід:
Американська колегія акушерів та гінекологів (American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) дійшла висновку, що кір при вагітності призводить до зростання частоти самовільних абортів та інших несприятливих результатів. Частково це підтверджується даними, отриманими при епідемії кору в Гренландії, які продемонстрували асоціацію між материнською інфекцією та абортами і перинатальною смертністю. Ретроспективний аналіз 327 вагітностей за 12-річний період виявив наступні результати: рівень самовільних абортів в перші 2 місяці складав 50%, на третьому – 20%; перинатальна смертність склала 10 %. Цей аналіз не виявив зростання частоти вроджених вад розвитку.
При спостереженні за іншою групою з 60 жінок, які інфікувались при вагітності, не було виявлено вроджених вад у дітей. В цій же групі не було виявлено зростання частоти самовільних абортів та мертвонароджень у 19 жінок, які перенесли кір в І триместрі.
Повідомляється про зростання частоти перинатальної смертності у вагітних з африканської громади, які були в контакті, але не захворіли кором. Це дослідження не змогло з’ясувати, чи таке зростання пов’язане з вірусом кору, або з іншими вірусними захворюваннями, які часто передаються одночасно з кором, чи з іншими факторами в громаді, яка раніше не контактувала з вірусом кору.
Дослідження, проведене в окрузі Лос-Анжелес виявило, що можливий діагноз “кір” асоціюється з підвищеним рівнем самовільних абортів та передчасних пологів. Не повідомляється про вроджені вади серед 5 вагітностей з впливом кору в І триместрі. У вагітних захворювання перебігало важче, ніж у невагітних жінок.
Повідомляється про внутрішньоутробну загибель плоду у терміні 25 тижнів вагітності при інфекції у матері. Дослідження плаценти виявило вірусний антиген в трофобласті, але не виявило його в жодному з органів плода, що дозволило авторам припустити, що причиною загибелі плода міг бути коровий плацентит.
Дослідження 8 жінок в Японії, які захворіли кором при вагітності, виявило наступні результати: 3 з 4-х вагітностей з кором до 25 тижнів закінчились самовільним перериванням або мертвонародженням, а 4-та – народженням доношеної здорової дитини; всі 4 вагітності з інфекцією після 25 тижня вагітності закінчились народженням живих дітей, 2 з яких мали м’які прояви вродженого кору при народженні та один очікуваний випадок з внутріутробними ознаками інфікування, які вже не виявлялись при народжені.
Ретроспективне когортне дослідження на основі реєстрів народжень дітей віком 0-14 років, проведене в Камбрії (Англія) за період 1975-1992 років, де ймовірність перинатального впливу кору була визначена як висока, виявило підвищений ризик розвитку пухлин головного та спинного мозку. Автори вважають, що цей тип пухлин має інфекційну природу. Ці дослідники також виявили зростання частоти хвороби Ходжкіна у дітей з районів, де поширеність кору вважається високою.
Починаючи з 1995 року деякі вчені припускають, що персистенція вірусу кору може відігравати роль у виникненні хвороби Крона, а перинатальна інфекція може призводити до збільшення вразливості до цього захворювання.
Інше епідеміологічне дослідження припустило, що вакцинація живим вірусом дітей у віці 10-24 місяців також підвищує ризик виникнення виразкового коліту* та хвороби Крона**. Однак, наступні дослідження не підтвердили таких знахідок.
*Виразковий коліт – неспецифічний виразковий коліт (НВК) – хронічне захворювання шлунково-кишкового тракту рецидивуючого характеру, при якому запалюється слизова оболонка товстого кишечника, на якій утворюються виразки і ділянки некрозу. Клінічно виразковий коліт проявляється кров’яним проносом, артритами, зниженням ваги, загальною слабкістю, болем у животі, при цьому захворюванні збільшується ризик розвитку колоректального раку. **Хвороба Крона – хронічне захворювання шлунково-кишкового тракту запального характеру. Причина – запальний процес у внутрішній слизовій оболонці і підслизових шарах стінки шлунково-кишкового тракту. Слизова може вражатися на будь-яких ділянках від стравоходу до прямої кишки, але найчастіше зустрічається запалення стінок кінцевих відділів тонкого кишечника (клубова кишка). Захворювання протікає хронічно, з чергуванням гострих нападів і ремісій. Перші ознаки хвороби (перший напад), як правило, виникають у молодому віці – в осіб 15-35 років. Захворювання зустрічається однаково часто як у чоловіків, так і у жінок. |
Проводилось ретроспективне когортне дослідження вагітних, які перенесли кір за період 2009-2011 років при спалаху в Намібії. Результати відомі щодо 42 з 55 вагітностей. Вони є наступними: 25 жінок з більш, ніж одним негативним наслідком, 6 з них були ВІЛ-позитивними, 5 жінок померло, в тому числі 3 ВІЛ-позитивні. Після корекції на вік, кір при вагітності асоціювався із зростанням частоти малої ваги при народженні (співвідношення шансів 3,5; 95% ДІ 1,5-8,2), спонтанних абортів (5,9; 95% ДІ 1,8-19,7), внутрішньоутробної загибелі плодів (9,0; 95% ДІ 1,2-65,5) та материнської смертності (9,6; 95% ДІ 1,3-70,0) в порівнянні з вагітностями без перенесеного кору. При цьому не було виявлено вроджених вад розвитку.
Кір під час вигодовування:
Кір при лактації не вважається протипоказом для грудного вигодовування.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).