ІЗАВУКОНАЗОЛ
Назва англійською мовою: Isavuconazonium.
Група/призначення: протигрибковий препарат
Ізавуконазол – похідне тріазолу 2 покоління, доступний для перорального та внутрішньовенного застосування пацієнтам від 18 років для лікування інвазивних форм аспергільозу та мукоміркозу. Надано статус орфанного препарату для лікування інвазивного аспергільозу
Альтернативні назви / синоніми: кресемба, креземба
Діюча речовина: ізавуконазол.
Рекомендації при вагітності: відсутні дані про використання у людини – протипоказаний
Рекомендації при лактації: відсутні дані про використання у людини – потенційно токсичний – протипоказаний
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про використання у вагітних жінок. Дані від експериментальних тварин припускають ризик, але відсутність досвіду використання у людини в період вагітності не дозволяє коректно оцінити ризик для ембріону/плоду.
Ізавуконазол не слід використовувати під час вагітності за винятком випадків важкої або потенційно небезпечної для життя грибкової інфекції – якщо користь для матері перевищує ризик для плоду |
Жінки репродуктивного віку повинні використовувати надійні методи контрацепції під час лікування ізавуконазолом та ще протягом 28 днів після останньої дози |
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів та кролів. У щурів пероральні дози на рівні <0,5 від підтримуючої дози у людини, виходячи з AUC (AUC – це фармакокінетичний параметр, який характеризує сумарну концентрацію лікарського препарату в плазмі крові протягом всього часу спостереження; це абревіатура від англ. Area Under the Curve (площа під кривою) призводили до істотного підвищення показника перинатальної смертності. На фоні доз ≥0,2 від підтримуючої для людини відмічали підвищення частоти зрощення виличної дуги та надлишкових/рудиментарних ребер. У щурів та кролів виявлено підвищення частоти рудиментарних шийних ребер на фоні доз 0,2 та 0,1 відповідно від рекомендованої для людини. Скелетні аномалії спостерігаються при використанні інших азолових протигрибкових препаратів.
Досліджень карциногенності не проводилось. У мишей і щурів при використанні інших азолових протигрибкових препаратів відмічали гепатоцелюлярні аденоми і карциноми. В двох дослідженнях не виявили мутагенних чи кластогенних наслідків. Також не виявлено негативного впливу на фертильність у самців і самок щурів.
Інформація щодо впливу на плід:
Ізавуконазолу сульфат швидко метаболізується до ізавуконазолу, своєї активної форми. Зв’язування з білками плазми на рівні >99%, період напіввиведення 130 годин.
Невідомо, чи ізавуконазол проникає через плаценту у людини. Його молекулярна вага та високий рівень зв’язування з білками плазми припускають, що кількість препарату, яка може проникнути до плоду є низькою. В той же час довгий період напіввиведення підвищуватиме ймовірність плацентарного трансферу.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання ізавуконазолу в період лактації у людини. Молекулярна вага та високий рівень зв’язування з білками свідчать про ймовірно низьку екскрецію препарату до грудного молока. Проте довгий період напіввиведення може збільшувати кількість препарату, що проникатиме до грудного молока.
Препарат проникає до молока у щурів.
У випадку лікування ізавуконазолом грудне вигодовування слід призупинити |
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
- Isavuconazonium (Cresemba) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Isavuconazole – NCBI Bookshelf. Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.