БУТОКОНАЗОЛ
Група/призначення:
Протигрибкові засоби для місцевого застосування в гінекології. Похідні імідазолу.
Альтернативні назви/синоніми:
Фемстат (бутоконазолу нітрат), гінофорт (вагінальний крем).
Діюча речовина: бутоконазол.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини; ймовірно сумісний.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Виходячи з даних від експериментальних тварин не очікується, що вагінальне застосування бутоконазолу підвищуватиме ризик вроджених вад розвитку. Обмежений досвід застосування у людини також свідчить про низький ризик.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Згідно з інструкцією до препарату пероральне введення не продемонструвало несприятливого впливу на фертильність у щурів при дозі 100 мг/кг/день та кролів – 30 мг/кг/день. При лікуванні вагітних щурів шляхом вагінального введення дози 6 мг/кг/день не виявлено несприятливого впливу на розвиток плодів, хоча відзначали резорбцію та зменшення кількості потомства. Пероральні дози на рівні 100 мг/кг/день асоціювались з материнською токсичністю у щурів та з підвищенням частоти вад розвитку у плодів, а саме дефектів передньої черевної стінки та розщілини піднебіння. Введення вагітним кролям бутоконазолу в дозі 150 мг/кг продемонструвало материнську токсичність без несприятливих наслідків для плода.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Опубліковані повідомлення посилаються на два дослідження, які порівнювали використання бутоконазолу та інших імідазолів щодо ефективності у вагітних та не вагітних жінок. Не повідомляється про несприятливі наслідки у немовлят, які зазнали пренатального впливу.
Приблизно 5,5% вагінальної дози проникає до системного кровотоку з досягненням піку концентрації на 24 годині. Відсутні дані про проникнення препарату через плаценту, але його молекулярна вага це припускає.
Відсутні опубліковані повідомлення про використання бутоконазолу в І триместрі, однак, він є одним з кількох препаратів, схвалених для лікування вульвовагінальної грибкової інфекції в ІІ та ІІІ триместрах. В такому випадку рекомендовано призначати лікування на 2 тижні.
В моніторинговому дослідженні Michigan Medicaid Recipients, яке охопило 229101 завершену вагітність в період між 1985 та 1992 роками, виявлено 444 новонароджені, які зазнали впливу бутоконазолу (вагінальне застосування) в І триместрі. Зареєстровано 116 (3,6%) великих вроджених вад розвитку при очікуваних 17. Специфічні дані доступні для 6 категорій вроджених вад (виявлені/очікувані): серцево-судинної системи – 4/4; полідактилії – 0/0,5; розщілини хребта – 1/0; орофаціальних розщілин – 0/1; редукційних вад кінцівок – 0 /1; гіпоспадії – 0/1. Ці дані не підтримують асоціації між вагінальним застосуванням препарату та вродженими вадами.
Клінічні випробування у вагітних в ІІ та ІІІ триместрах не продемонстрували несприятливого впливу на результати вагітностей та стан дітей.
Застосування препарату під час вигодовування:
Рев’ю 2014 року щодо застосування бутоконазолу зазначає його низьке системне всмоктування при місцевому застосуванні і, відповідно, низький ризик для немовлят, які знаходяться на грудному вигодовуванні.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.