ДІЕТИЛПРОПІОН
Група/призначення:
Стимулятори центральної дії; препарати для лікування ожиріння. Це аноректичний препарат, хімічно подібний до симпатоміметичних амінів, які використовуються для цих же цілей. Терапевтичні дози діетилпропіону іноді асоціювалися з індукцією психотичної поведінки.
Альтернативні назви / синоніми:
Тенуат, амфепрамон, тепаніл, диетилпропіон.
Діюча речовина: діетилпропіон.
Рекомендації при вагітності:
Дані про використання у людини припускають низький ризик.
Рекомендації при лактації:
Обмежені дані; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація від експериментальних тварин та людини про зв’язок діетилпропіону з вродженими вадами розвитку. Втрата ваги не рекомендована при вагітності (Втрата ваги при вагітності).
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Не виявляли тератогенності, фетотоксичності чи порушень фертильності при використанні доз, в 9 раз вищих від рекомендованих для людини.
Інформація щодо впливу на плід:
Невелика серія вагітностей з впливом діетилпропіону не призвела до народження дітей з вродженими вадами. Ретроспективне повідомлення про 1232 вагітності з впливом препарату не виявило підвищення частоти вроджених вад (0,9%) в порівнянні з контрольною групою (1,1%).
Спільний перинатальний проект (Collaborative Perinatal Project) виявив 40 жінок, які приймали діетилпропіон в І триместрі та 225, які приймали його в будь якому терміні вагітності. В жодній з груп не виявлено підвищення вродженої патології.
Одне невелике повідомлення, доступне лише в абстракті, описує 29 жінок з впливом діетилпропіону (15 – монотерапія), в основному в І триместрі, без підвищення частоти самовільного переривання вагітності та вроджених вад, незважаючи на несприятливі ефекти у жінок.
Симпатоміметичні аміни викликають стурбованість у зв’язку із стимуляцією термогенезу (Гіпертермія та вагітність), проте відсутні дослідження, які б демонстрували несприятливий зв’язок між індукованим діетилпропіоном термогенезом та результатами вагітностей.
Європейські програми нагляду стурбовані можливою асоціацією між діетилпропіоном під час вагітності та дефектами нервової трубки в дітей.
Застосування препарату під час вигодовування:
Згідно з інструкцією до препарату він проникає до грудного молока, також це відбувається і з його метаболітами. Відсутня інформація про несприятливий вплив на немовля на грудному вигодовуванні.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.