ФЕНОТЕРОЛ
Група/призначення:
Бета-адреностимулятор. Покази: симптоматичне лікування гострих астматичних нападів; профілактика проявів, що індукують астму; симптоматичне лікування бронхіальної астми та інших станів з оборотним звуженням дихальних шляхів, наприклад, хронічних обструктивних бронхітів, затримка передчасних пологів (токоліз).
Альтернативні назви / синоніми:
Беротек (для бронхіальної астми), партусистен (для токолізу). Фенотерол також входить до складу комбінованих препаратів беродуал і беродуал форте.
Діюча речовина: фенотерол.
Рекомендації при вагітності:
Обмежена інформація про застосування у людини та тварин.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація про застосування у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про асоціацію фенотеролу з вродженими вадами.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Введення препарату вагітним щурам та кролям не викликало несприятливих результатів вагітностей при дозах до 25 мг/кг/день у щурів та 100 у кролів відповідно. Лікування новонароджених щурів (для моделювання розвитку головного мозку у пізніх термінах вагітності) в клінічно значущих дозах не викликало нейроповедінкових змін, хоча доза в 10 раз вища спричиняла такі зміни у дорослих та погіршення пам’яті в старіючих тварин.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Використання фенотеролу для токолізу асоціюється із наступними змінами у половини матерів: тахікардія, головний біль, тремор, неспокій, відчуття жару, безсоння, підвищена пітливість.
Рідко з’являються повідомлення про якісь ефекти у новонародженого, хоча доступним є одне про внутрішньоутробний вплив фенотеролу на плід у вигляді гіпертрофії правого шлуночка та міжшлуночкової перетинки.
Запропоноване у 1990 році обстеження з доплером припустило зменшення опору судинного русла плаценти після лікування загрози передчасних пологів фенотеролом.
Наступні дослідження польських вчених не виявили значних несприятливих ефектів від фенотеролу, який використали для токолізу протягом 48 годин.
В США для токолізу найчастіше використовується інший бета-симпатоміметик – тербуталін. Чилійське клінічне спостереження порівнювало фенотерол з ніфедипіном (антагоніст іонів кальцію) для цих цілей і виявило, що фенотерол є більш ефективним, але має більше побічних ефектів.
Описано обстеження 11 жінок, яким за 30 хвилин до кесарського розтину при загальній анестезії вводили фенотерол інфузійно зі швидкістю 3 мкг/хв. У жінок з гіпертензією фенотерол викликав швидше падіння діастолічного тиску, ніж в групі жінок з нормотензією. Всі інші кардіоваскулярні параметри були подібними в обох групах.
Cochrane-аналіз* дії бета симпатоміметиків при загрозі передчасних пологів виявив, що вони є ефективними для затримки пологів тільки протягом 48 годин.
*Cochrane – це глобальна незалежна мережа практикуючих лікарів, дослідників, захисників пацієнтів, яка видає систематично свої аналізи з різних питань. |
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.