ЕКЗЕМЕСТАН
Назва англійською мовою: Exemestane.
Група/призначення:
Антагоністи гормонів та аналогічні засоби. Інгібітори ферментів. Екземестан є необоротним стероїдним інгібітором ароматази, подібним за своєю структурою до природної речовини андростендіон.
Покази: ад’ювантна терапія у жінок з інвазивним раком молочної залози ранніх стадій з позитивною пробою на естрогенові рецептори у період постменопаузи після 2–3 років початкової ад’ювантної терапії тамоксифеном. Лікування поширеного раку молочної залози у жінок з природнім або індукованим постменопаузним статусом, у яких виявлено прогресування хвороби після терапії антиестрогенами.
Альтернативні назви / синоніми: ексеместан, аромазин.
Діюча речовина: екземестан.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації: протипоказаний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про використання екземестану в період вагітності у людини. Дані від експериментальних тварин припускають низький ризик. Оскільки цей препарат перешкоджає перетворенню андрогенів до естрогену, а останній необхідні для підтримки вагітності, екземестан протипоказаний вагітним.
РЕКОМЕНДОВАНО:
|
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів та кролів. При введенні щурам добової дози, яка у 1,5 разів перевищувала рекомендовану для людини, виходячи з площі поверхні тіла в період від 14 дня до парування до 15 або 20 днів гестації, спостерігали збільшення ваги плаценти. Дози, які у понад 8 разів перевищували рекомендовану для людини (виходячи з площі поверхні тіла), призводили до подовження гестації, аномальних або важких пологів, підвищення частоти резорбції, зменшення числа живих плодів зниження ваги плодів, затримку оссифікації. На фоні 320-кратних доз не діагностували вроджених вад. Екземестан та його метаболіти проникають через плаценту у щурів при використанні доз на рівні рекомендованої для людини, виходячи з ваги тіла, утворюючи приблизно однакову концентрацію в крові матері та плода. У щурів аналогічно визначені 70-кратні дози в період органогенезу спричиняли зниження ваги плаценти, а 210-кратні – аборти, підвищення частоти резорбцій, але не підвищення частоти вроджених вад. Дослідження карциногенності у мишей продемонструвало підвищення частоти гепатоцелюлярних аденом та/або карцином в обох статей та підвищення частоти аденом ниркових канальців у самців. Окреме дослідження не виявило ознак карциногенності у щурів. Також не виявлено мутагенності та кластогенності в дослідженнях in vivo. Дослідження фертильності: неліковані самки продемонстрували зниження фертильності при паруванні з самцями, які отримували дози, які у 200 і більше разів перевищували максимальну рекомендовану для людини, виходячи з поверхні тіла.
Інформація щодо впливу на плід:
Препарат інтенсивно метаболізується до неактивних або мінімально активних сполук.
Рівень зв’язування з білками плазми – альбуміном і α1-кислим глікопротеїном становить 90%. Середній термінальний період напіввиведення складає 24 години.
Невідомо, чи екземестан або його метаболіти проникають через плаценту у людини. Молекулярна вага та довгий період напіввиведення припускають такий трансфер.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутні повідомлення про застосування екземестану в період лактації у людини. Молекулярна вага та довгий період напіввиведення припускають екскрецію до грудного молока. Наслідки ймовірного впливу на немовля на грудному вигодовуванні невідомі. Але оскільки екземестан перешкоджає перетворенню андрогенів у естроген грудне вигодовування є протипоказаним у випадку лікування мами.
ВІДМОВА ВІД ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ НА ПЕРІОД ЛІКУВАННЯ ТА ЩЕ ПРИНАЙМНІ НА ОДИН МІСЯЦЬ ПІСЛЯ ОСТАННЬОЇ ДОЗИ |
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Exemestane (Aromasin) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Exemestane: Side Effects, Dosages, Treatment, Interactions, Warnings. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
- Exemestane – NCBI Bookshelf (nih.gov). Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.
- Exemestane tablet. Інформація з сайту “DAILYMED – US National Library of Medicine”.