СЕРТАКОНАЗОЛ
Група/призначення:
Протигрибковий засіб для місцевого застосування (крем). Похідне імідазолу.
Покази: грибкові інфекції різної локалізації.
Альтернативні назви/синоніми:
Залаїн, онабет, дермофікс.
Діюча речовина: сертаконазол.
Рекомендації при вагітності:
Відсутня інформація про використання у людини; ймовірно сумісний.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація про застосування у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про використання сертаконазолу при вагітності у людини. Дані, отримані від експериментальних тварин, не свідчать про підвищення ризику вроджених вад розвитку. Системна абсорбція після багаторазового нанесення на уражену шкіру є незначною.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Менше 2% дози, нанесеної на шкіру безволосих щурів, абсорбувались до системного кровотоку. Опубліковані результати тератологічних досліджень у щурів та кролів не продемонстрували підвищення частоти вроджених вад розвитку при материнській дозі до 150 мг/кг/день, хоча при цьому відзначали ембріотоксичність (гепатомегалію, перикардіальний набряк) у кролів. У щурів при дозі до 150 мг/кг/день спостерігали зменшення виживання дитинчат. При дозі до 100 мг/кг/день не реєстрували порушень розвитку плодів в жодного виду тварин. Неопубліковані реєстраційні дослідження не продемонстрували токсичності у щурів та кролів після перорального призначення дози, яка в 40 разів (у щурів) та в 80 разів (у кролів) перевищувала рекомендовану для людини, виходячи з площі поверхні тіла. Введення щурам на пізніх термінах вагітності дози, що в 20 разів перевищує рекомендовану для людини, призводило до зменшення виживання плодів.
Інформація щодо впливу на плід:
Досвід застосування при вагітності у людини відсутній. Невідомо, чи сертаконазол проникає до плаценти.
Вважається, що вплив на ембріон/плід відсутній.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація. Системна абсорбція після багаторазового нанесення на уражену шкіру є незначною, тому і ризик для немовляти на грудному вигодовуванні слід вважати незначним, а препарат – ймовірно сумісним з грудним вигодовуванням.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.