ІВАКАФТОР
Назва англійською мовою: Ivacaftor.
Група/призначення:
Eндокринний препарат, модулятор гену ТРБМ.
Івакафтор пероральний потенціатор білка ТРБМ, призначається для лікування муковісцидозу у пацієнтів від 6 років з мутацією G551D гену ТРБМ.
Івакафтор має статус орфанного препарату для лікування муковісцидозу |
Призначення івакафтору потребує специфічна група пацієнтів, включно з вагітними жінками, виходячи з показів |
Альтернативні назви / синоніми: калідеко.
Комбіновані препарати: оркамбі (лумакафтор, івакафтор); трікафта (івакафтор, тезакафтор, елексакафтор); сімдеко (івакафтор, тезакафтор)
Діюча речовина: івакафтор.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини – дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.
Рекомендації при лактації:
Обмежені дані про використання у людини – потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Муковісцидоз потребує безперервного лікування |
Модулятори, до яких належить івакафтор, суттєво покращують перебіг захворювання |
Досвід використання у вагітних жінок обмежений, контрольовані дослідження відсутні |
Думки експертів: |
|
|
Висновок від Європейського агенства з лікарських засобів (European Medicines Agency):
|
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів та кролів. Івакафтор не продемонстрував тератогенності на фоні доз, які у 6 та 12 разів відповідно перевищували максимальну рекомендовану для людини, виходячи з AUC (AUC – це фармакокінетичний параметр, який характеризує сумарну концентрацію лікарського препарату в плазмі крові протягом всього часу спостереження; це абревіатура від англ. Area Under the Curve (площа під кривою). Плацентарний трансфер спостерігали у щурів і кролів.
Дворічні дослідження карциногенності у мишей і щурів продемонстрували негативні результати, як і чисельні дослідження генотоксичності. У мишей івакафтор порушував фертильність та репродуктивну поведінку у самців і самок на фоні доз, які у 5 та 6 разів відповідно перевищували максимальну рекомендовану для людини дозу. У щурів введення препарату до і під час вагітності подовжувало діеструс і викликало нежиттєздатність всіх ембріонів. Такий впив обумовлений важкою токсичністю. При використанні трикратної дози негативних наслідків не спостерігали.
Інформація щодо впливу на плід:
Івакафтор екстенсивно метаболізується до частково активного метаболіту (1/6 активності основної сполуки) та до неактивних метаболітів. Рівень зв’язування з білками плазми становить 99%, переважно з α-1-кислим глікопротеїном та альбуміном. Кінцевий період напіввиведення приблизно 12 годин.
Невідомо, чи івакафтор або його метаболіти проникають через плаценту, його молекулярна вага та довгий період напіввиведення такий трансфер припускають.
На момент пологів у трьох зразках пуповинної крові було виявлено івакафтор. Концентрація препарату в сироватці матері та немовлят були однаковими. Є інформація про народження здорових дітей з пренатальним впливом івакафтору. Згідно з реєстром пацієнтів фундації муковісцидозу з 2012 року зростає кількість вагітностей у жінок з муковісцидозом, які лікуються івакафтором та лумакафтором. Не було виявлено відмінностей в результатах вагітностей у жінок з муковісцидозом в період до початку використання модуляторів і в період їх використання після схвалення.
Не повідомляється про негативні результати серед 64 вагітностей 61 жінки, яка приймала івакафтор, 31 з цих жінок приймала тільки івакафтор. У 2020 європейське респіраторне товариство та торакальне товариство Австралії і Нової Зеландії визнали модулятори в комбінації та окремі препарати «відносно безпечними» для використання під час вагітності та лактації. Комбінації елексакафтору, тезакафтору, івакафтору успішно використовувались для лікування меконіального ілеусу у плодів з підтвердженим муковісцидозом в третьому триместрі вагітності. В одного плода відзначили розширення петель кишківника.
Застосування препарату під час вигодовування:
Молекулярна вага препарату та довгий період напіввиведення припускають екскрецію до грудного молока.
Івакафтор виявляється в молоці щурів в концентрації, яка у 1,5 рази перевищувала показник в материнській плазмі, виходячи з AUC.
Також івакафтор було виявлено у грудному молоці 3 жінок у приблизній концентрації 1% від показника в плазмі матері. В одного немовляти, мама якого приймала лумафактор/івакафтор в період грудного вигодовування, відзначили підвищення рівня аспартатамінотрансферази та загального білірубіну, ці зміни пройшли через 154 дні, в цей час немовля майже не знаходилось на грудному вигодовуванні. У 26 немовлят, які знаходились на грудному вигодовуванні і мами яких отримували елексакафтор, тезакафтор, івакафтор не було несприятливих наслідків.
Якщо івакафтор використовується в період грудного вигодовування, у немовляти слід моніторувати рівень печінкових ферментів, білірубіну та проводити офтальмологічне обстеження на предмет катаракти |
На думку деяких експертів слід відмовитись від грудного вигодовування допоки не буде отримано більше інформації про потенційний вплив на новонародженого |
Висновок від Європейського агенства з лікарських засобів (European Medicines Agency):
|
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
- Ivacaftor – Search results. Page 1 of about 1218 results. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Tezacaftor and Ivacaftor – NCBI Bookshelf. Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.
- Kalydeco: Summary of Product Characteristics. Інформація з сайту Європейського агентства з лікарських засобів“European Medicines Agency”.