АМОБАРБІТАЛ
Група/призначення:
Барбітурат, снодійний, заспокійливий засіб.
Альтернативні назви / синоніми: амітал.
Діюча речовина: амобарбітал.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про застосування у людини; відсутні відповідні дані у тварин.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про застосування у людини; потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Вплив в період органогенезу призводить до виникнення структурних аномалій. У новонароджених препарат повільно виводиться. При можливості рекомендується уникати призначення амобарбіталу в І триместрі та перед пологами.
Інформація щодо досліджень на тваринах: відсутня інформація.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Описано близько 43 випадків передозування вагітними амобарбіталу (доза вища за звичайну пероральну в 6-62 разів), зазвичай, в комбінації з іншими препаратами. В 12 з цих випадків передозування відбулося в І триместрі. Серед вагітностей з впливом амобарбіталу в терміні перших 14 днів або перших 56 днів вагітності не спостерігали підвищення частоти вроджених вад. Зареєстровано, принаймні, 9 випадків фетальної загибелі, а частота вроджених вад не була підвищеною. При порівнянні дітей, які зазнали такого пренатального впливу з їхніми сибсами (братами та сестрами), не виявлено значної різниці середньої ваги новонароджених, гестаційного віку в пологах та IQ. В іншому повідомленні цих же авторів про використання комбінації препаратів для спроби суїциду в терміні 14-20 тижнів вагітності виявлено асоціюацію з підвищеним ризиком затримки розумового розвитку, але такої асоціації не виявлено для самого амобарбіталу.
Дослідження з охопленням 1369 пацієнток, які приймали різні препарати, виявило 273 жінок, що вживали амобарбітал в І триместрі. 95 жінок народили дітей з малими та великими вродженими вадами. Вади, які асоціювались з барбітуратами в загальному, були наступними:
- Аненцефалія
- Вроджена вада серця
- Важкі деформації кінцівок
- Розщілина губи та піднебіння
- Інтерсексуальність
- Папілома чола
- Гідроцеле
- Вроджений вивих стегна
- Деформація м’яких тканин шиї
- Гіпоспадія
- Додаткова вушна раковина
- Полідактилія
- Невуси
Спільний перинатальний проект (Collaborative Perinatal Project) моніторував 50282 пари мати-дитина і виявив 298 випадків прийому амобарбіталу в І триместрі. При цьому виявлено можливу асоціацію з наступними вадами: кардіоваскулярними (7 випадків), полідактилією у чорношкірих (2 випадки серед 29-ти чорношкірих), аномаліями сечостатевої системи, але не гіпоспадією (3 випадки), паховою килою (9 випадків), клишоногістю (4 випадки). В будь-якому терміні вагітності 867 жінок приймали препарат.
На противагу вищенаведеним даним, дослідження 1964 року з охопленням 187 вагітних, які приймали різні препарати, включно з амобарбіталом, виявило частоту вроджених вад на рівні 3,1%, що відповідає загальнопопуляційним даним.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація, але, як і з іншими барбітуратами, виведення в новонароджених відбувається значно повільніше, ніж в дорослих. Невеликі концентрації в молоці можуть призводити до накопичення та седації у немовлят.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.