ДАЛБАВАНЦИН
Назва англійською мовою: dalbavancin.
Група/призначення: глікопептидні антибіотики.
Альтернативні назви / синоніми: далванс, ксідалба.
Діюча речовина: далбаванцин.
Рекомендації при вагітності:
Відсутні дані про використання у людини, не рекомендований, за винятком випадків, коли користь для матері переважає над ризиком для плода.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний, якщо стан матері потребує такого лікування.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутні повідомлення про використання далбаванцину в період вагітності у людини. Дані від експериментальних тварин припускають ризик, але відсутність досвіду застосування у вагітних жінок не дозволяє належно оцінити ризик для ембріону/плода.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів і кролів. Дози на рівні 1,2 та 0,7 від рекомендованої дози для людини відповідно (виходячи з рівня впливу) не призводили до токсичних наслідків для ембріону/плоду.
Пре- і постнатальне дослідження у щурів продемонструвало підвищення ембріолетальності та частоти загибелі потомства на першому тижні життя на фоні доз, які у 3,5 разів перевищували рекомендовану для людини, виходячи з рівня впливу.
Досліджень карциногенності не проводилось, дослідження мутагенності були негативними. У самок і самців щурів відзначали зниження фертильності, підвищення частоти резорбції ембріонів, токсичність у дорослих тварин (батьків).
Інформація щодо впливу на плід:
Далбаванцин є внутрішньовенним ліпоглікопептидом, сумішшю 5 близько споріднених активних гомологів. Препарат призначається для лікування гострих інфекцій шкіри та похідних шкіри, спричинених чутливими до нього штамами грампозитивних бактерій.
Характеристики: рівень зв’язування з білками плазми становить 93%, період напіввиведення – приблизно 8,5 днів.
Інші препарати цього класу: орітаванцин і телаванцин.
Невідомо, чи далбаванцин проникає через плаценту у людини. Молекулярна вага 5 гомологів та високий рівень зв’язування з білками плазми припускають обмеження такого трансферу, щонайменше, в першій половині вагітності. Проте довгий період напіввиведення посилює вплив на ембріон/плід, особливо в ІІІ триместрі.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання далбаванцину в період лактації у людини. Молекулярна вага 5 гомологів та високий рівень зв’язування з білками плазми свідчать про обмеженість екскреції препарату до грудного молока. Проте, довгий період напіввиведення може сприяти екскреції.
Найчастішими побічними реакціями у лікованих дорослих були нудота, головний біль, діарея. Немовля на грудному вигодовуванні слід моніторувати на предмет таких впливів.
Ряд авторів вважає, що слід прийняти рішення про припинення грудного вигодовування або припинення прийому препарату, залежно від важливості лікування для матері.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
- Інформація з бази даних “Drugs.com” – Dalbavancin (Dalvance) Use During Pregnancy.
- Інформаційний портал про ліки Національної медичної бібліотеки США – https://druginfo.nlm.nih.gov/drugportal/name/dalbavancin.
- Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD – https://www.rxlist.com/search/rxl/dalbavancin.
- База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” – Dalbavancin.
- Інформація про ліки з сайту Національної медичної бібліотеки США “MedlinePlus” – Dalbavancin Injection.