МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЗАПАЛЬНІ ЗАХВОРЮВАННЯ КИШЕЧНИКА ТА ВАГІТНІСТЬ

Запальні захворювання кишечника включають хворобу Крона* та виразковий коліт**. Характерні симптоми – черевний біль, рвота, діарея, втрата ваги. Обидва захворювання супроводжуються важким запаленням кишечника. В деяких випадках необхідне хірургічне втручання.

*Хвороба Крона – хронічне захворювання шлунково-кишкового тракту запального характеру. Причина – запальний процес у внутрішній слизовій оболонці і підслизових шарах стінки шлунково-кишкового тракту. Слизова може вражатися на будь-яких ділянках від стравоходу до прямої кишки, але найбільш часто зустрічається запалення стінок кінцевих відділів тонкого кишечника (клубова кишка). Захворювання протікає хронічно, з чергуванням гострих нападів і ремісій. Перші ознаки хвороби (перший напад), як правило, виникають у молодому віці – в осіб 15-35 років. Захворювання зустрічається однаково часто як у чоловіків, так і у жінок.

**Виразковий коліт – неспецифічний виразковий коліт (НВК) – хронічне захворювання шлунково-кишкового тракту рецидивуючого характеру, при якому запалюється слизова оболонка товстого кишечника, на якій утворюються виразки і ділянки некрозу. Клінічно виразковий коліт проявляється кров’яним проносом, артритами, зниженням ваги, загальною слабкістю, болем у животі, при цьому захворюванні збільшується ризик розвитку колоректального раку

Синонім:

Хвороба Крона та вагітність, виразковий коліт та вагітність.

Запальні захворювання кишечника під час вагітності (короткий висновок):

Жінки з хворобою Крона в ремісії на початку вагітності ймовірно не будуть мати загострення та погіршення симптомів. А жінки з активним перебігом на момент запліднення будуть мати таку саму клініку протягом вагітності. Паління та припинення лікування також можуть погіршити перебіг захворювання.

Виразковий коліт може загострюватися в І або ІІ триместрах. Однак, в деяких жінок наступає покращення на ранніх термінах вагітності. При активному перебігу  виразкового коліту на момент запліднення у половини пацієнток буде спостерігатись погіршення симптомів при вагітності.

Інформація щодо впливу на плід:

У жінок з неактивними запальними захворюваннями кишечника ризик самовільного переривання не повинен істотно перевищувати загально популяційний. Однак, при активному процесі він зростає.

Більшість досліджень свідчать, що ризик вроджених вад при запальних захворюваннях кишечника не перевищує загального рівня. При активному процесі зростає частота ускладнень вагітності, включно з передчасними пологами, мертвонародженнями, низькою вагою новонароджених. Ризик ускладнень залежить від важкості захворювання матері.

Жінки з хворобою Крона мають підвищений ризик розвитку дефіциту вітаміну К. Тобто, жінки із запальними захворюваннями кишечника, при яких порушується абсорбція, повинні до вагітності (при плануванні) підібрати необхідну дієту для підтримання нормального нутрітивного статусу. Може виникати потреба у додатковому введенні вітамінів та мінералів.

При запальних захворюваннях кишечника важливим є утримувати хворобу в ремісії максимально, наскільки це можливо. Користь від правильно підібраного лікування перевищує ймовірний ризик для плода.

Запальні захворювання кишечника під час вигодовування: 

Один мета-аналіз підтвердив попередню гіпотезу про те, що грудне вигодовування асоціюється з нижчим ризиком хвороби Крона та виразкового коліту. Ці дані потребують додаткових досліджень.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

При активному перебігу хвороби Крона може знижуватись здатність жінок завагітніти внаслідок запалення органів малого тазу.

У чоловіків запальні захворювання кишечника не порушують фертильності. Правда, після хірургічного лікування можливе порушення еякуляції. Деякі препарати для лікування запальних захворювань кишечника можуть порушувати продукцію сперми, що відновлюється після припинення лікування.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).
  2. Klement E, Cohen RV, Boxman J, Joseph A, Reif S. Breastfeeding and risk of inflammatory bowel disease: a systematic review with meta-analysis. Am J Clin Nutr. 2004 Nov;80(5):1342-52 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15531685).

 

Адаптовано 21.06.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету
Переглянуто редакційною колегією 22.06.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!