БРОМФЕНАК
Група/призначення:
Нестероїдний протизапальний препарат, офтальмологічний засіб.
Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) – група різних за хімічною структурою препаратів, які мають протизапальну, анальгетичну, жарознижувальну та антиагрегатну дії. В значній мірі їхня ефективність пов’язана зі здатністю пригнічувати синтез простагландинів* через вплив на фермент циклооксигеназу.
*Простагландини — високоактивні тканинні регулятори, одна з груп простаноїдів (похідних простанової кислоти) – окремої групи оксиліпінів, яка містить просьагландини, ізопростагландини, тромбоксани і простацикліни — продукти циклооксигеназного шляху перетворення поліненасичених жирних кислот. |
Покази: в офтальмології 0,09% розчин для лікування післяопераційного запалення та для обезболювання після хірургічного лікування катаракти.
Вперше з’явився у 1997 році як анальгетик під назвою дюракт/дуракт [duract], використовувався до 1998 року, коли був вилучений через гепатотоксичність. Зараз використовуєтся 0,09% розчин під назвою бромдей (Bromday) для нанесення безпосередньо в очі для лікування післяопераційного болю та запалення після видалення катаракти.
Альтернативні назви / синоніми: броксінак, бромдей, ксибром, дуракт [дюракт; duract].
Діюча речовина: бромфенак.
Рекомендації при вагітності:
Відсутні дані про застосування у людини; ймовірно сумісний.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про застосування у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про застосування бромфенаку при вагітності у людини. Дані від експериментальних тварин припускають низький ризик. При місцевому застосуванні якщо препарат і потрапляє до системного кровообігу, то в такій невеликій кількості, яка, як вважається, не завдає шкоди плоду.
Максимальна рекомендована доза – 1 крапля (0,09 мг) в кожне око двічі на день.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Згідно з інструкцією до препарату не спостерігали тератогенності при введені перорально вагітним щурам та кролям доз у 540 разів (щури) та 4500 разів (кролі) вищих від рекомендованої офтальмологічної дози для людини. Найвищі дози у щурів (0,9 мг/кг/день) призводили до загибелі ембріонів, плодів і новонароджених та зменшення постнатального росту. У кролів найвища доза (7,5 мг/кг/день) підвищувала постімплантаційні втрати.
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутній досвід застосування у людини.
Невідомо, чи препарат проникає до системного кровообігу, але виходячи з дози, яка призначається, очікується, що рівень в сироватці буде нижчий від порогу визначення (50 нг/мл).
Невідомо, чи бромфенак проникає до плаценти у людини.
Застосування препарату під час вигодовування:
Невідомо, чи бромфенак проникає до грудного молока. Його молекулярна вага це припускає, але кількість в системному кровообігу невелика, якщо взагалі наявна.
Оскільки інші НПЗП навіть при пероральному призначенні американською академією педіатрії вважаються сумісними з грудним вигодовуванням, бромфенак теж дозволяється призначати в період лактації.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.