ГУАНФАЦИН
Назва англійською мовою: Guanfacine.
Група/призначення: антигіпертензивні засоби. Альфа-адреноміметики центральної дії.
Альтернативні назви / синоніми: естулік, tenex, інтунів.
Інтунів як альфа2агоніст використовують в комплексі лікування РДУГ (розлад дефіциту уваги з гіперактивністю).
Діюча речовина: гуанфацин.
Рекомендації при вагітності: обмежені дані про використання у людини – дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.
Рекомендації при лактації:відсутні дані про використання у людини – потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок): досвід застосування гуанфацину у вагітних обмежений, в той же час не отримано інформації про токсичний вплив на розвиток ембріону/плода.
ЯКЩО СТАН ВАГІТНОЇ ПОТРЕБУЄ ПРИЗНАЧЕННЯ ГІПОТЕНЗИВНОГО ПРЕПАРАТУ, ТО ПЕРЕВАГУ СЛІД НАДАТИ БІЛЬШ ВИВЧЕНИМ ТА З БІЛЬШИМ ДОСВІДОМ ЛІКУВАННЯ ВАГІТНИХ ПРЕПАРАТАМ |
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Відсутня інформація про репродуктивну дисфункцію або несприятливі наслідки для плодів у щурів та кролів, яким вводили дози, що у 70 та 20 разів відповідно перевищували максимальну рекомендовану для людини. На фоні доз, 200 та 100 кратних максимальній рекомендованій для людини відповідно, у цих тварин спостерігали підвищення рівня загибелі плодів на фоні токсичного впливу на організм матері.
Довготривалі дослідження у мишей і щурів не продемонстрували карциногенності.
Інформація щодо впливу на плід:
Характеристики: період напіввиведення становить 17 годин, рівень зв’язування з білками плазми становить приблизно 70%.
Гуанфацин проникає через плаценту у тварин. Щодо людини, то цей процес не вивчений. Молекулярна вага препарату припускає такий трансфер.
Виробнику відомо про два не зареєстровані випадки впливу в період вагітності, які закінчились народженням здорових дітей. Третя пацієнтка – учасниця клінічного дослідження по гіпертензії завагітніла в період лікування, яке припинили на 8 тижні, народилась здорова дитина.
Гуанфацин не схвалений для лікування прееклампсії, але одне дослідження повідомляє про такий досвід. Німецьке повідомлення 1980 року описало використання гуанфацину для лікування гіпертензії, вторинної до прееклампсії у 30 жінок. Гестаційний вік жінок не вказано. Лікування призначали у терміні 16-68 днів в дозах від 1-го до 4 мг/день (середня доза приблизно 2 мг/день). Середній систолічний тиск (лежаче/стояче положення) перед лікуванням становив приблизно 160/164 мм рт.ст., а перед пологами 139/139 мм рт. ст. Середній діастолічний тиск (лежаче/стояче /положення) становив 105/106 та 88/92 мм р. ст. відповідно. В ході даного дослідження не було виявлено істотних змін частоти серцевих скорочень плодів. 6 новонароджених мали затримку росту, ймовірно, вторинну до гіпертензії матері. В жодного з немовлят не виявлено пов’язаних з препаратом несприятливих наслідків, всі розвивались нормально.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація про використання гуанфацину в період лактації у людини. Молекулярна вага припускає екскрецію до грудного молока.
Гуанфацин знижує концентрацію пролактину в сироватці в деяких пацієнтів і тому, теоретично, може пригнічувати секрецію грудного молока.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
- Guanfacine Pregnancy and Breastfeeding Warnings. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
- Guanfacine Hydrochloride. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
- Guanfacine. Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.
- Сайт “MotherToBaby – a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)”.